Efsane Başkan Ali Alper Çetin Vefat Etti

Efsane Başkan Ali Alper Çetin Vefat Etti

Çukurova’nın (Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye) problemleri konusunda projeler geliştiren, çözüm önerileri getiren,  Çukurova’nın birlik ve beraberliği için büyük katkılar koyan, Sivil Toplumda “ Sivil İnisiyatif” in gelişmesinde etkin rol oynayan kültürel yazılarıyla toplumu aydınlatan KozanBilgi.Net’in değerli köşe yazarlarından, Ali Alper Çetin vefat etti.

DSİ Genel Müdürlüğü Makina, İmalat ve Donatım Dairesi Başkanlığında Daire Başkan Yardımcısı olarak görevi sürdürürken yaşama veda eden Ali Alper Çetin Çukurova Lobisi Dergisi Kurucusu olarak (Aylık, Bölgesel süreli-yayın ) imtiyaz sahibi gibi görevleri üstlendi ve makaleleri bir çok güncel sitelerde yayımlandı.

Başkan Ali Alper Çetin’in cenazesi 09 Şubat 2020 ikindi namazını müteakip Adana ili Ceyhan ilçesi Tatarlı Mahallesinde toprağa verilecektir.

Bizim için her zaman çok değerli olan Sayın Ali Alper Çetin Başkanımıza Allah’tan rahmet, gözü yaşlı ailesine, sevenlerine ve tüm DSİ camiasına sabırlar diliyorum. Mekanı Cennet Olsun.

Türkeş Manga
KozanBilgi.Net
Genel Yayın Yönetmeni

Ali Alper Çetin Kimdir?

1955 yılında Ceyhan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ceyhan’da tamamladı. 1980 yılında Çukurova Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makina bölümünü başarı ile bitirerek Makina Mühendisi unvanını aldı. Devlet Lisan Okulu İngilizce bölümünden mezun oldu. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “İşletme Yönetimi” dalında Yüksek Lisansını tamamladı. A.Ü Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) İşletme Yönetimi eğitimi alarak kariyer yaptı.

Memuriyete 1980 yılında Orman Bakanlığı Ankara Merkez Atölyesinde Atölye Şefi olarak başladı. Makina İşletme Şefi iken 1982 yılında DSİ Genel Müdürlüğüne intisap etti. 1983 yılında Isparta da askerlik görevini ifa etti. DSİ Genel Müdürlüğünde Mühendis, Kısım Şefi, Başmühendis, Şube Müdürü, Bölge Müdür Yardımcısı, Daire Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Halen DSİ Genel Müdürlüğü Makina, İmalat ve Donatım Dairesi Başkanlığında Daire Başkan Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adana’da kanlı gece! Pompalıyla dehşet saçtı

Birçok konuda mesleği eğitimlere katıldı. Türk Tarımı, Çevre ve Erozyon, Mühendislik Hizmetleri, İçmesuyu, Yerel Yönetimler, Kültür ve Tarih konusunda araştırmalar yaptı. Fransa’ da İçmesuyuekipmanları ve Çelik konusunda teknik incelemelerde bulundu. Avusturya’da İş Makinaları ile ilgili eğitime katıldı.

Mesleki konularda yayımlanmış çok sayıda teknik makaleleri mevcuttur. Kültür Sanat, sosyal, güncel makaleler yazmaya devam etmektedir. Bölge gazetelerinde köşe yazarlığı yaparak birikimini okuyucularla paylaştı. Çukurovalılar Haber Sitesi, Çukurova Lobisi Dergisi, Kırmızılar, Edebiyat Dünyamız, Şahitler Dergisi, TDH Türkçenin Diriliş Hareketi, Adana Kültür Sanat Haber sitelerinde “Araştırmacı” olarak yazarlığa devam etmektedir.

Adana Sivil Toplum kuruluşlarında yöneticilik yaptı. Çukurova’nın (Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye) problemleri konusunda projeler geliştirdi, çözüm önerileri getirdi. Çukurova’nın birlik ve beraberliği için büyük katkılar koydu. Sivil Toplumda “ Sivil İnisiyatif” in gelişmesinde etkin rol oynadı.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 11.Dönem (1988-1990) Yönetim Kurulu Sekreteri

TSE Makina Hazırlık Grubunda Raportörlük

TSE Özel Standartlar Hazırlık Grubu Daimi Komite Üyeliği

TSE Ambalaj Özel Daimi Komitesi Üyeliği

TSE Şehir İçi Yollar ve Kavşaklar Özel Daimi Komite Üyeliği

TÜRK KAMUSEN TÜRK ENERJİ-SEN 11 No’ lu Şube Başkanı

TÜRK KAMUSEN TÜRK ENERJİ-SEN Kurucu Üye ve Eğitim Genel Sekreteri

BASK Bağımsız Enerji –Sen Kurucu Üye ve Teşkilatlandırma Genel Sekreteri

Mühendislik Odalarında  “Meslekte Birlik ‘’ Kurucusu

KOSGEB Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme Başkanlığı Kanunun hazırlanması ve etkin rol. Kuruluş Kanunun hazırlanması ve kuruluşunda öncülük.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rusya’dan dikkat çeken iddia: Türkiye’yle yeni S-400 anlaşmasında sona yaklaşıldı

SMMH Serbest Mühendislik Hizmetleri Yönetmenliği ve Tüzüğünün hazırlanmasında etkin katkı

Büyükşehir Belediyelerinde ilk Proje-Vize’yi başlatmanın öncüsü

Ceyhan Kültür Yardımlaşma Derneği Kurucu Başkanı (1991-1995)

Gıcık Dergisi ve Makina Bülteni Kurucusu, imtiyaz sahibi

Çukurovalılar Derneği Genel Başkanı (2008-2013)

Çukurovalılar Derneği Onursal Başkanı ( 2013- Halen)

DSİ Yayın Kurulu Üyeliği (2015- Halen )

Çukurova Lobisi Dergisi Kurucusu ve kuruluşundan bu yana (Aylık, Bölgesel süreli-yayın ) imtiyaz sahibi gibi görevleri üstlendi.

Sayın Çetin; Sivil Toplum Kuruluşlarındaki hizmetleri ile Ülkemizin ve bölgemizin problemlerini kamuoyuna taşıyarak çözüm önerileri geliştirdi. KOSGEB-Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme Başkanlığının kuruluş kanunun hazırlanması ve kuruluş çalışmalarında çok etkin rol oynadı. SMMH Serbest Mühendislik Müşavirlik Hizmetleri Kanuna büyük katkı koyarak, Türk Sanayine hatırı sayılır önemli hizmetler yaptı. Büyükşehir Belediyelerinde Proje-Vize uygulamasının öncüsü oldu.

Sayın Çetin, İngilizce bilmekte olup, evli 2 çocuk babasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN