Dost Yiğitlerle Sohbet – Sorumluluğu Kavramak

Dost Yiğitlerle Sohbet – Sorumluluğu Kavramak

İnsanın kendisi başlı başına bir mucizedir.

Insan ortalama 40-50 trilyon hücreden meydana gelmiştir. Zigot adı verilen bir hücre ile dünyaya adım atıyor. 40-50 trilyon hücre zigotun mitoz bölünmesi ile meydana geliyor. Dolayısıyla Zigot daki gen yapısı ile trilyonlarca hücredeki gen yapısı aynı. Yani kemikteki DNA yapısı ile kalp hücresindeki,……… gen yapısı aynı.

Buna rağmen her hücre bulundukları yerin görevine göre özelleşiyor. Özelleşme aktif bölgelerinin değişimi ile meydana geliyor. Öyle bir değişim ki; değişime uğrayan her hücre organizmanın bir ihtiyacını görüyor. Bu hal de canlının sağlıklı yaşamasını sağlıyor. Yani trilyonlarca hücre aynı hedefe hizmet ediyor.

En şerefli yaratılan insanın da iradesinde olmayan olaylar var… Ör: beslenme konusunda insan ancak yiyeceği besini seçer ve yer. Yutkunma refleksi ile İnsan iradesi biter. Ancak sorumluluk bitmiyor. Enerji verici madde enerjiye dönüşeceği organeller, yapıyor girecek madde ilgili organele… hormon Hedef hücresine. Enzim Hedef hücresine. Oksijen molekülü Hedef hücresine… adeta bir koşturmaca dır başlıyor. En küçük hücreden en büyük organa kadar. Farklı gibi görünen bütün bu organ ve özürlülerin ortak hedefi organizmada Birliği korumak.

2 motorlu Bir uçakta bile 2 motorun tesadüfen uçağı uçurmak ile görevli olduğunu düşünebilir miyiz…

Adeta 40-50 trilyon hücreye sahip( her hücreyi bir motor gibi düşünürsek) insanın kör bir tesadüfle meydana geldiği nasıl söylenebilir… görülüyor ki her hücre kendi sorumluluğunu yerine otomatik olarak getirmektedir.

Diğer tarafta bir canlı. Adı köpek. Adı koyun. Adı bakteri…..vs.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Emekli Zahit

Bakıyoruz köpeğe: doğumuyla birlikte yürümeye başlıyor. Kısa bir süre anne köpek yavruya bakıyor. Hedef ne? Dengenin korunması türün devamlılığının sağlanması. Amaç ne? Sorumluluğu yerine getirmek.

Gelişen köpek zaman kavramıyla devam eden hayatının Farkına varmadan icabında kendisini bir sürünün peşinde veya sahibinin evinde buluyor. Mal mülk biriktirme amacı yok. Aldatmaca kandırmaca yok. Yalan dolan yok. Hırsızlık yok rüşvet yok yok yok yok…

Ancak görünen vergi ne insanın farkına vardığı bir durum var. Bir miktar yiyecek karşılığında sahibine sonsuz sevgi ve sadakat. Öyle bir Sadakat ki bu Sadakat da öfke yok korku yok menfaat yok yok yok. Bu tavrıyla yaratılmışların en şereflisi canlıların en gelişmişi olan insana Sadakat bağlılık dürüstlük Sevgi dersi vermiyor mu?…
Bakıyoruz bakteriye. Fakat onu göremiyoruz. Hemen anlıyoruz ki insan 5 duyusunu açmış çünkü bakteriyi bugün mikroskopla görebiliyoruz. Insan mikroskobu muhakkak ki aklıyla buldu.

Inceliyoruz bakteriyi. O Mini canlı adeta çırpınıyor. Kendisinden kat kat büyük maddeleri parçalamak için. Hızla çoğalıyor. Çoğalma zamanı Yukarıdaki verilen canlılardan çok ama çok kısa. Bakıma hiç ihtiyacı yok. Yeni üreyen bakteri de adeta çırpınıyor kendisinden büyük maddeleri parçalamak için. Hedef ne? Tabiatta düzenin dengenin korunması. Amaç ne? Sorumluluğu yerine getirmek.

Adeta bu tavrıyla bakteri ders vermiyor mu insana. Ey insan çok olmakla birlikte hiç ama hiç bakma ihtiyacım olmadığı halde senin için çabalıyorum. Gözünde görebildiğin O büyük canlılardan ibret almadın. Kendinde gösteremediği in Ancak varlığını da inkar edemediğin bir duyguyla mikroskobu buldun. Hiç olmazsa o duygudan ve benden ibret al… yaratılışın gelişmişliğin gayesini tanı. Sorumluluğunu bil…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BİZ BU FİLMİ SEYRETMİŞTİK

Olumsuzluklardan bahsetmek istemiyorum Ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Biyosferdeki dengenin bozulması için adeta Bazı insanlar nankör yarış ediyor… Allah ıslah eylesin.)

Her insan Ben neden sorumluyum? Sorusunu kendisine sorması gerekir… bu sorunun cevabını dürüstçe aradığında şunları eminim ki bulacaktır. Insan başta kendisine ailesine Vatanına milletine insan doğaya karşı sorumludur. Bütün bu sorumluluklar Allah’a karşı sorumluluğundan dolayıdır…

Sohbetin bu bölümünde konuyla ilişkilendirilebilecek mahiyette bazı ayet meallerini vereceğim.

Abese suresi 23 ayet” Hayır Allah’ın kendisine buyurduğunu insan hala yerine getirmemiştir.24.ayet” insan yiyeceğine bir baksın; 25 suyu bol bol indirmek deyiz.26_-32. Sonra yeryüzüne iyice yarıp sizin ve hayvanlarınızın istifadesi için orada taneli Ekinler üzümler sebzeler zeytin ve hurma ağaçları kocakoca Ağaçlı Bahçeler meyveler ve çayırlar getirmekteyiz.”

Araf suresi 10 ayet” Biz sizi yeryüzünde yerleştirdik ve orada size geçimlikler verdik. Öyle iken pek az şükrediyorsunuz.”

Fatır Suresi 12 ayet” iki Deniz bir değildir. Birinin Suyu tatlı serinletici ve içilmesi kolay; diğerininki tuzlu ve acıdır. Her birinden taze et yersiniz ve takıldığınız süsler çıkarırsınız; Allah’ın bolluğunu aramanız ve ona şükretmeniz için gemilerin onu yararak gittiğini görürsün.”

Hoşça kalın dostça kalın Allah’a emanet olun Benim dost Yiğit kardeşlerim.

Lütfi Yılmaz

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın