KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Dost Yiğitlerle Sohbet – insanın Yaratılış Amacı

Dost Yiğitlerle Sohbet – insanın Yaratılış Amacı

Denenme () imtihan) ve İslam.

İslami Dünya görüşünün temel tezi, insanların dünyada Denemekte olduğudur. Denenme Kur’an’a göre insanların dünyadaki serüveninin adıdır. Bir insanı deneye bilmek için akıllı ve hür iradeye sahip olması gerekir. İslam’ın sorumlu tuttuğu insanda bu iki özellik vardır. İslam’a göre çocuklar ve deliler sorumlu değildir.

Denemenin zorunlu sonucu ise, kazanma veya kaybetme, dolayısı ile ödüllendirme veya cezalandırmadır. Ahiret hayatı işte bu denenme dolayısı ile vardır.

Dünyayı bir okul gibi düşünün. Bir süre ders anlattıktan sonra öğretmen öğrencilerinin durumunu değerlendirmek için sınav yapar. Öğrenci ya zayıf alırız ya da iyi not alır. Zayıf not alanı cezalandıran öğretmen midir? Yoksa kendisi mi? Elbette ki kendisi. Olayı bir de iyi not alan için düşünün. O iyi notu öğretmen mi verdi yoksa öğrenci mi aldı? Elbetteki öğrenci.

Bunun gibi insan ahiret hayatına zayıf ya da iyi notu( Cennet ya da Cehennemi) kendisi götürür.

Değerli Dostlarım ahiret hayatına Cehennem değil cenneti götürmeyi Rabb’im bizlere nasip eylesin. Amin.
Sohbetim in bu bölümünde kelamların( sözler) en güzeli Allah kelamını( sözlerini) vereceğim.

” her kim zerre miktarı bir iyilik yaparsa onu görecek, her kimde zerre miktarı bir kötülük yaparsa o da onu görecek” Zilzal suresi 7 ve 8. Ayet.

” göklerde olanlar ve yerde olanlar Allah’ındır. O, kötü davrananlara işledikleri nin karşılığını verir; iyi davrananlara ise, daha iyisi ile karşılık verir.” Necim suresi 31. Payet.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ESİR VE YAS İLANI

” sizi yeryüzünün halifeleri kılan ve size verdikleri ile sizi denemek için, mertebe bakımından kiminizi kiminizden üstün kılan odur. Rabbin cezalandırmada çabuktur. O bağışlar ve merhamet eder.” Enam suresi 165. Ayet.

“kendilerine hatırlatılan şeyi unuttukların da, herşeyin Kapısını onlara açtık. Kendilerine verilenlerle sevdikleri sırada, ansızın onları yakalayı verdik; Şaşkın Kalakaldılar ” Enam suresi 44. Ayet.

“Allah, aramızdan bunlara mı iyilikte bulundu? Desinler diye onları birbiriyle denedik. Şükredenleri en iyi bilen Allah’tır, değil mi?” Enam suresi 53. Ayet.

“Allah gökleri ve yeri bir amaç için yaratmıştır; herkese, kazandığının karşılığı verilir. Onlara haksızlık edilmez.” Cariye suresi 22. Ayet.
“Ben cinleri ve insanları bana kulluk etmelerinden başka bir şey için yaratmadım.” Zariyat Suresi 56. Ayet
“( insanların) hangisinin daha iyi iş işleyeceğini denemek için, yeryüzünde olan şeyleri oranın süsü yaptık.” Kehf Suresi 7. Ayet.

“Allah dileseydi, sizi tek bir millet yapardı. Ama o, dilediğini saptırır ve dilediğini doğru yola Kor. Andolsun ki, yapmakta olduklarınızdan sorgulanacaksınız.” Nahl suresi 93. Ayet.

“Hanginizin Daha iyi iş işleyeceğini denemek için, ölümü ve yaşamı yaratan odur. O güçlüdür, çok bağışlayıcıdır.” Mülk Suresi 2. Ayet.

“Hamdolsun ki, sizi biraz korkuyla, biraz açlıkla, mal, Can ve ürün eksiltmesi ile deneyeceğiz. Dayanımları müjdele. Bakara Suresi 155. Ayet .

“Onlar, başlarına bir musibet geldiği zaman:” kuşkusuz Biz Allah’a aitiz ve elbette ona döneceğiz” derler.” Bakara suresi 156. Ayet.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saffat Suresi'nde Polis Gücü, Bariyer, Bilgisayar

“Mallarınızın ve çocuklarınızın bir sınama( vesilesi) olduğunu ve büyük ödülün Allah katında bulunduğunu bilin.” Enfal suresi 28. Ayet.

Değerli Dostlarım ayetlerde belirtildiği gibi insanlar yani Bizler dünyaya denenmek için getirildik. Hayat bir sınavdır. Kazanmak yada kaybetmek bizim elimizdedir. Çünkü iradesi ipotekli olmayan tek canlı insandır. Rabbimin belirlediği büyük ödülü kazanmayı bizlere nasip eylesin. Amin.

Hoşça kalın, dostça kalın Benim dost Yiğit kardeşlerim. Allah’a emanet olun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın