DOLAR 17,9541 0.43%
EURO 18,5363 0.6%
ALTIN 1.032,330,26
BITCOIN 4368162,10%
Adana
30°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

73 okunma

Ekinezya Faydaları

ABONE OL
27 Ekim 2016 07:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekinezya Faydaları

Ekinezya faydaları, ekinezya E. Purpurea cinsi dışında genellikle dik büyüyen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Bir öbeğin çevresinde birden çok dallara ayrılan bitkide her dalda genellikle tek çiçek yer alır. Çiçek dairesel eksende bulunan taç yapraklardan oluşur. Taç yaprakların sarı, mor, kırmızı, beyaz gibi çok sayıda rengi vardır. Şifalı olan ekinezya ise, kızıla çalan eflatun rengindedir. Taç yaprakların dibinden başlayan tüysü daire genellikle kahverengi olup, bu renk taç yapraklara göre değişir. Bunlar uç kısımlara doğru dikenimsi bir hal alır. Bitkinin toprağa değen öbekli haldeki yapraklarda mekik şeklinde olur. Yapraklar genellikle tüylü yapıda olup, karasal iklimin özelliklerini barındırır. Bazı türlerinde ise, nadiren yapraklar az tüylüdür.

Tarihte ekinezya yılan sokmasında, ağrılı hastalıklarda, soğuk algınlığında sıkça kullanılmaktaydı. 1930’lu yıllarda çoğu ülkede şarbon tedavisinde ve ağrı kesici özelliğiyle oldukça fazla kullanılırdı. Daha sonradan soğuk algınlığı tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaya başlandı. Amerika yerlileri de bu bitkiyi soğuk algınlığı, ağrılar, yılan sokması, öksürük tedavisi, baş ağrısı ve boğaz ağrısında kullanmıştır. Günümüzde bitki hakkında sürekli olarak araştırmalar yapılmaktadır. Modern tıp alanında destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalarda ekinezya içerisinde 14 farklı etken madde tespit edilmiştir. Ekinezya içeriğindeki etken maddelerin en önemlisi, polisakkaritler, cichoric asit ve alkylamides olarak tespit edilmiştir. Bunlar bitkinin değerini arttırmaktadır. Bitkinin kök kısmında bulunan fenol bileşikler ise oldukça şifalıdır.

Ekinezya faydaları ve kullanım alanları

 • Soğuk algınlığı durumunda kullanılır
 • Nezle, grip gibi viral enfeksiyonlarda oldukça faydalıdır
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır
 • Vücutta ağının olduğu her durumda kullanılır
 • Artrit ve iltihaplı hastalıklarda faydalıdır
 • Böcek ve yılan sokmasındaki etkisi çok fazladır
 • Ciltte meydana gelen alerjik durumlarda kullanılır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapar.

  Ekinezya Faydaları

Ekinezya kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bu bitki otoimmün hastalığı bulunan kişilerde kullanılmamalıdır. Bu hastalıklar bağışıklık sitemiyle ilgili olduğundan, bitkinin kullanımı bağışıklık sistemini uyarmakta ve bu mekanizmaların harekete geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca bir yaşın altındaki çocuklarda bağışıklık sistemi olgunlaşmadığından, ekinezya kullanılmamalıdır. Uzmanlar 1-12 yaş arası çocuklarda da kullanılmaması konusunda bilgi vermektedir. Bu yaşlardaki çocuklarda olan yan etkiler tam olarak bilinmemektedir. Bitkinin şifalı özelliklerinden faydalanmak için 10 günden fazla kullanılmaması gerekir. Çoğu şifalı bitki gibi, hamile ve emziren kadınlarda da kullanılması uygun değildir.

Ekinezya kullanımı nasıl olur?

Bitkinin kullanımı genellikle çay şeklinde olmaktadır. Bunun dışında etken madde içeriğine sahip olan tablet ve kapsül olarak kullanılabilir. Bazı rahatsızlıklarda ezilerek cilde haricen sürülüp kullanılır. Bu tür kullanımlar böcek sokmalarında, sivilce oluşumlarında, cilt alerjilerinde yaygındır. Kullanımı sırasında meydana gelebilecek olumsuzlukta, ekinezya alımı kesilmelidir. En doğrusu ekinezyanın bitkisel tedavi uzmanına ve doktora danışılarak kullanılmasıdır.


  Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


  HIZLI YORUM YAP

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.