Dr. Arif TULUK

Dr. Arif TULUK

İç Hastalıkları Uzmanı

Değerli KozanBilgi.Net okuyucuları bugün ekranlarınıza yine Kozan gündeminin önemli isimlerinden birisini taşıyoruz. Kozan Sis Tıp Merkezinde görev yapan ilçemizin en başarılı doktorlarından birisi olan Sayın Arif Tuluk beyefendiyi tanıtmaya çalışacak ve ona cevap alacağımız sorular yönelteceğiz.

Sis Tıp Merkezinden Sayın Tuluk bizim ikinci konuğumuz olacak. Biliyorsunuz daha önce Sis Tıp merkezi Yönetim Krl. Bşk. Dr. Yılmaz Tunç ile sohbet etmiştik.

Artık Sis Tıp Merkezini uzun, uzun anlatmaya gerek yok geldiğinizde sizleri sıcak kanlı güler yüzlü sevecen insanlar karşılıyor ve sağlık sorunlarınıza çözümler bulmaya çalışıyor. Bunlardan birisi de girişte hemen sola döndüğünüzde karşınızdaki ilk kapı. İçeri giriyoruz ve Arif Bey bizi karşılıyor. Hani tabiri caizse doktorlardan hep korkulur ya, bu çok farklı bir insan yüzünden gülümsemesi eksik olmayan fakir fukara dostu bir doktor. Özetlemek gerekirse Kozan’ımızın en yakışıklı doktoru da diyebiliriz.

Digital image

Arif Bey’le hal hatır görüştükten sonra çayımızı içerken sohbete başladık.

Arif Tuluk kimdir? Neden doktor olmak istedi ve doktorluk haricinde nelerle uğraşır? Memleketimizde o kadar çok yer varken neden Kozanlı oldu?

01.01.1953 yılında Kayseri merkezde doğdum. İlk ve orta öğretimimi Kayseri’de tamamladım. Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden sonra ihtisasını yapıp iç hastalıkları uzmanı olarak göreve başlamış ve askerlik görevinden sonra Adana iline tayin edilmiş bir hekimim.

28 yıllık devlet hizmetinden sonra emekliliğimi isteyerek şu an da bildiğiniz gibi 3 yıldan beri de hem Kozan Cerrahi Tıp Merkezinde, Hem de Sis Tıp Merkezinde iç hastalıkları uzmanı olarak Kazan’lılara hizmet etmekteyim.

Bunun dışında hobilerim 28 yıldır insanlarla uğraşıyorum, biraz doğayla uğraşmayı kendine hobi edinmiş bir insanım. Aladağlarda köylüye örnek olmak anlamında 40 dönümlük bir kiraz bahçesi oluşturdum. Pavlonya dikimini o bölgede köylüye dağıtarak parayla aldığım pavlonyayı onlara dağıtarak, köylüye bir ek gelir sağlamak istedim. Ama o bölgede o ağacı tutturamadık ceviz dikimini teşvik ettim. 800 adet ceviz fidanını alarak köylülere ücretsiz dağıttım.

Organik tarımla uğraştım. Onun örneği oldum. Domates üreticileri şimdi organik tarım konusunda bilinçlendiler. Tabi biz bunlardan hiçbir zaman bir gelir elde etmedik ve böyle bir düşüncemiz de olmadı. Hep örnek olmak amacıyla yaptım ama işin doğrusu, hepte zarar ettim.

Digital image

Şu anda doğa ile uğraşmayı seviyorum göl kenarında bir ev yaptırdım onun bahçesinde 2 dönüm yere 80-100 ağaç nar diktim. Değişik bitki türleri de diktim boş zamanlarımda doğa iler uğraşmak bana büyük bir mutluluk veriyor. Ayrıca tavuk, horoz, köpek gibi hayvan besliyorum.

Müziği çok severim özellikle Türk sanat müziği ve Özgün müziği dinlerim onun dışında da kitap, gazete okurum.

İnsan doktoru derken gördüğümüz kadarıyla siz büyük bir doğa doktorusunuz da aynı zamanda… TEMA ile iletişim kurabildiniz mi özellikle Kozan TEMA ilçe başkanı olarak görev yapan Tahsin ERO?LU isimli çok değerli bir ağabeyimiz var. Bir diyalogunuz oldu mu? 

Şu ana kadar maalesef bir diyalog kuramadım çünkü çok yoğun çalışıyorum. Saat 5-5.30 dan sonraki kalan süre ile sadece kendime ayırdım kendi etrafımdaki insanlara örnek olma çabası içerisindeyim. Böyle bir organizasyon içerisinde maalesef bulunamadım. Bunda da gerek iletişim noksanlığı gerekse vakit azlığı neden olmuştur. Gerçi bu arkadaşlarda bizi arayıp sormadılar benimle diyalog kurarlarsa her türlü katkıda bulunmaya çalışırım.

Aladağların 30 km yukarılarında Orman terk olan yerleri ben hep ağaçlandırıyorum. Oralara bu yılda 1000 tane ceviz ekme planım var çukurlar açılmış durumda bunları tamamen Ormana ait araziye dikiyorum. Bunlar çoğalacaktır kendi çapımda örnek olmaya çalışıyorum. Ama bir organizasyon içerisinde olursa bu daha verimli olur. Ben her türlü desteği vermeye de hazırım. TEMA yıllardır takdir ettiğimiz Türkiye de erozyonla mücadelenin önderlerinden bir kuruluş. Ama maalesef vaktimizin darlığından ve iletişim noksanlığından bir araya gelemedik beni bulurlarsa her türlü katkıya hazırım.

Digital image

Arif bey biz sizin ilçemiz için gerçekten çok önemli çok değerli bir doktor olduğunuzu biliyoruz tüm Kozanlılar bunun bilincinde Kozana gelmeden önce nerelerde görev yaptınız?

1982 yılında Ankara hava hastanesinde uzman hekim olarak askerliğimi tamamladıktan sonra 1980 ihtilalı sonrası zorunlu hizmet kapsamında kura çekerek Adana SSK bölge hastanesine iç hastalıkları uzmanı olarak geldim 1987 ye kadar 4 yıl süreyle orada görev yaptım. İş yoğunluğundan dolayı devlet memurluğundan ayrılmak zorunda kaldım. Özel Ortadoğu hastanesinin hissedarlarından oldum ve orada serbest çalışarak 1990 yılına kadar orta doğu hastanesiyle çalıştım daha sonra Adana numune hastanesine zamanın bakanının ısrarı üzerine tekrar göreve döndüm. O hastaneyi 1990 yılında arkadaşlarımızla beraber açtık. 2004 yılına kadar orada hem başhekim hem dâhiliyecilik hem de sorumlu hekim olarak görev yaptım. Elimden geleni yapmaya çalıştım.

2004 yılında emekliliğimi istedim muayenehanemde serbest olarak bir süre çalıştıktan sonra bu tıp merkezleri özendirildi dolayısıyla biz sirkülâsyona alışmış hekimler olduğumuz için muayenehanemizi kapatıp tıp merkezlerinde insanlara daha fazla ulaşmak, daha faydalı olabilme amacıyla Kozan’da görev yapıyorum.

Digital image

Peki efendim Kozan’a neden geldiniz?

Bunu şöyle açıklayabilirim; çok sevdiğim bir kardeşimin hatırını kırmadığım için geldim. Geldim ama maalesef 3 senedir ayrılamadım, kopamadım her halde uzun bir süre daha devam edecek gibi.

Buna bir Kozan sevdası denilebilir mi?

Kozan sevdası, Türk insanının sevdası, fakir – fukara insanının sevdası, dağ insanının sevdası var. Fakir insana hizmet götürmek, yoksula yol göstermek bizim için çok kutsaldır bu anlamda buradayım. Yoksa benim parayla, pulla bir ilişkim yok Kozan’ı çok seviyorum.

Kozan da yaşayan hekimler olarak karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

Gayet tabii ki, Kozan’ın detaylı ve ciddi hastalıklar konusunda noksanları çok. Devlet hastanesinin kapasitesinin şu an ne olduğunu bilmiyorum. Orada hiç çalışmadım içeriğini bilmiyorum alet edevatının yeterliliğini bilmiyorum. Ama en basit manada bir endoskopi yaptıramıyoruz. Bir baryumlu grafileri çektirmekte zorlanıyoruz. Bir emarı yok, manyetik rezonans görüntüleme sistemi dediğimiz bir emar yok. Artı yatak sayısı ve kapasitesi son derece az ve hastalar hala görüyorum 112 Acil ambulansla bu kadar uzman hekimin olduğu bir yerden Adana gibi bir yere gönderiliyor. Halbuki Adana’nın şartları hasta anlamında bizden daha kötü.

Özel hastanecilik teşvik edilse hastanelerin yatak sayısı arttırılsa buradaki uzman hekim arkadaş’lara daha iyi imkânlar sağlansa bu hastaların hiç birini çok ciddi çok özel durumlar dışında hiç birinin Adana’ya gitmesine gerek kalmaz.

Kozan’ımızın en büyük noksanlarından biri de kardiyovasküler cerrahi yok. Bir kardiyologumuz yok, anju yapacak bir ünite yok. Burada Kozan merkezinde 80 bin insan yaşıyor çevresiyle beraber 150 bin insanın yaşadığı bir yerde bir tek Kalp merkezi yok. Bunlar beni son derece rahatsız eden olaylar. Bir kanser araştırma merkezi yok, bir kadın hastalıkları ve çocuklara yönelik bir özel hastane ya da bölüm yok. Eksiklerimiz çok işin doğrusunu söylemek gerekirse burada ciddi hasta olmamak gerekir. Kozan’da samimiyetle söylüyorum çok ciddi hasta olursanız zaten yola düşüyorsunuz. Adana’ya oradan da Ankara’ya. Yani imkânlar yok diye bir şey yok. Bunların hepsi oluşturulabilir yeter ki Devlet desteği olsun. Bu işte özveriyle çalışan hekimlerin yaptıkları işler takdir edilsin, teşvik edilsin burada her şey yapılabilir. Ama buranın en büyük eksiği halivasküler cerrahi, bir kardiyolog, anju ünitesi, doğru tanı, doğru yaklaşım kadın hastalıkları ve çocuk hastanesi. Bunların yanında ortopedi ve acil travma gibi kazalarla ilgili hiçbir girişim yok. Burada ortopedist sayısı son derece yetersiz.

Digital image

Yarın hidroelektirik santralleri kuruluyor Feke, Aladağ taraflarına ciddi santraller kuruluyor. Araç trafiğinin çok yoğunlaşacağı önümüzdeki yıllar içerisinde burada mutlaka bir travmatoloji Acil müdahale hastanesi veya ünitesi en azından Devlet hastanesinin bir bölümünde oluşturulması gerekir. Eğer ciddi, anlamlı hakikaten amaca yönelik hizmet verilmek isteniyorsa böyle yapılması lazımdır. Günü kurtarmak istiyorsak işi biraz süsleriz, hastayı da 112 ambulansa koyarak çoğu doktorsuz bir ATP’ci ile ya da hemşire ile Adana’ya göndeririz sorumluluğumuz burada biter.

Arif bey artık sonuçta siz de bir Kozanlısınız ve bir Kozan sevdalısısınız. Kozan da yaşıyorsunuz. Kozan da yaşayan bir insan olarak doktorluğu bir tarafa bırakalım normal bir vatandaş olarak Kozan’ın sosyal yaşamında gördüğünüz ve yetkililerin duymalarını istediğiniz eksiklikler ya da tamamlanmasını arzu ettiğiniz çalışmalar var mıdır?

Kozan’da sosyal hayat diye bir şey var mı ki? Yani olmayan bir şeyden bahsediyoruz. Şimdi insanların sosyal hayatının olabilmesi için ekonomilerinin düzgün olması morallerinin yüksek ve düzgün olması gerekir. Oturup, kalkacak, eğlenecek, eşini dostunu ziyaret edebileceği müşterek kullanabileceği alanların oluşması lazım. Kozan’da hiç kimsenin yüzü gülmüyor ki. Ayrıca hani bir tane tiyatro var mı? Belediye sinemasının haricinde bir tane sinema var mı? Düğün salonlarınız dışında insanların toplanıp bir araya gelip oturup kalkabileceği bir mekanınız var mı? Hava karardıktan sonra can emniyetiniz var mı? Bir misafiriniz geldiği zaman oturup yemek yedirebileceğiniz yaverin konağı dışında bir de sağ olsun Erkan Açıcı bey güzel bir lokanta yaptı alkolsüz ailecek girilebilecek şekilde. Bunların haricince bir yer var  mı?

Çocuklarımızı spor aktivitelerine yönlendirecek halka açık bir basket sahası, bir voleybol sahası var mı? 2-3 tane tenis kortu yapmak çok zor bir iş midir? Devlet tiyatrosuyla iş birliği içerisinde hafta da bir de olsa bir oyunu sahnelemek bu kadar zor mudur? Bunların hepsi sosyal aktivite eksikliğidir. Bir tek Kozan spor var sağ olsun onu da üçüncü lig’den amatör lige düşürdüler. Spor aktivitesi yok, okullarda çok kıymetli öğretmenlerimiz var, beden eğitimi öğretmenlerimiz var, biz bunlarla zaman, zaman konuşuyoruz çok ciddi aktiviteler yapmak istiyorlar. Ama sanıyorum bunlarında önlerini açmıyorlar ya da imkan tanımıyorlar. Spor yapılacak alan olmaz ise bunu özendiren öğretmenler anne babalar gençler olmaz ise çocukların oyun alanları olmaz ise, çocukların küçük yaşta satranç gibi beyinlerini geliştirici oynayabilecekleri, öğretilebilecekleri yerler ve insanlar olmaz ise nasıl bir sosyal hayat olacak. Ya kahveden çıkmayacak, ya şarapçı olacak, ya uyuşturucu peşinde koşacak, ya da blug dönemindeki çocuklar genç kızların arkasında dolaşıyor olacaklar. İnsanların enerjisini boşaltabileceği, ailesiyle oturabileceği, çocuklarının oyun oynayacağı, futbol oynayabileceği, basket oynayabileceği, kız erkek karışık kardeşçe duyguların oluşabileceği mekânlar yok. Bunları oluşturmak aslında çok kolay, kolay, kolay.

Digital image

Kolay ama Kozan’da çok büyük eksiklerin olduğunu söylüyorsunuz.

Gayet tabi ben akşam 5 ten sonra barajın kenarına yaptığım ev olmasa ben Kozan’da kalmazdım. Her gün bir yardımcımla gidiyorum bir-iki arkadaşımı çağırıyorum orada sohbet edip yemeğimizi yiyiyoruz. Herkesten uzak ama böyle bir imkanım olmasaydı ben Kozan’da kalamazdım çünkü 1.5 yıl her gün Adana’ya gidip geldim. Bir insan her gün 160-180 km yol gidip gelemez. Neticede biz işe ihtiyacı olan insanlarda değiliz. Adana’da yüzlerce yer var bizi talep eden, isteyen çalışabileceğimiz daha iyi imkânlar var. Ama ne diyorum bu fakir dağ köylüsüne hizmet amacıyla buradayım bu sıkıntıya katlanıyorum. Ha sosyal hareketlilik hafta sonu Cuma akşamından gidiyorum cumartesi-Pazar Adana’da eşimi dostumu görüyorum alışverişimi yapıyorum. Sinema tiyatro gibi yerlere gidiyorum.

Digital image

Kozan’da baraj gölünün kenarında bir eviniz var ve orada yaşıyorsunuz. Kozanın baraj bölgesinde ya da tarihi bölgelerinde eksiklik görüyor musunuz?

Çok isabetli bir soru sordunuz Türkeş Bey, size çok teşekkür ediyorum. Ben bir ağbimizin tavsiyesi üzerine bir yer aldım ve içine bir ev yaptırdım. Üzülerek şunu belirtmek istiyorum, o eve davet ettiğim Kozanlı dostlarım, arkadaşlarım, evi, manzarayı ve doğayı çok seviyorlar. Ağbi bunu nasıl becerdin, nasıl yaptın diyorlar. Ben Kozan’sa üç yıldır buradayım ve 2 yıldır da o evde oturuyorum. Kozan’dan getirdiğim, davet ettiğim arkadaşlarım ister bürokrasiden isterse normal halktan olsun oranın varlığından haberleri bile yok. Oraya gelince kendilerini bir cennete gelmiş gibi düşünüyorlar. Niye ben bahçemi güllerle, çiçeklerle, ağaçlarla, bitkilerle süsledim. Gayet güzel bir şekilde çam ormanlarının içerisinde göle karşı bir ev yaptım. Bunu her Kozan’lı yapabilirdi. Oradaki en büyük eksiklik oradaki karasis kalesinin yolunun yapılarak durmuşlu köyü ile bağlantılı olarak gedikli ve dağılcak bağlantısının sağlanmasıdır.

Bu yol yapılır ve bu bölge öncelikle ve öncelikle Kozan’da yaşayan insanlara tanıtılır ise köylünün dışında bu yolları ve buraları bilen insan yok. En azından Belediye hafta sonları buralara iki tane otobüs koyup hafta sonları halkı buralarda bedava ücretsiz gezdirebilir.

Park alanları yapılabilir, günübirlik çay kahve içilebilecek yerler, insanların dolaşabileceği, hava alabileceği yerler yapılır ve bunlar çok büyük maliyet gerektirmez ama en önemlisi tarihi yapının doğal güzelliklerin öncelikle Kozanlılara tanıtılması gerekir.

Digital image

Arif bey, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum vaktiniz kısıtlı olmasına rağmen bir muayene arasında sorularımızı cevapladınız. Son bir şey daha sormak istiyorum. Kozan’da yerel medyayı takip ediyor musunuz? Yerel medyanın sağlık kuruluşlarıyla diyalogu nasıl sizlere verimli olabiliyorlar mı? Bir doktor gözüyle KozanBilgi.Net’i nasıl görüyorsunuz? Takip etme şansınız oluyor mu?
Yerel medyadan abone olduğum 2-3 gazete var arkadaşlarımızla görüşüyorum. Ama bunların ekonomileri zayıf, destekleri az olabildiğince imkânları nispetinde can siper hane çalışıyorlar. Ama halkımızın yerel medyaya desteği artarsa ve bunlar ekonomik yönden güçlenirlerse çok daha verimli olurlar. Çokta güzel şeyleri dile getiriyorlar. Kozan için güzel şeyler yazıp çiziyorlar ama mesele bunların uygulanması ve gerekli olan halk desteği.

KozanBilgi.Net’e gelince saatlerce başından ayrılamadığım anlık bölgesel ve genel haberleri okuduğum mükemmel bir site özellikle Kozan için çok büyük bir başarı. Forumdaki sağlık konuları da çok geniş içeriğie sahip. Gördüğüm kadarıyla çok sayıda üyesi var ve çok büyük bir izleyici kitlesine Kozan’ın sesini ulaştırıyor. Bu vesile ile KozanBilgi.Net’i aradığım her konuyu bulabildiğim bir portal olarak herkese tavsiye ederken kurucusu siz sayın Türkeş Manga Beyefendiyi kutluyor, bu hafta bizlere söz hakkı verdiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum.

Evet, sevgili okurlarımız bu hafta da haftanın konuğu köşemizi şeker gibi bir konuktan ayrılarak noktalıyoruz haftaya çok önemli bir konukla birlikte olmak üzere hoşça kalın.

Türkeş Manga

Bilgisayar Öğretmeni
KozanBilgi.Net Kurucusu ve
Genel Yayın Yönetmeni

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN