DOLAR 9,54890.09%
EURO 11,10560.26%
ALTIN 549,08-0,14
BITCOIN 586983-2,86%
Adana
22°

AÇIK

12:53

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Dünyanın Sonunu Kendi Ellerimizle Nasıl Hazırladığımızın Bir Kanıtı Daha

Dünyanın Sonunu Kendi Ellerimizle Nasıl Hazırladığımızın Bir Kanıtı Daha

ABONE OL
07 Eylül 2021 22:01
Dünyanın Sonunu Kendi Ellerimizle Nasıl Hazırladığımızın Bir Kanıtı Daha
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir gezegeni yok etmek için yapılacak en önemli hareket nüfusunun paylaştığı kaynakları yok etmekolarak ifade edilebilir. Böylece gezegenin yüzeyinde korkunç felaket zincirlerine sebebiyet verilebilir. Bu da zaman içinde açlık, ekonomik çöküş ve toplumsal zedelenmelere yol açarak tüm gezegenin kendi içine çöküşüne yol açacak ve ulvi emele ulaşılmış olunacaktır. Peki, “bu nasıl olacak?” diye soracak olursanız, Star Wars’daki gibi bir Death Star’a ihtiyacınız olmadığını söyleyebilirim. Yani uzaydan gezegeni bombalamak gerekmiyor. Çünkü son 40 yıldır biz dünyayı yavaş yavaş yok ediyoruz. Nasıl mı? Sadece gezegenin sularını kirleterek.

WWF ve Londra Zooloji Derneği tarafından yayımlanan ‘Living Blue Planet Report’ adlı araştırma, deniz canlılarının hızla yok olma noktasına geldiğini gösterdi. Raporda, 1970 ile 2012 yılları arasında deniz canlı türlerine ait doğal nüfusun yüzde 49 azaldığı açıklandı. Balık türlerindeki azalmanın da yüzde 75 oranında olduğu belirtildi. Yani çok yakında denizlerde yaşam dengesi tamir edilemez şekilde bozulacak. Bu da katastrofik sonuçlar doğurabilecek.

Denizlere ne oluyor?

Bilim insanları, deniz canlılarının sayısındaki bu ‘anormal’ azalmanın küresel ısınma, aşırı avlanma ve kirlilikten dolayı yaşam alanlarının yok olmasından kaynaklandığını söylüyorlar. Kısaca denizlerin can çekişmesinin sebebi kesinlikle insan faktörü. Aşırı avlanma, yaşam alanlarının daralması, kıyıların doldurulması ve küresel ısınmayla bağlantılı okyanus asitlenmesi, toksik atıklar ve çöp dağları deniz canlılarını yok ediyor. Hatta işte araştırmaya göre, 40 yıl içinde yüzde 75’ini yok etmiş bile. Denizleri yok eden sebepler ise şöyle sıralanıyor:

  • Deniz kıyısında yer alan sanayi tesisleri
  • Deniz ve okyanuslarda kurulu bulunan petrol platformları ve boru hatları
  • Hava ve deniz yolunu kullanan araçlar
  • Gemi kazaları (Özellikle petrol taşıyan gemiler)
  • İnsan eli ile yapılan kasıtlı ve ya bilgisizlikten kaynaklı kirletmeler
  • Özellikle fosil yakıt taşıyan ve diğer gemilerin de limanlarda yük dolum-boşaltım esnasında gemilerin yıkanması sonrası için pislikler liman bölgelerini ciddi bir şekilde kirletiyorlar.

Denizlere ne oluyor?

Beslenmek için kullanılan türler yok oluyor

WWF’nin yaptığı araştırmaya göre, 3,038 deniz canlısı türüne ait 10 binden fazla popülasyon tamamen tükenmek üzere. Araştırma küresel balık stokunun üçte birinin tükendiğine de dikkat çekiyor. Balinalar, köpekbalıkları, yunuslar ve kedi ve tırpana balıklarının dörtte ikisi ise tamamen tükenme noktasına geldiler.

Deniz bitti biz de bittik

Oysa ekolojik olarak bu türlerin dünya denizlerinin verimliliğini sürdürebilmesi için birbirine ihtiyacı var. Yapılan araştırma mevcut durumun devam etmesi halinde mevcut zararın devam etmesi halinde 2050 yılına gelindiğinde dünyanın en çeşitli deniz yaşamını içeren mercanların da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya geleceğine dikkat çekiyor.

Deniz bitti biz de bittik

Bu durum çok hafife alınması gereken bir durum değil. Deniz yaşamanın bitmesi balıkçılığın ve ona bağlı yaklaşık 30 sektörün çökmesi anlamına geliyor. Balıkçılığın ve çöküşü bu mesleği destekleyen endüstrilerin hepsinin çökmesi anlamına geliyor. Öte yandan su ürünlerinin yok olması endüstri istihdam sayısını da çok kötü etkileyecek. Geçimi denizlere bağlı aileler ülkelerin ekonomilerini işsizliğe bağlı olarak sarsacak.

Sularla kaplı bir gezegende bu elementin bize sağladığı avantajları yok ediyor olmak kadar mantıksız bir davranış olamaz. İnsanoğlunun en büyük zaafı da tüm kaynakları sonsuz sanması değil mi?

Beslenmek için kullanılan türler yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.