Dost Yiğitlerle Sohbet – İyilik, Kötülük ve İslâm

Dost Yiğitlerle Sohbet – İyilik, Kötülük ve İslâm

İslam: Allah tarafından peygamberler aracılığı ile insanlara bildirilen dindir. İslamı kabul eden kişilere de müslüman denir. Cenabı Allah Âl-i İmran Suresi’nin 19. Ayetinde:” kuşkusuz Allah katında din islamdır. Kitap verilenler, ancak kendilerine ilim geldikten sonradır ki, aralarında halk tanımazlık yüzünden ayrılığa düştüler. Bilmelidirler ki, Allah’ın hesabı çok Çabuktur.”
Bakara suresinin 132. Ayetinde:” İbrahim bu dini kendi oğullarına Vasiyet ettiği gibi, Yakup da Vasiyet etti.” Ey oğullarım! Allah sizin için o dini seçti, başka dinlerden sakının, yalnız Müslüman olarak Can verin!” Dedi.”

Dünyaya bir baktığımız zaman her şeyin zıttı ile var olduğunu görürüz. Küçük- büyük, kısa- uzun, fakir- Zengin, mükafat- Ceza, iyi- kötü…vb.

Biz bilmesek de böyle olmasın da kesinlikle Allah’ın bir Sırrı vardır. Ahireti de bu anlamda Cennet- Cehennem diye ikiye ayırmıştır…

Modern ilim yani ilmin dinamik görüşünde ilim: maddenin Özünde var olan gerçeklerin araştırılması yoludur.

Rabbim gerçeklerini maddelerin Özünde var etmiştir. Teneffüs ettiğimiz oksijenin kaynağının karbondioksit olduğu uzun yıllar kabul edilmiştir. Ancak oksijen 18 izotopu ile yapılan kontrollü deneylerde; teneffüs ettiğimiz oksijenin kaynağının karbondioksit değil su olduğu anlaşılmıştır . Bizim karbondioksit olarak bildiğimiz dönemlerde de oksijenin kaynağı şuydu…a
Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde:” Allah’ım beni iyilik Yaptıkları zaman Sevinç duyan, kötülük yaptıkları zamanda bağışlanma dileyen kullarından eyle.” Ibn-i hanbel 188
Diğer bir hadisinde:” içinizden İslam’ı güzelce yaşayan kimseye, yapacağı her bir iyiliğe karşılık on mislinden 700 katına kadar sevap yazılır. Yapacağı her bir kötülüğe ise ancak 1 misli yazılır.” Buyurmuştur. Buhari, iman 31

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saffat Suresi 6 ve 7: Şeytan Kimdir? Sema'ed-dünya Neresidir?

Bir başka hadis-i şerifte:” İçinizden biri bir kötülük görürse onu eliyle, buna gücü yetmezse diliyle değiştirsin. Buna da gücü yetmezse kalbiyle buğz etsin. Kalb ile buğz ise imanın en zayıfıdır.” Buyurmuştur.

Insanda var olan Vicdan, iyiliği ve kötülüğü Telkin eden iki farklı varlığın merkezidir.

Bu konuda peygamber Aleyhisselam bir hadisinde şöyle buyuruyor:” insanoğluna Şeytanda Melek de yaklaşır. Şeytanın yaklaşması onu kötülüklere götürmek ve ona Hakkı yalanlatmaktır . Melek’in yaklaşması ise onu hayırlara götürmek ve ona hakkı doğrulatmaktır. Kim hayra yönelme arzusu hissederse bunun Allah’tan olduğunu bilsin Ve Allah’a hamd etsin. Kimde içinde şeytanın vesvesesini hissederse, taşlanmış ve kovulmuş şeytandan Allah’a sığınsın.”

Tirmizi, tefsirul Kuran 2

Vicdan kur’an-ı Kerim’de Ve hadis-i şeriflerde çoğu zaman kalp kelimesi ile karşılanır.

Mutmainne kalpler;” onlar iman edip kalpleri Allah’ın Zikri ile yatış anlardır. Evet kalpler sadece Allah’ın zikriyle yatışır.” Rad Suresi ayet 28 Selim kalpler;” o gün Allah’a temiz kalple gelmenin dışında, ne mal nede çocuklar fayda verir.” Şuara Suresi 88 ve 89. Ayet….

Ne var ki bazen zulüm ve Kibir, bazen İnat, ihtiras, heva ve heves gibi duygular vicdanın sesini bastırır…

O zaman karşıtı kötü devreye girer. Hasta kalpler:” kalplerinde bir hastalık vardır. Allah hastalıklarını artırmıştır. Yalancılık ettikleri için bunlara Can yakıcı bir azap vardır.” Bakara Suresi ayet 10 …

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KARGIAGE VE ÇOKYİĞİT AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ

Konumuzla ilgili daha çok sayıda ayet hadisi şerif vardır.

Ancak Hepsini buraya aktarma mümkün değil. Şu durum net görülüyor ki Vicdan( kalp) de zıttıyla var edilmiştir.

Kötü olmasaydı iyinin kıymeti bilinmezdi.

Zıtlıklarla yaratılış durumu insanın denenmek için yaratıldığına uygun bir durumdur. Bütün bunlar insan içindir. Böyle olmasaydı denenme şeklide herhalde değişik olurdu…
Cenabı Allah Furkan suresinin 70. Ayetinde:” Allah tövbe eden inanan ve yararlı iş işleyen kimselerin; işte Allah onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah bağışlar esirger.”

Cenabı Allah Nahl suresinin 90. Ayetinde:” Allah, adaletle davranmayı, iyilik yapmayı ve akrabaya bakmayı emreder; çirkin işleri, kötülüğü ve azgınlığı yasaklar. Düşünürsünüz diye Allah size öğüt veriyor.” Buyurmuştur.

Ayet ve hadislerden Anlaşılacağı üzere zıtlık bizim denememiz içindir. Zıtlığın olmadığı tek ve mutlak olan Allah’ın kendisidir.

Bize düşen Rabbimin yap dediği işleri yapmak; yapma dediği işleri ise yapmamaktır.

Rabbim bizleri emirlerini hakkı ile yapan kullarından eylesin. Amin.

Hoşça kalın dostça kalın Benim dost Yiğit kardeşlerim. Allah’a emanet olun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın