KozanBilgi.Net
Dünya Çocuk Şiirleri Günü
Sosyal Medyada Paylaş
6 Ağustos 2016
TÜRKEŞ MANGA

Dünya Çocuk Şiirleri Günü

DÜNYA ÇOCUK ŞİİRLERİ GÜNÜ

Mart ayının 22. günü Dünya Çocuk Şiirleri Günü’dür. Bugün sınıflarda, okullarda öğrenciler şiirler okurlar. Hazırlıkları önceden yapılan şiir yazma yarışmalarının sonuçları açıklanır. Yarışmada derece alanlara armağanlar verilir.

Dünya Çocuk Şiirleri Günü evrensel bir gündür. Yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletler’e üye tüm ülkelerde aynı günde kutlanır. Dinleri, dilleri, renkleri ayrı olan bütün dünya çocukları bugün aynı duygularla aynı düşüncelerle dolu bir gün yaşarlar.

Merkezi Belçika’nın Lieg kentinde bulunan Uluslararası Dünya Çocuk Şiirleri Örgütü 1978 yılında; her yıl 22 Mart’ın Dünya Çocuk Şiirleri Günü olarak kutlanıp, değerlendirilmesini kararlaştırdı. Örgüt her yıl saptadığı değişik bir konuda şiir yazılması için dünya çocuklarına çağrıda bulunur.

Dünya Çocuk Şiirleri Örgütü bugüne kadar. Çocuk Dünyası, Diğerlerini Nasıl Düşünüyorsun?, Savaş’ı Önlemek için Sözcükler, Barışa Çağrı ve 1983 yılında da Dünya Evimizdir konularında şiirler yazılmasını istemiştir. Dünya çocuklarının bu konularda yazdıkları şiirler Lieg kentindeki Kongre Sarayı Salonunda sergilenir. Sergilenen şiirler bir antolojide topla­nır. Antoloji Birleşmiş Milletler aracılığı ile yarışmaya katılan ülkelere gönderilir.

Şiir nedir? Şiir bir yazın türüdür. Duyguların, izlenimlerin uyumlu bir ses ve söz düzeni içinde anlatımıdır. Ses ve söz güzelliğinin bir arada bütünleşmesine şiir denir. Şiir anlayışı çağdan çağa, ulustan ulusa, insandan insana değişir.

Şiir yazana şair ya da ozan denir. Şiirin bir satırına dize (mısra), aralarında anlam ilişkisi bulunan iki dizeye beyit denir. En az dört dizeden oluşan şiir parçasına da kıta adı verilir.

Şiir yaşamımızı güzelleştirir. Dünyamızı renklendirir. Şiir okurken, dinlerken içimizde tatlı ürpertiler doğar, heyecanlanır, etkileniriz. Ozan duygularım, coşkularını ses ve söz yardımıyla, anlatır.

Yalnız Dünya Çocuk Şiirleri Günü’nde değil her zaman şiir okuyalım. Kitaplığımızda şiir kitaplarına da yer verelim.

DÜNYA ÇOCUK ŞİİRLERİ GÜNÜ – ŞİİRLER

DÜNYA EVİMİZ

Dünya bizim evimiz,

Neşemiz, kederimiz,

Ay, yıldız, güneş, deniz,

Dünya bizim evimiz.

Güzeliyle, çirkiniyle,

İyisiyle, kötüsüyle,

Hayvanıyla, bitkisiyle,

Dünya bizim evimiz.

Barışıyla, savaşıyla

Küçüğüyle, büyüğüyle,

Kentlisiyle, köylüsüyle

Dünya bizim evimiz.

Dünya bizim evimiz

Derdimiz, kederimiz

Gök, ova, tarla, deniz

Dünya bizim evimiz.

Nurcan YARIMEL

DÜNYA ÇOCUK ŞİİRLERİ GÜNÜ – GÜZEL SÖZLER

Şiirin görevi insanların yaşamım daha güzel yapmaktır. “‘ Şiir sözcüklerle güzel biçimler kurma sanatıdır.

Şiiri ancak severiz ve karşılaştığımız zaman açıklama gereğini duymadan işte «şiir» deriz.

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © Copyright © 2006-2021 KozanBilgi.Net - İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni: Türkeş MANGA