DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 314125-1,02%
Adana
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ekonomi ve Faiz

ABONE OL
23 Eylül 2014 22:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonominin sağlıklı olması için toplanan ilim adamları, görüşlerini ortaya koyuyorlar. Bu görüşler bir şekilde okuyucuya yansıtılıyor.

 

1- ”Ekonomi düze çıktığı an faiz biter” denmiş.

Acaba ekonominin düze çıkması için faiz alıp vermenin bitmesi mi beklenecek? Yoksa parasını faizle verenlerden ihtida etmesi mi istenecek? Başlığa çekilen ifade, ekonomi düzelirse faiz biter şeklinde anlaşılıyor. Halbuki Zeki Sayın’a ait olduğu anlaşılan söz, ”Ekonominin düze çıktığı an, faizin sıfır olduğu andır” şeklindedir. Sanırım iki cümle arasındaki fark anlaşılmıştır.

2- Abdullaziz Bayındır Hoca, faiz’in gelir getiren eylem değil piyasayı daraltan eylem olduğununun tesbitini yapıp, Kur’an’ın, faizi kesin şekilde yasakladığını söylemiş.

Peki, Kur’an, faizli işlemi kime, hangi topluma yasaklamış idi? Allah, Kur’an’ın, ”hüdâ ve rahmet” olduğunu bildirirken, belirli bir kesimi işaret ediyordu mutlaka. Acaba Türkiye’nin bütün para sahipleri bu işaretin şumulü içinde midir?

3- Ticareti harekete geçirmek için Allah rızasını gözeterek işadamına verilen paranın sevap olduğu dile getirilmiş.

İşadamının çalıştırdığı elemanlara vereceği ücret unutulmuş belli ki. Kolaylıkları istemek işadamı üzerine olması, çalıştırılanların bu istekten unutulması vahim bir hatâ. Halbuki emeğini sarfedip ürün üreten, yahut üretilmesi için hizmette bulunan kişi ücretini almalı ki, ihtiyacını karşılayabilmek için aldığı parayı piyasaya sürsün. İşveren denilen kişiler, çalıştırdıklarına, oluşturulmuş kural gereği ücretlerini verirlerse ekonomi normal olur; onun haricinde, kendiliklerinden verirlerse, yani infak ederlerse, ekonomi âlâ olur.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin

4- Abdullaziz Bayındır Hoca’dan bir cümle nakledilmiş: ”Cenab’ı Allah diyor ki: Zekat verenler ekonomiyi geliştirenlerdir”

Kur’an’ı karıştırdığımda Allah’ın, zekat verenlerin ekonomiyi geliştireceklerine dair bir sözüne rastlamadım. Ama, zekat vermenin zengin olan kişiye artış sağlayacağı şeklinde ayet var. Bayındır Hoca’nın sözü, böyle bir ayetin açıklaması niteliğinde olmalı.

5- Zeki Sayın’ın şikayetçi olduğu konu: Faizin sıfır olmasıyla ekonominin düzde olacağı gerçeğinin kapitalist sistemde hiç kimsenin söyliyememiş olması.

Zaten bu gerçek dile getirilmiş olsaydı servet sahipleri sistemi düşünmek zorunda kalırlardı. Madem ki, ilimadamları bu gerçeği dile getirmeye başlamışlar, o zaman servet sahiplerini de bu konuyu düşünmeye başlıyacaklarından ümitli olabiliriz.

6- Yine Zeki Sayın’ın ”Para oyunları ile enflasyon düşmez” sözü.

Bugün enflasyonu düşürme adı altında para oyunu oynanıyorsa, enflasyonu düşürme oyunu da oynanıyor demektir. Bu oyunlar arasında, bilmem ki, ilimadamlarının sağlıklı ekonomi için ortaya koyacakları teklifler ne derece dikkate alınacak? (01.12.2008)

İbrahim Faik Bayav


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.