Dutun Faydaları

Dutun Faydaları

Dutun Faydaları

Her meyvenin olduğu gibi yazın en tatlı meyvesi olan dutun faydaları da son derece fazladır. Yaz mevsiminin başında kısa bir süre yetişen ve tadıyla bağımlılık yapan dut, hem dalındaki haliyle hem de kendinden elde edilen ürünlerle her anlamda adeta bir şifa deposudur. Dutun bu özelliğini almasının en önemli nedeni de içerisindeki on farklı vitamin ve faydalı maddedir. Dut B1, B2, B3 ve C vitamini ile birlikte valerik asit potasyum bakımından son derece zengindir.

Dutun faydaları tıbbi olarak da kanıtlanmış ve birçok uzman doktor tarafından bazı tedavileri desteklemek için doğal ilaç olarak tavsiye edilmektedir. BU rahatsızlıkların başında kansızlık, boğaz rahatsızlıkları ve idrar yolu rahatsızlıkları gelmektedir. Dutun her her ürününün vücuda büyük faydası vardır. Örneğin; dut pekmezi şeker hastaları için doğal bir tatlı görevi görmektedir. Bunun yanı sıra stres ve yorgunluk üzerinde de rahatlatıcı etkisi vardır.Dutun faydalarını maddeler halinde sıralamak gerekirse;

 • Vücuttaki yaralar için dutun yaprakları tampon aracı olarak kullanılırsa bu müdahale yaranın çabuk iyileşmesi ve kanamanın kesilmesi için etkilidir.
 • Kara dutun şurubunun yapılarak boğazda gargara yapılması boğaz ağrılarının giderilmesi için son derece etkilidir.
 • Dutun faydaları arasına yine yaprağı katmak gerekirse, idrar söktürücü olarak yaprağından yapılacak olan çaylar kullanılabilir. Ayrıca dut ağacının kabuğunun kurt düşürücü özelliği vardır.
 • Romatizma rahatsızlıkları, böbrek ağrıları ve kansızlık konusunda da yine kara dut son derece etkilidir.
 • Dutun pekmezi de son derece faydalıdır. Özellikle de çocuklar için önemli bir gelişim destekleyici besindir. Başta zeka gelişimi olmak üzere, kemiklerin güçlenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.
 • Dut pekmezi ülser, astım ve bronşit gibi rahatsızlıkların tedavisinde de doğal ilaçtır.
 • Akciğer rahatsızlıklarının önlenmesi için de dut pekmezi önemli bir koruyucu besindir.
 • Soğuk algınlığından doğal yollarla korunmak isteyenler için de dut pekmezi bir numaralı ilaçtır.
 • Anemi rahatsızlığı olanlar için de dut pekmezi doktorlar tarafından öncelikle tavsiye edilen besinler arasındadır.
 • Sadece dut pekmezi değil, dut pestili de şifalı yiyecekler arasındadır. Vücuttaki su kaybının önlenmesi üzerinde büyük etkisi vardır. Ayrıca dut pestili kanser tedavisi görenlerin tüketmesi için tavsiye edilen bir besindir ve iyileşme üzerinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. • Hazımsızlık problemi yaşayanlar için de dut şurubu önemli bir mide rahatlatıcı içecek olarak tavsiye edilmektedir.
 • Çocukların rahatsızlıkları konusunda da ilaçlarla birlikte doğal ilaç olarak kullanılabilmektedir. Dut şurubunun ateş düşürücü ve idrar sökücü özelliği sayesinde çocuklar hastalıklarını kolayca atlatabilmektedir.
 • Ağız yaraları ve boğaz ağrıları için dut şurubu ile gargara yapmak bu rahatsızlıklardan kurtulmak için de birebirdir.
 • Diş ağrısı olanlar için de dut yaprağı doğal bir ilaçtır. Yedi sekiz adet dut yaprağı yarım litre su ile kaynatılarak hazırlanan su soğutulur ve bu suyla ağızda gargara yapılır.
 • Egzema rahatsızlığı olanlar için de beyaz dut oldukça faydalıdır. 15-20 adet beyaz dut yarım litre suda yarım saat kadar kaynatılır. Hazırlanan bu su soğutularak eller bu suda 20 dakika bekletilmelidir. Bu süre sonunda eller 45 dakika boyunca hiç yıkanmamalıdır. 45 dakika sonunda eller sadece suyla hiçbir temizlik malzemesi kullanılmadan yıkanmalıdır. Bu uygulama düzenli bir şekilde iki günde bir yapılmalıdır.

Dutun faydaları tüm bunlarla sınırlı kalmamakla birlikte, son bilimsel incelemelerde birçok ilaç geliştirme çalışmalarına konu olarak daha da önemli bir meyve olduğunu göstermiştir. Bu anlamda doktorlar tarafından da hastalara sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN