DOLAR 17,2214 1.41%
EURO 17,5386 0.33%
ALTIN 961,71-0,10
BITCOIN 3461274,94%
Adana
29°

AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Eğitim Alanında Türkiye Nasıl Bir Üs Haline Getirilebilir?
209 okunma

Eğitim Alanında Türkiye Nasıl Bir Üs Haline Getirilebilir?

ABONE OL
15 Mayıs 2022 13:03
Eğitim Alanında Türkiye Nasıl Bir Üs Haline Getirilebilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ÜLKE OLARAK EĞİTİM ÜSSÜ OLABİLECEK TÜM KAYNAKLARA SAHİBİZ

Çağımızda gelişen teknolojilerin yeni fırsatlar ve imkanlar yaratacağını düşünüp hareket etmek gerekiyor.

Tüm dünya ve ülkemiz için bilgiyi kullanacak bireylerin yetiştirilmesi ve sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurmanın zorunlu bir hale geldiğini belirten Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Ali Eşkinat; ülkemizi eğitim üssü haline getirecek mevcut potansiyeline dair açıklamalarda bulundu.

Küreselleşen dünyada eğitim; sürekli öğrenmeyi, bilgi ile yaşamayı sağlıyor. Günümüz dünyasında bilgi ve iletişim teknolojisi önemli bir yer alıyor. Eğitim kurumlarının ve eğitimcilerin bilgiyi ve yeni iletişim teknolojilerini daha etkin kullanması gerekiyor. Eğitim üssü olmak için; okulların gelişen teknolojiyle birlikte eğitim programlarında değişiklik yapması önem kazanıyor. Küresel düşünen, sorumluluk alan öğrencilerin yetiştirilmesi ön plana çıkıyor.

ALTYAPI, BİRİKİM ve İNSAN KAYNAKLARINA SAHİBİZ

Ülkemizin sosyoekonomik ve kültürel açıdan bulunduğu coğrafyada tam bir cazibe merkezi olduğunun altını çizen Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Ali Eşkinat sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu coğrafya en değerli eğitim üssü haline gelmek için tüm altyapı, birikim ve insan kaynaklarına sahip. Türkiye ve KKTC’de birçok üniversitemizin bu konuda faaliyetlerini memnuniyetle görüyorum. Üniversitemizin kuruluş ideallerin başında da seçtiğimiz eğitim metodolojisinin doğal katkısıyla evrensel yükseköğretimi tüm paydaşlarımızla birlikte sınır tanımaksızın en etkin şekilde uluslararası boyuta taşıma hedefi bulunuyor.  Bu çalışmalar aynı zamanda günümüz dünyasında etkin bir kültürel diplomasi ile ülkemizin bu alanda önemli bir yumuşak güç olmasını sağlayacak.”

POTANSİYELİMİZ DÜNYADA EĞİTİM ÜSSÜ OLMAYA İMKAN SAĞLAYABİLİR

Eğitim sektöründeki gözlemlerini aktarmaya devam eden Ali Eşkinat sözlerine şu şekilde devam etti:

“1990’ların sonunda İngiltere’deki yüksek lisans eğitimim esnasında çok ciddi bir global eğitim üssü olduklarını ve farklı kültürlerden gelen insanların ciddi bir eğitim donanımıyla yetiştirildiklerine şahit oldum. Yabancı öğrenciler ile sadece ekonomik olarak değil, özellikle kültürel diplomasi çerçevesinde de önemli kazanım sağladıklarını fark ettim. Türkiye de her şeyden önce tarihsel açıdan önemli bir uygarlık. Bugün dünya konjonktüründe saygın bir devlet. Ülke olarak mevcut potansiyelimizi iyi kullanarak eğitim üssü haline gelmemiz mümkün.”

EĞİTİM ÜSSÜ HALİNE GELEBİLMEK İÇİN 3 ALTIN KURAL

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Ali Eşkinat, Türkiye’nin eğitim üssü olabilmesi için önümüzdeki dönemde dikkat edilmesi gereken 3 önemli maddeyi şu şekilde sıraladı:

  1. Üniversite 4.0 kavramının getirdiği dijital dönüşümün 2030 sonrasında yükseköğretimine etkilerini de iyi analiz ederek, tüm dünyanın artık bir kampüs ve iş alanı olduğu çağda; eğitmenin akademik kalitesinin merkezde tutularak aktarılan multidisipliner bilgiyi global dünyada etkin olarak kullanabilmek,
  1. Alacakları eğitimin yaratacağı değer ve iş imkanlarına büyük önem veren, zaman kavramını en efektif şekilde kullanan ve teknolojiyi hayatının her alanında yaşayan Z Kuşağının beklentilerini global perspektifte çok iyi anlamak,
  2. Dünyadaki yükseköğretim trendlerini gözeterek tüm dünyayı hedefleyen etkin bir global tanıtım stratejisi geliştirmek gerekiyor.

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Hakkında

Eğitimde dijitalleşmenin öncüsü Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulmuş, eğitim dilinin Türkçe ve İngilizce olduğu İlk Online Türk Üniversitesi’dir. Ulusal ve uluslararası öğrencileri bünyesinde bulunduran üniversite, kurulduğu ilk günden bugüne kadar dijitalleşme hedefinde hem lokal, hem de global fark yaratmaya ve öncü olmaya devam etmektedir. Halen 3 Fakülte bünyesinde 9 Lisans ve 2 Yüksek Lisans toplam 11 programı ile pandemi sürecine rağmen eğitimine ara vermeden devam eden bölgemizin tek üniversitesi / yüksek öğretim kurumu olmuştur. Dijital dönüşüm çağının etkin bir aktörü olan Netkent Üniversitesi, önemli olanın yöntem değil, eğitmen olduğu ve günümüz dünyasında teknolojinin eğitimin gelişmesi için vazgeçilmez bir araç olduğu anlayışını benimsemiştir. Netkent ile, internet kullanım oranının sürekli arttığı, bilgiye erişimin kolaylaştığı, mekan kavramının soyutlaştığı günümüzde zamanın daha da önemli hale geldiği, sadece çağı yakalayan, hatta onu dönüştürenlerin yolunu aydınlatacak bir eğitim kurumu değil, aynı zamanda araştırmaya ve bilim üretilmesine katkı sağlayarak kuruluş ilkelerini yaşatacak bir öncü üniversite hedeflenmiştir.

Ali Eşkinat Hakkında

Tekirdağ Namık Kemal İlkokulu, Galatasaray Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. University of Exeter’den Uluslararası İşletme Yönetimi alanında MBA derecesini aldı. İş hayatını 2000 yılından itibaren Bankacılık ve Eğitim sektörlerinde sürdürdü. 2008-2016 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi İİBF İşletme Bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak bulundu. Halen, ElementGlobe Bilişim Yatırımları Ltd. Yönetim Kurulu Başkanıdır. Galatasaray Lisesi, Bilkent Üniversitesi, ve Exeter Üniversitesi Mezun Dernekleri yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Galatasaray Spor Kulübü Divan Üyesi ve Türk Böbrek Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olan Eşkinat, Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı görevini sürdürmektedir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP