KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Elma Külleme Hastalığı 

Elma Külleme Hastalığı 

Tanımı ve zarar şekli :

Hastalık elma ağaçlarının çiçek, sürgün ve meyvelerinin üzerinde belirti oluşturmaktadır. Külleme hastalığına yakalanmış sürgünler üzerinde beyaz unsu görünüşte bir tabaka oluşmaktadır. Bu beyaz kitle koklandığında balık kokusu hissedilir. Hastalıklı sürgünler sağlıklı olanlara göre gelişme yönünden geri kalırlar. Boyları daha kısa ve cılızdır. Hastalıklı tomurcuklar sağlıklı olanlara göre daha gevşek ,yassı ve dıştaki tomurcuk pulları geriye doğru açılma durumundadır. Şiddetli enfeksiyonlarda sürgünlerde kurumalar görülmektedir. Külleme yaprakların alt yüzeylerinde,bazı durumlarda üst yüzeylerinde küçük ,zamanla gelişen unsu görünüşte,beyaz yüzeysel lekeler oluşturur. Hastalığa daha çok genç yapraklar yakalanırlar. Hasta yapraklar normal gelişmezler. Dolaylı olarak yetersiz beslenme nedeniyle tomurcuk oluşumu ve ağacın gelişimi olumsuz yönde etkilenir. Küllemeli çiçekler normal gelişmezler ve taç yaprakları daha kalındır. Yapraklar ve sapları unlu örtü ile kaplıdır. Hastalıklı çiçeklerden ender durumlarda meyve oluşur. Çoğu zaman kurur ve dökülürler. Meyveler küllemeye yakalanması durumunda meyveler küçük ,şekilsiz ve deforme olmuştur. Küllemenin birkaç yıl şiddetli olarak görüldüğü bahçelerde verim kaybı % 60 – 70 oranındadır.

Mücadelesi:

Kültürel Önlemler:

*Küllemede zarar görmüş sürgünler kış budamasıyla hastalıklı kısmın 15 cm. altından kesilip bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

*Küllemeli olarak gelişen sürgünler ile küllemeli çıkış gösteren yaprak ve çiçek demetleri mümkün olduğu durumlarda toplanılmalı ve bahçelerden uzaklaştırılmalıdır.

İlaçlı Mücadele:

İlaçlama zamanları

1. ilaçlama : Pembe çiçek tomurcuğu döneminde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: “Çiftçi borçları 2026 yılına kadar ertelensin”

2. ilaçlama : çiçek taç yapraklarının % 60 – 70 ‘i döküldüğü dönemde

3. ve diğer ilaçlamalar Mayıs ayı sonuna kadar birer hafta, Haziran ayının 3. Haftasının sonuna kadar 10 ‘ar gün ara ile diğer ilaçlamalar yapılmalıdır.

Kullanılacak İlaçların Adı
100 Lt. Suya Dozu

Benlate Fungicide
60 gram

Benor
60 gram

Hector 50 WP
60 gram

Rubigan 12 EC
30 ml.

Süper Kükürt 73 WP
400 gram

Thiovit
400 gram

Morestan WP 25
50 gram

Enovit Super
60 gram

Bayleton Wp 5
50 gram

Saprol
125 ml.

Punch 40 EC
5 ml.

Systhane 12 E
40 ml.

Policur WP 25
25 gram

Vectra
30 ml.

Son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süreye dikkat ediniz. Kullanılan ilaçlar ağaçların sürgün,tomurcuk,yaprak ve meyvelerin yüzeylerini tamamen kaplayacak şekilde uygulanmalıdır. Özellikle yaprakların alt yüzeyleri ve yaprak koltuklarından yeni oluşmakta oluşan gözler üzerinde koruyucu ilaç tabakası sağlanmalıdır. İlaçlamalar rüzgarsız havalarda ve günün serin saatlerinde yapılmalıdır. Kükürtlü ilaçlar günün sıcak saatlerinde atılmamalıdır. Tavsiye dışı ilaç kullanılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın