Ecevit’in Kurtardığı Plati Kayalığı’nı İşgal Ettiler !…

Ecevit’in Kurtardığı Plati Kayalığı’nı İşgal Ettiler !…

Adalar (Ege) Denizi’nde bir işgal daha var. 18 Türk Adasını ve 1 Türk Kayalığını işgal eden Yunanistan, Türk Ordusu’nun dört cephede harekât icra etmesinden istifade ederek 1 Türk Kayalığını daha işgal etti. “Vatan toprakları işgal altındayken, Türk Ordusu’nun Libya’da ne işi var” uyarılarımıza kulak tıkayan Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti, Muğla İl sınırları içinde bulunan Plati Kayalığı’nın işgal edilmesine de kulak tıkadı ve işgali görmezden geldi. Erdoğan ve Hükümeti, Kanal İstanbul İhalesi ile gündem değiştirerek işgalin üzerini örtmeye çalışıyor.

     Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis, 14 Mart 2020’de Muğla İl sınırları içinde bulunan Kalolimnoz Adası ve Plati Kayalığı’nı ziyaret etti. Stefanis’in yaptığı ziyaret ile ilgili haber ve fotoğraflar, Yunan Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinde yayımlanarak tüm dünyaya ilan edildi.

Stefanis’in ziyareti sonrasında Plati Kayalığı’nın da Yunanistan tarafından işgal edildiği ortaya çıktı. Böylece Adalar (Ege) Denizi’nde işgal edilen kayalık sayısı ikiye çıktı. Mevcut durum itibarıyla 18 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı Yunan işgali altında.

PLATİ KAYALIĞI’NIN COĞRAFİ KONUMU VE HUKUKİ STATÜSÜ

Kelemez (Kalimnos-Kilimli) Adası ile Keçi Adası arasında ve Muğla İl sınırları içinde bulunan Plati Kayalığı, 1,85 Km. uzunluğunda, 0,5 Km. eninde  olup yüzölçümü yaklaşık olarak 1 Km2 dir. 1923 Lozan Antlaşması ile İtalya’ya verilmeyen ve 1947 Paris Antlaşması ile egemenliği Yunanistan’a devredilmeyen Muğla Plati Kayalığı, 12 Adalara bağlı ya da bitişik adacık statüsünde değildir.
Lozan ve Paris Antlaşmaları ile Türk Deniz Kuvvetleri, Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndaki resmi kayıt ve belgelere göre Plati Kayalığı Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğindedir.

Ali Kurumahmut ve Prof. Dr. Sertaç Hami Başeren ( Türk Genelkurmay Başkanlığı Bilimsel Danışmanı ) tarafından yazılan ve 2004 yılında  Türk Tarih Kurumu tarafından yayınlanan Ege’de Gri Bölgeler, Unutul(may)an Türk Adaları adlı kitapta yayınlanan haritada ve Türk Deniz Kuvvetleri Haritası’nda, Plati Kayalığı’nın Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösterilmiştir.

ECEVİT VERMEDİ, ERDOĞAN TESLİM ETTİ !…

Kardak Krizinden üç yıl sonra, Mayıs 1999’da Plati Kayalığı’nı bir Yunan balıkçıya kiralayarak iskana açmaya çalışan Yunanistan’a Ecevit Hükümeti tarafından sert tepki verilmiş ve Atina’nın Ankara’daki Büyükelçilik Müsteşarı Michael Christides Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak uyarılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  AFGAN GÖÇÜ NEDİR?

Başbakan Bülent Ecevit, Atina’nın girişimini “kabul edilemez” olarak nitelemiş, Dışişleri Bakanı İsmail Cem de, “Plati Kayalığı üzerindeki haklarımızı kaybetmemiz mümkün değil” diyerek sert tepki vermiştir. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da, “Yunanistan bu girişimi sürdürürse bundan 3-4 yıl önce ne olduysa yine aynısı olur. Türkiye gerekeni yapar” diyerek Kardak Krizinde olduğu gibi Türkiye’nin müdahale edeceğini vurgulamıştır. Konu ile ilgili haberler Türk basınında yer almıştır.

Ecevit Hükümeti’nin sert tepkisi üzerine 1999 yılında geri adım atan Yunanistan’ın Plati Kayalığı’na 2006 yılında konut ve kilise inşa ederek kayalığı iskana açtığı uydu fotoğraflarında görülmektedir.

     Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis’in, 14 Mart 2020’de ziyaret ettiği Muğla Plati Kayalığı’ndaki kilisede Yunan bayrağının dalgalandığı ve kayalığın Yunanistan tarafından işgal edildiği açıkça görülmektedir.

Yunanistan işgali pekiştirmek için kilisenin istinat duvarına da büyük bir Yunan bayrağı çizmiştir. Ecevit Hükümeti döneminde verilmeyen ve sahip çıkılan Plati Kayalığı, Erdoğan ve AKP Hükümetleri döneminde önce iskana açılmış daha sonra da işgal edilmiştir. Plati Kayalığı, alenen Yunanistan’a teslim edilmiştir.

PLATİ KAYALIĞI’NIN ÖNEMİ

     1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi Madde. 121’e göre, insanların oturmasına elverişli olan veya kendilerine özgü ekonomik yaşamı bulunan kayalıkların kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgeleri de vardır. Anılan sözleşmeye göre Plati Kayalığı’nın karasuları ile birlikte kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgesi de vardır. Kayalığın işgal edilmesiyle Türkiye bölgedeki egemenlik haklarını ve petrol, doğalgaz, balık ürünleri üzerindeki haklarını kaybetmiştir.

2004 Yılında, 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını işgal eden Yunanistan, Onikiada bölgesindeki ada sayısını 14’ten 32’ye çıkardı. Mevcut durum itibarıyla Plati Kayalığı’nı da işgal eden Yunanistan topraklarını ve deniz sınırlarını büyüttü. Türkiye toprak kaybetti ve küçüldü.

MUĞLA KALOLİMNOZ ADASI’NDA DA EGEMENLİK VE BAYRAK GÖSTERİSİ

14 Mart 2020’de, Plati Kayalığı ile birlikte Muğla Kalolimnoz Adası’nda da egemenlik ve bayrak gösterisi yapan Stefanis, 2017-2019 yılları arasında Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptı. Kuvvet Komutanı olduğu dönemde de sık sık Kalolimnoz Adası’na gelen Stefanis, emekli olduktan sonra Yunan Savunma Bakanı Yardımcılığı’na atandı.

Yunan Taarruz Botu ile Kalolimnoz Adası’nın etrafında gezinti yapan Stefanis, Türk Karasularında egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İbrahim Suresi'nde Dünyayı Sevip Ahireti Red Edenler  

VATAN TOPRAKLARI İŞGAL EDİLİYOR, ERDOĞAN VE HÜKÜMETİ TURİST GİBİ SEYREDİYOR !…

Vatan toprakları işgal edilirken, Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis, bizim kayalığımızda ve bizim adamızda Türkiye’ye meydan okurken, Türk sınırlarını, Türk Hava Sahasını ve Türk Karasularını ihlal ederken AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, CB Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakan Yardımcıları Yavuz Selim Kıran, Sedat Önal, Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Muğla Valisi Esengül Civelek olanı biteni turist gibi seyrettiler. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.
MUĞLA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI DERHAL SORUŞTURMA AÇMALIDIR !…

     Muğla İl sınırları içinde bulunan Kalolimnoz, Keçi, Sakarcılar, Koçbaba, Ardıççık ve Ardacık olmak üzere toplam 6 Türk Adası 2004’ten beri Yunan işgali altındadır. Anılan adalarda 3 Yunan Kara Üssü ve 1 Yunan Deniz Üssü ile bu üslerde görevli yaklaşık 2250 işgalci Yunan askeri bulunuyor. 2012 yılından bugüne kadar görsel ve yazılı basında, belgeleri ile birlikte işgal haberleri verilmesine ve Cumhuriyet Savcıları uyarılmasına rağmen Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı sorumlular hakkında soruşturma açmamış ve işgale seyirci kalmıştır.

Anayasa’nın 5. Maddesine göre Cumhuriyet Savcıları, Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarının bölünmez bütünlüğünü hukuken korumaktan sorumludur. Cumhuriyet Savcılarının işgale seyirci ve kayıtsız kalmasından güç alan ve istifade eden siyasi iktidar,  Muğla Plati Kayalığı’nı da Yunanistan’a teslim etmekten çekinmemiştir.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, başta Tayyip Erdoğan, Süleyman Soylu, Mevlüt Çavuşoğlu ve Muğla Valisi Esengül Civelek olmak üzere Muğla Plati Kayalığı’nın işgal edilmesinden ve Yunanistan’ın egemenliği altına koyulmasından sorumlu olan şahıslar hakkında Türk Ceza Kanunu Madde 302 ve Terörle Mücadele Kanunu Madde 3’ten derhal soruşturma açmalıdır. Anılan şahıslar hakkında soruşturma açılmasının önünde hukuken ve kanunen hiçbir engel yoktur. Çünkü, işlenen suç terör suçudur, görev suçu değildir.

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

NOT: Köşe Yazarı Gazetecilere, Görsel ve Yazılı Basına, Haber Ajanslarına, Sivil Toplum Kuruluşlarına , Türkiye Barolar Birliği ve Barolara, AKP, CHP, İYİ Parti ve MHP Milletvekillerine gönderilen bu yazı ve belgeler, işleme konulmak üzere Muğla Cumhuriyet Başsavcılığının e-posta adresine de gönderilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN