KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Dost Yiğitlerle Sohbet – Tatil Dönüşü

Dost Yiğitlerle Sohbet – Tatil Dönüşü

Her son bir başlangıçtır. Hayat bir mücadeledir. Mücadelenin şekli yaşa göre yapılan işe göre değişik olabilir. İnsan ömrü içerisinde 1 yıl küçümsenecek bir zaman dilimi değildir. Zamanın kıymetini bilmemiz dileğiyle!

Sohbetinin bu bölümünde 2002-2003 öğretim yılında Adana Fen Lisesinin yaptığım açılış konuşmasını Aynen yayınlayacağım:
Sayın müdürüm, Sayın öğretmen arkadaşlarım, kıymetli velilerimiz ve sevgili öğrencilerimiz konuşmama başlarken hepinizi saygı ve sevgi ile selamlarım.

Değerli öğrencilerimiz, yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamak dayız. Her biriniz değişik aile ortamından 2 ailemiz saydığınız Adana Fen Lisesi’ne hoş geldiniz.

İnsanlar biyolojisi ve psikolojisi ile bir bütündür. Anatomik yapısı itibarıyla da birbirine eşittir. Yönetmelikler nezdinde de birbirine eşittir. Bu eşitliğe Adana fen lisesinde Şunları da eklemek deyiz. Okulumuza gelen öğrencilerimizin anne-babalarının (velilerimizin) mesleği ne olursa olsun ister profesör ister Kaymakam ister genel müdür ister işçi ister memur ister boş Gezer . İster çok zengin ister Çok fakir hepsi eşittir.

Ancak bir madde diğerinden artı özelliği ile üstündür. Renkli televizyonun siyah Beyaz’dan Üstün olması gibi. İnsanlarda artı bilgisi ile becerisiyle ahlaki ile ancak birbirinden üstündür.
Işte Adana Fen Lisesi bilgiyi beceriyi dürüstlüğü vatana millete hizmet duygusunu veren bir yarış alanıdır. Değerli öğrencilerimiz bilgi de beceride yarışa Yarış alanına hoş geldiniz. Bu Yüce milleti ilimde teknikte muasır medeniyetin en ön safına geçirmede yarışta Yarış alanına hoş geldiniz.

Fen Lisesi bahçesinin Gülleri bahçenize hoş geldiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ESİR VE YAS İLANI

Özellikle yeni gelen bir sınıflar için söylüyorum. Başarıyı Tezel’den yakalamanın yolu 2 zoru çabuk başarmadan geçmektedir. Birincisi aileleriniz de edindiğiniz bazı refleks haline dönüşmüş alışkanlıklarımızın birçoğunu terk etmek. İkincisi ise Okulumuzun kurallarına alışmaktır. Bunu erken Başaranlar başarıyı da daha erken yakalayacaklardır.

Değerli velilerimiz, doğuştan Üstün özelliklerle yaratırmış canınızdan çok sevdiğiniz evlatlarınızı emin ellere teslim etmek için Adana Fen Lisesini tercih ettiniz. Bu tercihinize de bizleri gururlandırdınız. Hepinizi arkadaşlarım adına tebrik ediyor Hoş geldiniz diyorum.

Ancak nasıl olur endişesinde olan velilerimiz Eğer nasıl olur endişesi olan velilerimiz varsa Müsterih olsunlar. Bize ve çocuklarınıza güvenin. Bunlar yarının büyükleri ve ülkemizin önemli insanları olacaklardır. Bu büyük insanların ayakta durmasını çok ama çok iyi bilmeleri gerekir. O nedenle şu günden itibaren özellikle istirham ediyoruz yakın kontrolden çekiliriz. Çocuklarımıza koltuk değneği olmaya çalışmayınız. Çünkü çocuklarımız koltuk değneği olmadan yürüyecek kadar büyük ve sağlamdır. Değerli velilerimiz Adana fen lisesinde bilgi ile birlikte aklını en iyi şekilde kullanarak hür irade ile karar vermede öğretilir. Aksi halde fazla bilgi ile yüklenmiş kukladan ileri geçemez insan.

Hiçbir arkadaşım günü kurtarma düşüncesiyle görev yapmaz. Çocuklarımızı okul sonrasına da hazırlar.

Meslek hayatımda bir örneği konuya açıklık getireceği için sizlerle paylaşmak istiyorum:” tatilde Bir Yaz Günü evime vardığımda Kapıya tutuşturulmuş bir kağıt gördüm. Merakla aldım ve okudum. Beni duygulandıran bu yazıyı tekrar okuyor: Lütfi hocam sizinle görüşmek için gelmiştim Ancak evde bulamadım. Onun için bu yazıyı yazıyorum. Bu okulda geçirdiğim 3 yılda sizi iyi tanıyamamışım. Ancak üniversiteye girdikten sonra sizi daha iyi tanıdım. Hocam Gözünüz arkada kalmasın! Bu Aslan öğrenciniz sizi ve verdiğiniz öğütleri hiç unutmayacak siz de beni unutmayın…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saffat Suresi'nde Polis Gücü, Bariyer, Bilgisayar

ODTÜ- İŞLETME isim imza

Değerli velilerimiz inanıyorum ki benzeri örnekler Bütün arkadaşlarıma geliyordur. Burada ben şunu vurgulamak istiyorum. Üniversiteye girdikten sonra anladım. Her şey burada anlaşılmayabilir.

Değerli velilerimiz Herhangi bir sorun karşısında öğrencilerimiz annem babam abim ablam nedir? Dememeli Ben ne diyorum demelidir. O zaman beyin çalışır. Yanlış düşünebilir. Çalışan beyin akan suya benzer. Çalışmayan beyin ise durgun Göle benzer. Durgun görün suyuna yön vermek mümkün olmadığı gibi çalışmayan ben yine de yön vermek mümkün olmaz. Akan suya yön vermek mümkündür. Bu iş bazen zor olabilir. Öğrenci beyinleri de böyledir. Ancak Şundan emin olabilirsiniz ki; yön verilmesi zor olan suya kızan öğretmen tipi okulumuzda yoktur . Müsterih olunuz.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diliyor saygılar sunuyorum.”

Bu cümleyle 2002-2003 öğretim yılının konuşmasını bitirmiştim.

Büyük önderimiz Atatürk diyor ki:” Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.”

Bu duygu ve düşüncelerle 2019 2020 eğitim öğretim yılının öğrencilerimize velilerimize yüce Türk milletine hayırlı olmasını diliyor saygılar sunuyorum.

Hoşça kalın dostça kalın Benim dost Yiğit kardeşlerim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın