DOLAR 16,7144 0.41%
EURO 17,5034 0.58%
ALTIN 974,890,21
BITCOIN 326334-2,23%
Adana
30°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Dost Yiğitlerle Sohbet – Merak Etmeyen
76 okunma

Dost Yiğitlerle Sohbet – Merak Etmeyen

ABONE OL
21 Ocak 2020 19:15
Dost Yiğitlerle Sohbet – Merak Etmeyen
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merak düşünmenin, harekete geçmenin, araştırmanın başlangıcını oluşturur. Bilmediğinin farkında olan kişi merak eder. Dil ne kadar gelişirse merak edilen durumda genişler. Soru sormanın da temelinde merak vardır. Felsefi konular da, ilmi konular da merakla başlar.

Daha çocuk doğmadan anne baba merak etmeye başlar. Acaba çocuğumuz kız mı olacak erkek mi? Doğumla Birlikte yapılan hareketler merak edilen durumlara göre değişir. Değişen bu haller ile Çocuk büyürken; önce anne – babasını merak eder. Sonra çevresini. Konuşmaya başlarken etrafında gördüğü her şeye :” Bu ne?.. Bu ne?… diye sormaya başlar. Sordukça öğrenir, öğrendikçe sorar. Bir bakarsın içinde yaşadığı toplumun dilini öğrenir…

O halde merak doğuştan ve bilgi edinmenin gerçek yoludur. Dil, Merak da önemli bir ögedir. Dil olmazsa bilgi edinilemez. Dil dağarcığı ne kadar geniş olursa merak edilen durumda o kadar geniş olur. Merak öğrenmenin Odak noktasındadır. Bilgi arttıkça Odak noktasının yeri değişir. Ama Odak noktasında Hep merak vardır.

Merak, canlıları yeni şeyler öğrenmeye yönlendiren bir histir. Merak edilen konu bir şekilde çözüldüğünde beyinde mutluluk hissi uyandırır. Ancak bu durum merak edilen Duruma göre değişebilir.

Patent bilgi üretmenin başlangıcı yine meraktır. Bilim adamları merak etme Seydi araştırma yapamazlardı. Dolayısı ile ilimde ilerleme olmazdı… bir insan merak ettiği konuyu önce düşünür. Bu konuda ben ne diyorum? Diye kendine sorar. Bunun sonucunda ortaya bir görüş atar ki; buna hipotez diyoruz. Işte ancak bundan sonra kontrollü deneyler başlar. Sonuç Olumlu ya da olumsuz olabilir. Şu bir gerçek ki; sonuç olumlu da olsa olumsuzda olsa bir durum öğrenilmiştir…
Düşünmeyen beyin durgun Göle benzer. Durgun gülün suyuna yön vermek mümkün değildir. Çalışan beyin akarsuya benzer. Su yanlış yere akabilir. Ama akan su bir gayretle uygun yere yönlendirilebilir… çalışan beyin de böyle. Yanlış düşünebilir. Nihayetinde mutlaka gerçeği görür ya da birileri ona gerçeği gösterir.

Değerli dostlar, Bu konuda da misyoner Güçler bizleri emperyalizm tuzağına çekmişlerdir. Nasıl mı?

– Merakın iyiliği ile ilgili atasözü bulamazsınız. Kötülüğü ile ilgili birçok atasözü diye uydurmalara rastlarsınız. Örnek mi?:
Merak dostlardan uzak.

Fazla merak adamı mezara sokar.

1000 merak bir borç ödemez.

İnsanın başına ne gelirse meraktan gelir. Gibi örnekleri çoğaltmak mümkün. Merakla ilgili olumlu atasözü ben bilmiyorum Bilen varsa söylesin.

Oysa merak, öğrenmenin, keşfetmenin anahtarı,. Sorgulamanın, düşünmenin olmazsa olmazıdır…

Ne gariptir ki; misyonerler Hz Adem’in cennetten çıkarılmasını örnek göstererek işte Adem merak etti Cennetten kovuldu. Doğrudur Hz Adem ilk peygamberimizdir ve gerçekten Allah’ın emrini çiğnediği için ayetlerde belirtildiği gibi Cennetten çıkarılmıştır. Burada ayetler uzun yer kaplayıcı için konuyu uzatmama adına sadece ayet numaralarını vereceğim. Araf Suresi 19, 20,21,22,23,24ve25. Ayetler.

Oysa Cenabı Allah Hazreti Adem’e yasağı çiğn etmezse Çiğnetmezdi. Ilk insana verdiği merak etme duygusunu ölçtüğünü düşünüyorum. Adem Aleyhisselam ağacı merak ederek yedi.

En azından ağacın öldürücü olmadığını gördü. Sadece Allah’ın emri olduğu için yenmemesi gerektiğini düşündü. Cenabı Allah da ilk yarattığı kulunun hatasını gördü. Çünkü Merak da, hatada, hatasızlıkla insanın Özünde vardır. Yine söylüyorum merak etmeden hiçbir şey öğrenilemez.

Inancımıza göre merak edilmemesi gereken durumlar yok mu? Elbetteki var. Bunlar özellikle kişilerin özelleridir . Nitekim Cenabı Allah Hucurat suresinin 12. Ayetinde:” Ey iman edenler! Zannın çoğundan uzak durun. Çünkü zannın bazısı büyük günahtır. Kusurda araştırmayın. Bazınız bazınızı çekiştirmesin, sizden biriniz, ölü halindeki kardeşinin etini yeme ister mi? Demek ondan tiksindiniz. Allah’a karşı gelmekten sakınarak korunun. Şüphesiz Allah, tövbeleri çok kabul eden, çok acıyandır.” Buyurmuştur.

Misyonerler Bu ayeti bile merak etmeme adına kullanmışlardır. Oysa bu ayet toplumsal barışı sağlama adına kişiye özel durumların merak edilip araştırılmaması içindir.

Merak insanlarda ve hayvanlarda gözlenen araştırma ve öğrenmeye yönelik bir davranış biçimidir. Ayrıca merak bu davranışa Yolaçan Duygu’nun adıdır. Merak insanlık tarihinde bilim ve teknolojinin gelişmesine yol açan en önemli niteliktir. Bu konuda düşünmemizi isteyen o kadar ayet var ki bunlardan bazılarının ayet numaralarını vereceğim.( konuyu uzatmamak için. Merak edenler ayetleri bulsunlar ve okusunlar)

Enam Suresi 80. ayet, Enam suresi 126.ayet, Yunus suresi 3.ayet, Hud Suresi 24.ayet, Hud Suresi 30. Ayet, Nahl suresi 17. Gayet, müminin suresi 68. Ayet, Furkan Suresi 62. Ayet, Secde suresi 4. Ayet, Muhammed Suresi 24. Ayet, Kamer Suresi 22.32.40. Ayet…………
Merak edip düşünülecek o kadar durum var ki… meraksız lık insanı Fanatik leştirir. Hep ben bilirim dedirtir. Böyle kişi bilmediğini de bilmiyor demektir.

Rabbim bizlere

Beşikte başlayan öğrenme aşkını mezara kadar sürdürmeyi nasip eylesin

Olumlu şeyleri merak etmeyi Rabbim gönlümüzden çıkarmasın.

Rabbim özellikle gençlerimizin zihnini açık eylesin onlara patent bilgi üretme aşkını versin ve başarılı kılsın. AMİN

Hoşçakalın dostça kalın Benim dost değil kardeşlerim. Allah’a emanet olun.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.