DOLAR 16,8171 0.28%
EURO 17,5489 0.25%
ALTIN 975,08-0,07
BITCOIN 3350044,31%
Adana
30°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Elvis Presly
168 okunma

Elvis Presly

ABONE OL
25 Mayıs 2022 20:08
Elvis Presly
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elvis Aaron Presley, zor şartlarda, fakir bir aile olan Vernon ve Gladys Presley’in çocuğu olarak 8 Ocak 1935’te Tupelo, Mississippi’de dünyaya gelir. İkiz kardeşi doğumda ölür, Elvis tek çocuk olarak büyür. Elvis ve Ailesi 1948 yılında Memhis, Tennesse’ye taşınırlar ve Elvis buradaki Humes Lisesi’nden 1953’te mezun olur.

Müzikal anlamda, zamanının pop ve country müziğinden, kiliselerde duyduğu dini şarkılardan, ve Beale Caddesindeki Rhytm And Blues türü müzikler onu etkiler. 1954 yılında Memphis’te ki efsanevi Sun Stüdyolarında şarkıcılık kariyerine başlar. 1955’in sonlarında, Sun şirketiyle yaptığı anlaşma RCA Victor’a satılır. 1956 yılıyla birlikte tüm ülkede tanınmaya başlar. Sesi ve değişik stilini etkilendiği çeşitli müziklerle birleştirerek sosyal ve ırksal engellere meydan okur.

33 tane başarılı filmde başrol oynar. Televizyona çıkışları, TV’ler için yaptığı Showlar, syirci katılım kıran konserleriyle tarih yazmıştır. Dünyada 1 milyardan fazla albümü satmıştır. Amerika’daki 112 değişik albüm ve 45’lik satışları ona altın ve platin plak ödülleri kazandırmıştır. Bu da müzik piyasasındaki herkesten daha fazladır. Aldığı birçok ödülün içinde 3 kez kazandığı Grammy ödülü(14 kez aday oldu), 36 yaşında kazandığı Grammy Hayat Boyu Başarı ödülü, ve 1970 yılında United States Jaycees tarafından verilen “Amerika’nın En başarılı Kişileri” de vardır. Tüm ihtişamına ve ününe rağmen Amerikan ordusuna şerefiyle hizmet etmiştir.

Kabiliyeti, fiziksel görünümü, karizması, ve tatlı mizaçıyla kendini milyonlara kabul ettirmiş ve sevdirmiş, ve hayatı boyunca insanlara alçak gönüllülük ve nezaket göstermiştir. Tüm dünyada bilinen ilk adıyla, 20.yüzyıla damgasını vuran en önemli kişilerden biri olmuştur. Elvis, 16 Ağustos 1977 günü Memphis’teki evi, Graceland’de hayata gözlerini yummuştur.

HAYATI VE KARİYERİ

Nisan 25, 1912
Gladys Love Smith doğar. Nisan 10, 1916
Vernon Elvis Presley doğar.Haziran, 1933
Gladys Smith ve Vernon Presley evlenirler.Ocak 8, 1935
Tupelo, Mississipi’de Gladys Presley kocası ve abisi tarafından yapılan 2 odalı bir evde sabaha karşı ikiz erkek çoçuğu doğurur.
İlki, Jesse Garon ölü doğar. İkincisi, Elvis Aron sağlıklı doğar ve o Gladys ve Vernon’ın tek çocukları olacaktır.

1935-1948
Elvis, Tupelo’da yaşayan ve birbirine çok bağlı olan ailesi, büyükannesi, büyükbabası, teyzeleri, amcaları, kuzenleri arasında büyür. Az paraları olmasına rağmen Vernon ve Gladys hayatlarının terk mutluluğu olan Elvis’e iyi bir hayat sunabilmek için ellerinden gelen herşeyi yaparlar.Tupelo içinde bir evden diğerine taşınırlar, hatta bir keresinde Biloxi Mississipi’de de kısa bir süre yaşarlar. Elvis ailesiyle birlikte Assembly of God kilisesine gider ve müziğinden etkilenir. Elvis’i müzikal anlamda etkileyen diğer şeyler, komşuları olan zenci Bluescular ve ailesinin radyodan dinlediği country müzik olur.

1945
10 yaşındaki Elvis, Tupelo’da yapılan Mississipi-Alabama Fair and Dairy Show’daki “Genç Yetenekler Yarışması”nda Ancak sandalyenin üstüne çıkarak ulaştığı mikrofondan “Od Shep” adlı şarkıyı söyler. Bu show WELO radyosu tarafından yayınlanır. Yarışmada ikinci olan Elvis 5 dolar kazanır.

1946
Ailesi Elvis’in istediği bisikleti almaya maddi gücü yetmediği için ona bir gitar alır. Elvis’in ilk gitarı Tupelo Hardware Company’den 12.95 dolara alınır. Elvis bisiklet için 1947 Christmasına kadar beklemelidir.

1948 Sonları
Elvis, Milam Junior orta okulunda okulun son gününde gitarla “Leaf On a Tree” adlı şarkıyı söyler. Daha sonra Elvis ve ailesi eşyalarını 1939 model bir Plymouth marka bir kamyona yükleyerek ekonomik olarak daha iyi bir hayat için Memphis Tennesse’ye giderler. Presley ve Smith ailelerinin diğer üyeleri de onları izleyeceklerdir.

1948-1953
Elvis ve ailesi Memphis’in kuzeyinde halka açık ya da ucuz kiralı evlerde yaşamaya başlarlar. Hayat zor geçer ve Gladys ve Vernon sürekli iş değiştirirler. Elvis’te önce The Christine Okuluna daha sonra da Humes lisesine yazılır Ve aynı anda da ailesine yardımcı olmak için çeşitli işlerde çalışmaya başlar. Presley ve Smith aileleri birbirlerine yakın olmaya devam ederler ve ailecek Assembly God kilisesine giderler. Genç Elvis gitar çalması ve şarkı söylemesiyle bilinmeye devam eder. Kıyafetlerini Beale Caddesinden alır ve zenci blues müziğinden iyice etkilenmeye burda başlar. Ayrıca şehirdeki zenci ve beyazların dini şarkılarının çaldığı gece kulüplerinin daimi müşterisi olmuştur. Saçı o günün şartlarına göre uzun ve favorileri de uzundur. Elvis yaşıtlarından farklıdır. Humes Lisesi ‘nde öğrencilerin katıldığı yaetenek yarışmasında Elvis gitarıyla heyecanlı bir biçimde şarkı söyler. Katılan diğer yarışmacıların hepsinden daha fazla alkış alarak yarışmayı kazanır ve şarkıyı bir kere daha söyler.

Haziran 3, 1953
Elvis Humes Lisesinden mezun olur.

1953
Elvis mezuniyetinden sonra Parker Machinists dükkanında çalışmaya başlar. O yaz Memphis Recording Stüdyosuna giderek “My Happiness” ve “Thats When Your Heartaches Begin” adlı şarkıyı 4 dolara kaydeder.
(Daha sonraki yıllrda bu stüdyonun adı “Sun Stüdyosu” olacaktır. ) Stüdyo sahibi değildir ve onun yardımcısı, Marion Keisker, kayıtları yapar.
Elvis kayıtlarda kendi sesinin neye benzediğini duymak ister belli ki içinde şarkıcı olmak isteği vardır. Bu kayıtlardan aldığı kopyaları evine götürür ve annesine doğum günü hediyesi olarak verir. Sonbahar’da başladığı Precision Tool Şirkerinden ayrılarak Crown Electric Şirkertinde çalışmaya başlar Ve orada dağıtım kamyon sürücülüğü

Ocak, 1954
Marion Keisker’ın önerisiyle Sam Phillips Elvis’i arayarak kendisinin plağa koymayı düşündüğü bir şarkıyı söyletmek için davet eder. Şarkının adı “Without You” dur fakat Elvis şarkıyı Sam Phillips’in istediği biçimde söyleyemez. Sam Elvis’e ne söyleyebileceğini sorar ve Elvis’te o günün popüler şarkılarını söylemeye başlar. Elvis’in performansından etkilenen Phillips onu Scotty Moore (gitar) ve Bill Black (bass ) ‘la tanıştırır.

5 Haziran’a kadar olan kayıtlarda bir başarı sağlanamazken, Elvis, Scotty ve Bill Arthur Crudup’un “Thats All Right” adlı şarkısını hızlı bir biçimde söylerler. Bu şarkı B yüzünde “Blue Moon of Kentucky olan 5 single’ın ilkidir. Bu arada bu üçlü beraber çalışmaya başlarlar Ve Scotty Moore’da grubun menejeri durumunda oluGrup, güney kasabalarında küçük barlarda çalmaya devam ederken Elvis’te aynı anda Crown Electic’te çalışmaya devam eder. Elvis sahne aldığı Grand Ole Opry’de pek başarılı olamaz ve Opry yetkililerinden biri Elvis’e kamyon şöförlüğüne geri dönmesini söyler.

Opry Konseri Elvis’in erken kariyerinde tam bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

1954 – 1955 Sonları
Elvis, Scotty, ve Bill kayıtlar yapmaya ve seyahat etmeye devam ederler.

Ekim 16, 1954
Üçlü, KWKH radyosundan cumartesi günleri canlı olarak yayınlanan “Lousiana Hayride” a ilk defa katılırlar. Bu show Grand Ole Opry Show’un en büyük rakibidir ve 13 eyalette 190 radyo istasyonundan yayınlanır.

Kasım ayında Elvis 52 tane cumartesi konserleri için bie senelik anlaşma imzalar. Hayride anlaşması, Elvis’e belli bir popularizm kazandırmasına rağmen ABD’nin güney eyaletlerinin dışına yeteri kadar çıkmasına
Ve daha büyük kitlelere ulaşmasına engel olur. Hayride anlaşması sırasında Elvis menejer Colonel Tom Parker’la tanışır. Parker country müzik yıldızı Hank Snow’un menejerliğini de yapmaktadır Ve bir önceki müşterisi de yine bir country müzik yıldızı olan Eddie Arnold’dur.

Ocak 1955
Elvis, yeni menejeri olması istediği Bob Neal ile anlaşma imzalar.

1955
Elvis, Scotty ve Bill kendi imkanlarıyla diğer country müzik şarkıcılarıyla birlikte turneye devam ederler. Bu turnelerin bazılarında Hank Snow ve menejeri Colonel Parker’da vardır. Bu arada Elvis’in grubuna davulcu D.J Fontana’da dahil olmuştur. Bahar aylarında Elvis, “Arthur Godfrey’s Talent Scouts” televizyon şovuna kabulü reddedilmiştir. Her zaman ki gibi Elvis’in konserleri gençlerin, özellikle de genç kızların ilgisini çekmeye devam eder. Elvis’in değişik stili, seksi haraketleri, ve yakışıklılığı şarkı söylediği her yere yeni bir heyecan getirmeye başlar. Bu arada Elvis’in popülaritesi gittikçe arttmış ve yurtta dikkat çekmeye başlamıştır. Colonel Parker Elvis’in kariyerinde daha çok rol almaya başlar. Ağustos 15, 1955’te Elvis Hank Snow’un ve Col.Tom Parker’ın yarı yarıya sahip olduğu Hank Snow Attraction ile menejerlik anlaşması imzalar. Bob Neal ise danışman olarak kalır. Bundan böyle Colonel Tom Parker Elvis’in menejeri olacaktır ve Snow hiçbir şekilde Elvis’e bağımlı kalmayacaktır.

Kasım 20, 1955
Elvis plak şirketi olacak olan RCA Records ile ilk anlaşmasını imzalar.

Colonel Parker’da Elvis’in Sun Records’dan çıkartmış olduğu 5 tane 45’lik ve yayınlanmamış şarkılarında içinde bulunduğu Sun Records ile yaptığı anlaşmayı RCA’e devreder. Fiyatı eşi görülmemiş bir şekilde $40.000.000 ve ayrıca Elvis içinde extra bir $5.000’dır. RCA, Elvis’in Sun Records için yaptığı 5 tane 45’liği tekrar piyasaya sürer. Aynı anda Elvis, kendi müszik şirketini kurmak için Hill and Range Basım şirketiyle anlaşma imzalar. Elvis, Hill and Range şirketiyle onlar tarafından alınan şarkıların basım ve telif haklarına ortak olacaktır. Elvis artık müzik piyasasındaki en büyük genç yıldız olur.

Ocak 10, 1956
21.yaşgünüden 2 gün sonra Elvis RCA’in Nashville’de bulunan stüdyosunda, RCA için ilk kayıtlarını yapar. Bu kayıtlar içinde en önemlisi “Hearbreak Hotel” isimli şarkı olur.Jordanaires adlı gospel ve country müzik vokal grubu Elvis’in RCA için yaptığı ilk kayıtların bazılarında yer alır.

Bu grup Elvis ile sahne çalışmalarında da yer almaya başlar.
Jordanaires Vokal Grubu, Elvis’in bazı filmlerinde de yer alacak ve onun 60’lı yılların sonlarına kadarki en önemli vokal grubu olacaktır.

Ocak 27, 195
RCA tarafından piyasaya sürülen “Heartbreak Hotel/I Was The One adlı 45lik ilk üç hafta da 300.000 adet satar. Bu şarkı pop listelerinde 8 hafta boyunca bir numara olur. Bu 45’lik Elvis’in bir milyon üstünde satan ilk albümü olur. Bu sayede de Elvis ilk altın plak ödülünü alır.

Ocak 28, 1956
Elvis, Scotty, Bill ve DJ Fontana ile birlikte Jackie Gleason’un hazırladığı CBS televizyonundaki “Stage Show”a katılır. Bu Elvis’in ulusal televizyonda göründüğü ilk programdır. Elvis bu show ‘a 6 hafta boyunca katılır ve ülkede yavaş yavaş tanınmaya başlar. Bu showların sonuncusu 24 Mart’ta olur. Aynı zamanda Elvis’in içlerinde anlaşmalı olduğu “Louisana Hayride” konserlerinin de olduğu seyehatleri ve konserleri devam eder .

Şubat, 1956
“Heartbreak Hotel” listelerde yükselirken, Elvis’in Sun Records etiketli beşinci ve son 45’liği olan “Mystery Train/I Forgot To Remember to Forget”, country müzik listelerinde bir numaraya oturur. Bu da Elvis’in country müzik listelerinde ki ilk 1 numarası olur.

Mart 13, 1956
RCA, Elvis’in ilk albümü olan “Elvis Presley”i piyasaya sürer. (Elvis, Sun Records etiketi ile hiçbir albüm çıkartmadı.) Albüm, pop listelerinde 10 hafta boyunca 1 numarada kalır. Ayrıca bu Elvis’in 1 milyon barajını aşan ve altın plak ödülünü alan ilk albümü olur.

Nisan 1, 1956
Elvis, Hollywood’da Paramount Film şirketi için deneme çekimlerine katılır.
Playback olarak “Blue Suede Shoes” adlı şarkıyı söyler ve henüz çevrilmemiş olan “Rainmaker” adlı film için deneme sahnesinde oynar.

Fakat bu film için rol alamaz.

Nisan 3, 1956Elvis, Hancok’ta bulunan ABD Hava Kuvvetleri üstünden yayınlanan “The Milton Berle Show” ta sahne alır.

Nisan 6, 1956
Elvis, Hal Wallis and Paramount Pictures ile 7 senelik film anlaşması imzalar.

Nisan 23 – Mayıs 9, 1956
Diğer konserlerinin çoşkusuyla karşılaştırılınca, Elvis Las Vegas’ta bulunan Frontier Otelindeki 2 haftalık programında ilgisiz bir seyirciyle karşılaşır.

Vegas’ta kumar için bulunan yaşlı izleyicilerin tam olarak neyi istedğini anlayamaz. Bu iki haftalık dönemde 45’liği “Heartbreak Hotel” ve albümü “Elvis Presley” pop listelerinde bir numaraya ulaşır. Seyehatler, ülke içindeki konserler ve yeni albümler çıkartmalar devam eder. Konserlerdeki kalabalık gün geçtikçe çılgınlaşır ve artar. Hatta bazı konserlerini hayranlarının sahneye saldırması nedeniyle erken bitirmek zorunda kalır. Ünü hızlı bir şekilde artmaya devam eder.

Haziran 5, 1956
Elvis, “Miton Berle Show”a Scotty, Bill ve DJ’ile birlikte tekrar katılır. Bu kez vokallerde Jordanaires vardır. Bu show’dakı Hound Dog performansı studyodakı gençleri çoşturur ve ertesi günkü gazete başlıkları inanılmazdır.
Bu Elvis’in kariyeri boyuncaki en eşsiz performanslarından biri olur. Bu da popülaritesinin durdurulamaz bir şekkilde artmasına yardımcı olur. Seyehatler, konserler ve yeni plaklar yayınlanmaya devam eder. Elvis’in seksi hareketleri ve siyahi sesi dindar kesim tarafından hoş karşılanmaz.

Ama gençler onu seviyorlardır.

Temmuz 1, 1956
Elvis, NBC’deki“Steve Allen Show”a katılır. Bu kez “Hound Dog”u daha ağır bir stille söyler. Allen bu show için Elvis’e siyah smokin giydirir ve canlı olarak basset cinsi bir köpeğe karşı Hound Dog’u söyletir.

Bu show gayet başarılı olur fakat Elvis pek te mutlu olmamıştır.Yeni plak yayınları, turneler ve yeni stüdyo çalışmaları devam eder.

Popülaritesi muhafazakar kesimin eleştirilerine rağmen hızla artmaya devam eder. Ed Sullivan gibi Elvis’i sevmeyen bir program yapımcısı, Elvis’in yer aldığı Berle ve Allen showların aldığı yüksek ratingleri görünce fikrini değiştirir Ve $50,000 karşılığında Elvis ile 3 programında yer alması için anlaşır. Bu para, o güne kadar bir yorumcunun bir programdan aldığı en yüksek ücret olacaktır.

Ağustos 1956
Elvis ilk filmi olan “Love Me Tender” ı çekmeye başlar. Filmin adı ilk olarak “Reno Brothers” olarak düşünülmüş Fakat yayınlanmadan önce çıkan filmin 45’liği olan “Love Me Tender” adlı şarkının son derece başarılı olması nedeniyle filmin adı 45’likle aynı ismi almıştır.

Eylül 9, 1956
Elvis, Ed Sullivan’la yaptığı 3 programlık anlaşmanın ilkine katılır ve televizyon tarihinin o güne kadar olan en yüksek raytingini alır.

Eylül 26, 1956
Tupelo, Missipi’de “Elvis Presley Günü” ilan edilir. 26 eylül günü Elvis doğduğu yer büyük bir yıldız olarak geri döner. Yanında ailesi de vardır. 10 yaşındayken konser verdiği Mississippi-Alabama Fair and Dairy Show’da iki tane konser verir. Bu kez yüzlerce bodyguard Elvis’i çılgın hayranlarından korumak için sahnenin etrafını sarmışlardır.

Bu arada, Elvis’in adı, görüntüsünün bulunduğu hatıra eşyaları artık Elvis için büyük bir olay haline gelir. Adı veya görüntüsünün bulunduğu şapkalar, t-shirtler, pantalonlar, çantalar, cüzdanlar, eldivenler, shirtler, kolyeler gibi bir çok ürün piyasaya sürülmeye başlanır. Bu hiçbir zaman bitmeyen Elvi Presley pazarının bir başlangıcı olur.

Ekim 28, 1956
Elvis, Ed Sullivan Show’a ikinci kez katılır.

Kasım 16, 1956
Elvis’in ilk filmi olan “Love Me Tender”ın gala gecesi New York City’deki Paramount Salonu’nda yapılır. Ertesi gün, tüm Amerika’daki tüm sinemalarda gösterime giren film çok başarılı olur ve sinema eleştirmenleri
Elvis’in bu ilk filmindeki performansını kötü bulmazlar. Tabiki Elvis bu filmde bazı şarkılar söyler.

Aralık 31, 1956
Wall Street Journal’ın ön sayfasında çıkan habere göre Elvis’in ticaret eşyası satımı 22 milyon dolara ulaşmıştır. 1956, Elvis için hatıra eşya pazarına, sinema kariyerine başlangoç yılına giriş olarak düşünülebilir.

Ayrıca plak satışları(Pop listelerinde 5 tane #1 45’lik, 2 tane #1 albüm),
Tarihi raytingler alan televizyon programları, rekor sayıda seyirci toplayan konserleri de bu yıl içinde olur. Elvis Amerikan gençliğinin başlıca sembolü olur. Ayrıca toplumun en önemli bireylerinden biri olur.

Beyaz country ve gospel müzik, zenci Blues Müziği ve gospel müzik ile beyaz pop müziğini karıştırması ile birlikte karizması ve yeteneği
Onun Amerikan müziğinde devrim yapmasına yardım olur. Artık hiçbirşey Elvis ve dünya için aynı olmayacaktır.

Ocak 6, 1957
Elvis, Ed Sullivan Show’a son kez katılır. Elvis sadece kalçadan yukarısının gösterildiği show budur. Bir sene önceki televizyon showlarından sonra bu showda böyle bir olayla karşılaşması ilginçtir. Bu showda söylediği 5 parçadan biri olan Gospel şarkısını söylerken bile aynı tutumla karşı karşıya kalması inanılmazdır. Ed Sullivan durumu kurtarmak için şarkılar bittikten sonra sahnede Elvis’in yanına gelerek milyonlarca Amerikalı TV izleyicisi ve stüdyodakilerin önünde onun için inanımaz methiyeler söylemiştir.

Ed Sullivan o zamanlarda TV izleyicileri üstünde en etkili ve TV piyasası’ndaki güçlü kişilerden biridir.

Ocak, 1957
Elvis ikinci filmi olan “Loving You”yu çekmeye başlar.

Şubat 3, 1957
New York Times gazetesinin haberine göre Elvis’in Plakları Sovyetler Birliği’ni etkilemeye başlamıştır. Yasal olarak plaklarının ordaki satışı yasaktır. Bu habere göre Leningrad’da satılan bu albümlerin fiyatı karaborsa da 12-12.5 dolara kadar alıcı bulmaktadır.

Mart 1957
Elvis, Graceland Malikanesini ailesi ve babaannesi ile birlikte yaşamak için alır. Malikane nisan ayında tasınmaları için hazır olacaktır.

Nisan 1957
Elvis ilk kez ABD dışında bir ülkede, Canada Toronto’da biri 2 Nisan diğeri ise 3 Nisan olmak üzere 2 tane konser verir.

Mayıs 1957
Elvis üçüncü filmi olan “Jailhouse Rock”ı MGM için çevirmeye başlar.

Temmuz 9, 1957
Elvis’in ikinci filmi olan Lovig You’nun galası yapılır ve çok hızlı bir biçimde en çok gelir getiren 10 filmden biri olur. Film müzikleri arasında yer alan “Teddy Bear” çok büyük bir hit olur. Seyehatler, turlar, konserler ve piyasaya yeni plaklar sürmesi devam eder.

Ağustos 31, 1957
Elvis Canada’daki üçüncü konserini Vancouver’da verir. Bu konser Elvis’İn hayatı boyunca ABD dışında verdiği son konser olacakır.

Eylül 27, 1957
Elvis konser vermek için doğduğu yere bir kez daha döner.

Bu konserden elde edilecek gelir Tupelo, Mississippi’deki “Elvis Presley Gençlik Dinlenme Merkezi” yapımı için kullanılacaktır.
Elvis buraya hayatı boyunca bağışlar yapmaya devam eder.

Ekim 17, 1957
Elvis’in üçüncü filmi olan “Jailhouse Rock”ın galası Memphis’te yapılır.
Film ABD’deki sinemalarda gösterime Kasım ayında girer ve hemen en çok izlenen 5 film arasına girer.
Bu film Elvis’in aynı yıl çektiği “King Creole” filmiyle birlikte Elvis’in kariyerindeki en iyi filmler olarak gösterilecektir.
Filmle aynı adı taşıyan ve büyük bir hit olan “Jailhouse Rock” şarkısının söylendiği sahne ilk olarak
1980’lerde popüler olan pop/rock music video kliplerininde babası olduğu düşünülecektir.

Kasım 10, 11, 1957
Elvis Hawai’de ilk defa konser verir.

Aralık, 1957
Elvis ve ailesi Graceland’deki ilk christmaslarını kutlarlar ve Elvis yasal olarak askeriye’den ilk çağrı kağıdını alır.

Ocak Sonları, Mart Başları 1958

Elvis dörcüncü filmi ola “King Creole”Un çekimlerini ve müzziklerinin kayıtlarını bitirir.

Mart 15, 1958
Elvis, Memphis’te 2 konser verir. Bu onun 1960 yılında askerden terhis oluncaya kadar ki son konserleri olacaktır.

Mart 24, 1958
Elvis Presley, 53310761 no’lu künye numarasıyla Memphis’teki askeriye’ye teslim olur.

Mart 25, 1958
Elvis meşhur askeri saç traşını Fort Chaffee, Arkansas’ta olur.

Mart 29, 1958
Asker Elvis 6 ay sürecek olan acemiliği için Fort Hood, Texas’a gider. Ailesi bir süre sonra askeriyenin yakınlarına taşınırlar.

Haziran 10, 1958
Acemiliğinden hemen sonra ki ilk boş zamanında Elvis 1960’a kadar ki son stüdyo çalışmasını yapar.
Haziran 1958’de Elvis’in dörcüncü filmi olan “King Creole” gösterime girdi ve sinema eleştirmenlerine göre
Elvis’in bu filmdeki performansı, kariyerindeki en başarılı çalışması olarak gösterilecektir.
Bu filmde Carolyn Jones, Walter Matthau, Dean Jagger ve Vic Morrow gibi çok değerli oyuncularda yer alır.
Unutulmaz “Casablanca” filmininde yönetmeni olan Michael Curtiz tarafından çekilen bu bu film, Harold Robbins’in “A Stone For Danny Fisher”
Adlı kitabından uyarlanarak New Orleans’ta çekilmiştir. En iyi 5 film arasına da giren bu film, Elvis’in en iyi filmi, müthiş performansı da dikkat çekmiştir.

Ağustos 1958
Gladys Presley ağır bir sarılık geçirerek Memphis’e döner ve hastaneye kaldırılır.

Elvis, 12 Ağustos’ta birliğinden izin alarak Memphis’e döner. 2 gün boyunca annesini hastane’de ziyaret eder ve dinlenmek için Graceland’e gider.

14 Ağustos’un ilk saaatlerinde 46 yaşındaki Gladys Presley hayata gözlerini yumar.
Gladys’in favori şarkıları olan “Precious Memories” ve “Rock of Ages” ın eşliğinde 15 Ağustos ‘ta Memphis Funeral Home’da bir tören yapılır.

Daha sonra Graceland’e birkaç mil uzakta olan Forest Hill Mezarlığına gömülür. Elvis hayatının en büyük acısını yaşar ve bir daha hiçbir zaman eskisi gibi olamaz.

Ağustos 25, 1958
Elvis Fort Hood’a geri döner.

Eylül/Ekim 1958
Eylül 19’da askeri trenle New York’a gider ve burdan USS Randall’a geçer. Buradan gemiye binerek 1 Ekim’de varacağı Batı Almanya’ya doğru yola çıkar. 18 ay kalacağı Friedburg ‘da, askeri birliğe yakın Bad Nauheirn’de ev tutar. Bu evi Elvis, babası, babaannesi ve Memphis’ten bazı arkadaşaları ile paylaşır. Avrupa’daki hayranlarınıda Amerika’dakiler gibi kendisine büyük ilgi gösterir.

Ocak 8,1959
Elvis, telefonla Dick Clark’ın sunduğu ABC-TV’de yayınlanan “American Bandstand” programına konuk olur.
Elvis’in fiziksel olarak hiçbir zaman katılmadığı program yıldızın 24. yaş gününü kutlar.

Haziran, 1959
Askerden 2 haftalık izin alan Elvis, Munich’e gider. Daha sonra Paris’e gecerek buradaki barlara gider.
Bu arada Colonel, Elvis’in kariyerini yeni reklamları ve yeni albümleri piyasaya sürmeye devam ederek canlı tutmaya devam eder.

Kasım, 1959
Yüzbaşı Joseph Beaulieu Texas’tan Friedburg yakınlarındaki Weisbaden Hava Üssüne tayin olur.
Yanında içlerinde 14 yaşındaki üvey kızı, Priscilla Ann’inde bulunduğu çocukları ve eşi de vardır.
( Priscilla, Ann Beaulieu’nun uçak kazasında ölen ve pilot olan ilk eşi, James Wagner’dan olan çocuğudur.)
Ortak bir arkadaşlarına göre, Priscilla Almanya’ya geldikten sonra Elvis’in evindeki bir partiye davet edilir ve burada tanışırlar.

Ocak 20, 1960
Elvis Çavuşluğa yükseldi.

14 Mart 1960
Elvis 1 mart tarihinde Batı Almanya’dan ayrılarak, ertesi günü bir basın konferansı için New Jersey’e geldi, ve 5 Mart 1960 tarihinde resmi olarak terhis oldu.

7 Mart günü trenle Memphis’e vardı. Basın ve çok kalabalık bir hayran toplulugu bu tarihi olaylar zinciri için oradaydılar.
8 Mart gunu Graceland’de, malikanenin arkasindaki babasının ofisinde bir basın konferansı verdi.

Tıpkı diğer askerler gibi, ününün ona sağladığı hiçbir ayrıcalık gözetilmeksizin ülkesine hizmet etti.

Kariyerinden ayrı kaldığı bu iki yıl olgunlaşması bakımından bir süreçtir.

Bunun yanında da mesleğinden uzak kalmasının kariyerine zarar vereceğinden korkmuştur. Endişelenmesine hiç gerek yoktur.
Çok büyük yıldız olacağını daha yeni görecektir.

1960 Mart Sonları
Elvis askerden ayrıldıktan sonra ilk defa stüdyoya girer. Mart 21’de, askerdeyken geliştirdiği karate’de ilk dereceden kara kuşağını alır.

26 Mart’ta Frank Sinatra’nın hazırlayıp sunduğu show programının çekimlerine katılır . “Eve hoş geldin Elvis” programı için Elvis rekor bir ücret alır.

1960 Nisan Sonları
Elvis askerden sonraki ilk, toplamda beşinci filmi olan “G.I. Blues”un çekimlerine ve film müziklerinin kaydına başlar.
“G.I Blues”taki rol arkadaşı dansçı/aktris Juliet Prowse’dir.

Mayıs 8, 1960
ABC televizyonu Frank Sinatra’nın “Eve Hoş Geldin Elvis”, programını yayınlar ve raytinglerin %41.5’ini alır.
Elvis programa katıldığı için $125.000 alarak, o güne kadar televizyon tarihinde en fazla ücret alan konuk olur.

Haziran 3, 1960
Vernon Presley, eşinden yeni boşanmış 3 çocuk annesi Davada “Dee” Stanley ile evlenir.
Vernon, Elvis’in askerliği sırasında Almanya’da bulunurken Davada ile tanışmıştır. Fakat Davada henüz eşinden boşanmamış
Ve eşiyle birlikte onun askerliği sebebiyle Batı Almanya’dadır. Çift evlendikten sonra bir süre Graceland’de kaldıktan sonra, yakınlarında bir eve taşınırlar.

Ağustos/Eylül 1960
Elvis altıncı film olan “Flaming Star”ı çeker ve film müziklerini kayıt eder.
Elvis’in diğer filmlerine göre daha az şarkının yer aldıığ bu filmde, Presley iki kültür arasında bocalayan yarı kzılderili Amerikalı’yı oynar.
Oynadığı olumlu rol onun yerli Amerikalılardan olumlu tepki almasını sağlar. Filmdeki bayan oyuncu Barbara Eden’dir.

Ekim, 1960
“G.I. Blues” filminin albümü kısa sürede en iyi albüm listelerinde 1 numaraya oturur.
10 hafta boyunca 1 numarada kalan bu albüm, 111 hafta boyunca da listelerde kalır. Bu Elvis’in kariyerindeki en başarılı albümü olacaktır.
Not: Elvis, askerliği bittikten sonra ki ilk yılında 3 tane #1 45’lik, 1tane #1 albüm, 1 tane #2 albüm yapmıştır.

Kasım, 1960
Elvis Ocak’ta bitecek olan “Wild In The Country” filmine ve müziklerinin kayıtlarına başlar.
“G.I. Blues” filmi sinemalarda gösterime girer ve senenin en fazla kazanç getiren 15 filminin içinde yer alır.
Film, Elvis’in genelde askeri kıyafetle göründüğü ve bolca şarkı söylediği tatlı bir komedi filmidir.

1960 Sonları
“Flaming Star” sinemalarda gösterime girer ve olumlu tepkiler alır. Fakat bu dramatik film “G.I.Blues” filmi kadar başarılı olamaz.

Şubat 25, 1961
Elvis, Memphis’te onuruna verilen yemeğe katılır ve Elvis’in aldığı ödüller davetlilere ve gazetecilere gösterilir.
Daha sonra basın toplantısı yapılır.
Onun devamında öğleden sonra ve akşam olmak üzere Ellis Auditorium’da Memphis’teki 38 hayır kurumuna bağışlanmak üzere 2 tane konser verir.
Bu konserler Elvis’in askerden terhis olduktan sonra Frank Sinatra Show dışındaki tek konseri olur.
Tennessee Valisi Buford Ellington, o günü “Elvis Presley Günü” ilan eder.

Mart 25, 1961
Elvis, Hawaii’deki basın toplantısından sonra aynı günün akşamında Pearl Harbor’da ki Bloch Arena’da konser verir.
Bu konserin amacı USS Arizona Anıtının yapımı için para sağlamaktır. Elvis’i havaalanında çok sayıda hayranı karşılar.
Bu konser aqnıtın yapımına yarsım için 65.00.000 dolar toplar ve aynı zamanda toplumun dikkatini anıta çekmeyi başarır.
Bu anıt bir yıl sonra tamlanır. Elvis buraya yaptığı yardım için sayısız ödül alır. Bu konser Elvis’in 1968 deki TV programına kadar olan ki son konseri olacaktır.

Mart Sonları/Nisan Ortası, 1961
Elvis konserden sonra sekizinci filmi olan “Blue Hawaii” filmi için orada kalır.
Filmin müzik daha önceden bitirmiştir. Filmin bazı bölümlerinin çekimleri de Hollywood’da yapılır.
Bu zamandan sonra, Elvis Hawaii insanının ve kültürünü etkileyecektir.

Haziran,1961
Elvis’in Hope Lange, Millie Perkins, ve Tuesday Weld ile birlikte oynadığı “Wild In The Country” filmi gösterime girer.
“Flamin Star” filminde olduğu gibi bu filmde de Elvis az sayıda şarkı söyler. Bu film de çok fazla hasılat yapmaz.

Temmuz, 1961
Elvis, dokuzuncu filmi “Follow That Dream”i çeker ve müziklerinin kayıtlarını bitirir. Bu filmin bazı sahneler Florida da çekilir.
Ekim, 1961’de “Blue Hawaii” filminin müzik albümü listelere girer ve 20 hafta boyunca #1’da kalır.
Bu Elvis’in “G.I.Blues”’dan sonra listelerde en uzun kalan albümü olur. Ayrıca bu filmin 45’liği olan “Can’t Help Falling In Love” listelerde 2 numaraya oturur.

Ekim/Kasım, 1961
Elvis, ocak ayında tamalayacağı 10. filmi olan “Kid Galahad”ın çekimlerine ve müziklerinin kayıtlarına başlar.

Kasım Sonları, 1961
“Blue Hawaii” sinemalarda gösterime girer ve listelerde 2 numaraya yükselir.
Bu film o zamana kadar ki Elvis’in en çok hasılat alan ikinci filmi olur.
Elvis’in filmlerindeki basit senaryolar, güzel kızlar ve şarkılar 1960’lı yıllardaki Elvis filmlerinin ortak özelliği olacaktır.
Film müziklerinin yanı sıra Elvis, başka şarkılar da kayıt etmeye devam eder.
1962’de “Good Luck Charm” adlı şarkı Elvis’in 1969’daki “Suspicious Minds” şarkısına kadar ki son #1’ı olacaktır.

Mart Sonları/Nisan Sonları, 1962
Elvis 11. filmi olan “Girls! Girls! Girls!”ü çekmeye başlar.

Mayıs/Haziran 1962
“Follow That Dream” gösterime girer ve listelerde 5 numaraya yükselir. İyi bir hasılat getirir.

Ağustos Sonları/Eylül 1962
12.filmi olan “It Happenned at the World’s Fair” çekimlerine ve müzik kayıtlarının kayıtlarına başlar.
Film çekimleri Hollywood’da ve Seattle ‘da yapılır. “Kid Galahad” gösterime girer ve listelerde kısa bir süre kalır.

Ekim, 1962
“G.I.Blues”un Meksika’daki gösterimi sırasında çıkan olaylar sebebiyle, Meksika hükümeti Elvis filmlerinin gösterimini yasaklar.

Kasım, 1962
“Girls! Girls! Girls!” gösterime girer ve “Blue Hawaii” filminin başarısına yaklaşır.
Bu Elvis’in aynı formatta ki ikinci filmidir ve başarılı olur. Film müziği albümü en iyi beş albüm albüm arasına girer ve bu filmden ‘Return to Sender’ hit olur.
Aralık 1962
Yaz aylarında Priscilla Beaulieu, uçakla Batı Almanya’dan Los Angeles’a giderek Elvis’i ziyaret etmiştir.
Bu onların Elvis askeren terhis olduktan sonra ki ilk görüşmeleri dir.
Aralık ayında ise Priscilla’nın ailesi onun yılbaşını Elvis’in Memphis’teki evinde geçirmesine izin verir.
Daha sonra Almanya’ya kısa bir süre için dönen Priscilla, 1963 yılı başlarında Graceland’e taşınır. Burada Lise’den mezun olur.
18 Mayıs 1963’te 18 yaşına basar ve artık Elvis’in karısı olmasına sadece 4 sene kalmıştır.
Ocak Sonları/Şubat 1963
“It happenned At The World’s Fair”filmi sinemalarda gösterime girer ve iyi bir haasılat yapar.
Bu film o zamana kadar ki en komik Elvis filmidir. Film müziği allbümü en iyi beş albüm arasına girer.
Temmuz 1963
Elvis öncelikle müzik kayıtlarını yaptığı ve Ann Margaret ile oynadığı 14. filmi olan “Viva Las Vegas” filminin çekimlerine Las Vegas’ta ve Hollywood’da başlar.
Ekim 1963
Elvis 15.filmi olan “Kissin’ Cousins” ın çekimlerine başlar.
Kasım 1963 Sonları
“Fun In Acapulco” filmi gösterime girer ve hızlıca pop listelerinde 5 numaraya yükselir.
Ocak/Şubat 1964
Elvis, Franklin Roosevelt’in eski başkanlık yatını 55.000 dolar karşılığında satın alır.
Elvis bu yatı March Of Dimes’a bağışlamak ister fakat bakım fiyatını yüksekliği buna engel olur.
Daha sonra Miami’deki Sahil Güvenliğe hediye etmek ister fakat burdan da olumsuz yanıt alır. Son olarak 13 Şubat’ta yatı California’da düzenlenen bir törenden sonra Memphis’teki bir çocuk hastanesine bağışlar. Elvis bu yatın bağışı ile uğraşırken Beatles “Ed Sullivan Show” a ilk kez katılır.
Bu show sırasında Sullivan, Elvis ile Colonel’ın Beatles’a başarılar dileyen telgrafını okur.
Amerikan müziği ve pop kültürü, Elvis’in 1950’lerde yaptığı gibi bu seferde “İngiliz akını” na sahne olur. Elvis filmlerden ve film müziği kayıtlarında sıkılmaya başlar.
Mart, 1964
“Kissin Cousins” gösterime girer. Bu Elvis’in kariyerindeki en kalitesiz filmlerden biridir ama genede listelerde 11 numaraya yükselir.
Filmin müzik albümü ise 10 numaraya oturur. 16. filmi olan ve Hollywood efsanesi Barbara Stanwyck ‘inde rol aldığı “Roustabout”un çekimlerine başlar.
Filmin müziklerini kayıtlarını bir ay öncesinden bitirmiştir.
Haziran 1964
Elvis, yeni filmi “Girl Happy” için stüdyoya girer. “Viva Las Vegas” gösterime girer ve listelerde 8 numaray ulaşır.
Bu film Elvis’in bu dönemlerde yapıtğı filmlerden ve müziklerden daha iyidir.
Temmuz/Ağustos 1964
Shelley Fabares ve eski Amerika Güzeli Mary Ann Mobley ile oynadığı 17. filmi olan “Girl Happy”i çeker.
Bu filmin bazı bölümleri Florida’da Fort Lauderdale’da çekilir.
Ekim 1964
18. filmi “Tickle Me” nin çekmlerine başlar. Filmin müzik albümünde yeni kayıt edilmiş şarkılar yoktur.
Bu filmde ve albümünde, önceki filmler için kaydedilmiş ancak kullanılmamış şarkılar kullanılır. Bu da filmin maliyetini düşürmek için düşünülmüştü.
Kasım, 1964
“Roustabout” gösterime girer ve listelerde 8 numaraya yükselir. Filmin albümü, Elvis’in son zamanlarda yaptıklarının en iyisi olarak pop listelerinde 1 numara olur.
Mart/Nisan 1965
Mary Ann Mobley’ında rol aldığı 19. filmi olan “Harum Scaruméun çekimlerine başlar.
Bu arada film müziklerinden oluşmayan albümlerde piyasaya sürülür ve bazıları başarılı olur.
Mayıs 1965
Başrollerini Donna Douglas ile paylaştığı 20. filmi “Frankie and Johnny” nin çekimleriine başlar.
Temmuz 1965
“Ticke Me” sinemalarda gösterime girer. Elvis, sinemacılar derneğine 50.000 lık bir bağışta bulunur ve bu bağış tek bir kişinin verdiği en yüksek rakam olacaktır.
Ağustos 1965
Elvis, 21. filmi olan “Paradise Hawaiian Style”ın şarkı kayıtlarını bitirdikten sonra Hawaii’ye giderek filmin çekimlerine başlar.
Filmin çekimlerindeki aradan yararlanarak USS Arizona Anıtı’nı ziyarete gider. Bu ziyarete gazetecilerin de ilgisi büyük olur.
Daha sonra Hollywood’a geri dönerek filmin kalan kısmını tamamlar.
Ağustos 27, 1965
Beatles, Elvis’i California’daki evinde ziyaret eder.
Kasım 24, 1965
“Harum Scarum” gösterime girer ve listelerde 11 numaraya yükselir ve daha sonra düşer.
Aslında bu Elvis’in son yıllarda çevirdiği filmlerin başına gelen bir olaydır. Filmin albümü 8 numaraya yükselir.
Şubat 1966
Shelley fabares ile oynadığı 22. filmi olan “Spinout”u çeker.
Mart 1966
“Frankie and Johnny” sinemalarda gösterime girer ve pek başarılı olmaz. Albümü 23 numara olur.
Haziran 1966
“Paradise, Hawaiian Style” yayınlanır ve iyi hasılat yapamaz. Filmin müzik albümü 15 numaraya kadar yükselir.
Temmuz-Eylül 1966
Elvis’in 23. filmi olan “Double Trouble”ın müzik kayıtlarına ve filmin çekimlerine başlanır.
Eylül 1966
24. filmi olan “Easy Come Easy Go”filmine başlar.
Kasım 1966
“Spinout” sinemalarda gösterime girer ve başarılı olamaz. Albümü ise 18 numaraya kadar yükselir.
Aralık 1966
Elvis, resmi olarak Priscilla’ya evlenme teklifi eder.
Şubat 1967
Elvis, Tennesse eyalet sınırının biraz dışında, Graceland’e sadece birkaç dakika uzaklıkta bulunan 163 dönümlük bir çiftlik satın alır.
Elvis’in Priscilla’ya hediye olarak aldığı attan sonra Elvis ve arkadaşları ata binmeye merak salarlar.
Elvis ve dostları, adı Circle G. olarak konulan bu çiftlikte çok zaman geçirirler. Elvis’in kariyeri ile ilgili olan mutsuzluğunu bir parça olsun burda unutuyordu.
Mart 1967
“Easy Come, Easy Go”sinemalarda gösterime girer ve başarılı olamaz.
RCA, Elvis’in 1966’nın ortalarında kayıt ettiği ikinci dini albümü olan “How Great Thou Art”ı piyasaya çıkartır. Bu albüm çok olumlu tepkiler alır ve Elvis’e en iyi “Dinsel Yorum” dalında ilk Grammy ödülünü kazandırır.
Şubat-Nisan 1967
25. filmi “clambake”in çekimlerine başlar. Bu film Elvis’in Shelley Faberes ile oynadığı üçüncü film olur.
Nisan 1967
“Double truble” gösterime girer ve bu filmde hasılat açısından başarılı olamaz.
Mayıs 1967
1 Mayıs’ta, Elvis ve Priscilla ailelerinin ve arkadaşlarının katıldığı sade bir törenle Las Vegas’taki Aladdin Otel’de saat sabah 9.30’da evlenirler.
Basın toplantısından ve kokteylden hemen sonra çift balaylarını geçirmek üzere birkaç günlüğüne Palm Springs’e giderler.
Clambake film albümüyle yaptığı çalışmadan sonra Memphis’e geri dönerler.
Haziran-Temmuz 1967
26. filmi olan ve Nancy Sinatra ile başrollerini paylaştığı “Speedway”in çekkimlerine başlanır.Film çalışmaları sürerken Priscilla’nın hamile olduğu açıklanır.
Eylül-Kasım 1967
26. filmi “Stay Away Joe”nun çekimlerine ve müzik kayıtlarına başlar.
Bu filmde komedi filminde yarı kızılderili bir Amerikalıyı oynar. Bu filmi çekerken Elvis çok eğlenir.
Aralık 1967
“Clambake”sinemalarda gösterime girer ve listelerde 15 numaraya oturur. Müzik albümü ise ancak 40 numaraya kadar yükselebilir.
Şubat 1, 1968
Priscilla, evlendikleri günden tam 9 ay sonra Lisa Marie Presley’i dünyaya getirir. Çift çok mutludur.
Mart 1968
“Stay Away Joe” filmi gösterime girer ve değişik eleştiriler alır. Listelerde yer alamaz ama diğer Elvis filmleri gibi yine de kar getirir.
Elvis’in 28. filmi “Live a Little, Love a Little” ın çekimlerine başlanır.
Bu film daha çok yetişkinlere yönelik komedi/melodram filmidir. Stay Away Joe gibi bu filmde tipik Elvis filmlerinden biraz uzaktır.
Haziran 1968
“Speedway” yayınlanır ve başarılı olamaz. Müzik albümü ise ancak ve ancak listelerde 82 numara olur.
1968 Orta-Sonu Arası
Elvis 1968 Telvizyon Show’u için provalara başlar. Basın toplantısı 25 Haziran’da yapılır. Show’un çekimleri Haziran’ın 27, 28, 29, ve 30’unda yapılır.
Bu Elvis’in seyirci karşısına 1961’deki USS Arizona Anıtı yararına düzenlenen konserinden sonraki ilk çıkışı olacaktır.
Show’un adı “Elvis” tir ancak daha sonraları bu show 68 Comeback Special (Geri Dönüş Show’u) olarak adlandırılacaktır.
Bu TV programında Elvis, 1950’lerde birlikte çalıştığı davulcusu D.J Fontana ve gitaristi Scotty Moore ile biraraya gelir.
(Bu arada bas gitaristi Bill Black Ölmüştür) Diğer müzisyenlerinde katılımıyla sahnede oturarak müzik yaparlar.
Elde edilen bazı kayıtlar bu TV Show’unda da kullanılır.
Ayrıca bu show’da Elvis’in sahnede tek olduğu ve onun “Hound Dog”, “Don’t Be Cruel”, “Jailhouse Rock”, “All Shook Up”, “Love Me Tender”, ve “Can’t Help Falling in Love” gib hit olmuş şarkılarını seslendirdiği bir bölümde vardır.
Ayrıca bu eski şarkıların yanısıra Elvis, yeni bir klasik olacak “Memories” adlı şarkıyı da söyler. Uzun zaman sonra tekrar müzik seyircisinin karşısında başarılı olması Hollywood’un ondan pek de fazla birşeyler götürmediğini gösterir.
Aslında, her zamankinden daha yakışıklı, daha hareketli, ve şarkı yorumlarında ise daha başarılıdır. 33 yaşında, müzik piyasasındaki herkesten daha başarılıdır.
Bu show’da Elvis, 1950’li yıllardaki James Dean ve Marlon Brando motorsikletli filmlerini andıran deri bir kıyafetle yer alır.
Bu deri kıyafet 2 parçadan oluşup, bu show için özel hazırlanmıştır.
Bu oturmalı bölümde Elvis, Rock’n Roll Müziğinin köklerindeki dini şarkılardan bahseder ve Elvis’in dini şarkılar söylediği bölüme geçilir.
Elvis, “Where Could I Go But to the Lord”, “Up Above My Head”, ve “I’m Saved” şarkılarını söyler. Bu şarkılarda üç zenci bayandan oluşan “The Blossoms” adlı grup Elvis’e vokal yaparlar.
Show’un sonlarına doğru, Elvis ünlü ve başarılı olmak isteyen genç bir gitaristin başından geçenleri oynar. Hayallerini gerçekleştirdiği zaman ise hala birşeylerin eksik olduğunu görür ve en mutlu olduğu özüne geri döner. Show’daki bu bölüm, Elvis’in gerçek hayatıyla benzerlikler taşıyarak, onun bu show sayesinde gerçek kimliğine ulaşmasını sağlar.
Show’un sonunda, Elvis basit ve iki parçadan oluşan bir kıyafetle tek başına sahne alır. Arkasında kırmızı lambalarla yazılan büyük Elvis yazısının önünde yepyeni bir şarkı olan ve bu show için özel olarak yazılan “If I can Dream” adlı şarkıyı söyler. Bu şarkının yazarları, Elvis’le 1960 yılındaki düzensizlikler, onun hayat hakkındaki görüşleri ve insanlık için temennilerini öğrendikten sonra bu şarkıyı yazmışlardır.
Elvis çok nadir olarak mesaj içeren şarkılar söylemiş ve bu onun şarkıcılık kariyerindeki en önemli anlardan biri olmuştur.
Bu klasikleşmiş parçanın sözleri günümüzde de hala 1968’deki kadar geçerlidir.

Temmuz/Ağustos 1968
Elvis filmle aynı adı taşıyan ‘Charro!yu kaydeder ve 29.filmini çekmeye başlar. Bir kovboy filmi olan yapıtta Elvis değişik bir rol üstlenmiştir.
Elvis bu film için sakal bırakır. Filmin tek şarkısı ve ana şarkısı, sadece filmin açılışında duyulmaktadır. “Charro”, Elvis’in kemera karşısında şarkı söylemediği ilk ve tek filmidir.
Ekim-Kasım 1968
Elvis, otuzuncu filmi olan ,”The Trouble with Girls” filminin müzik kayıtları için stüdyoya girer ve filmi çekmeye başlar.
Bu filmde sadece doğal durumlarda değişiklik için şarkı söyler. Tipik Elvis filmlerinden biraz farklıdır. “Live a Little, Love a Little” gösterime girer ancak başarılı olamaz. Daha sonra Tv’de yayınlanacak olan Show’da yer alacak olan “If I can Dream” kasım ayında listelerde 12 numaraya yükselir. Bu şarkı onun 1965’ten beri olan en iyi 45’lliğidir.
Aralık 3, 1968
“Elvis”, 1968 televizyon show’u NBC televizyonunda ilk kez yayınlanır ve o yılın en başarılı programları arasında yer alır. Tepkiler çok olumludur ve show’un albümü pop listelerinde 8 numaraya yükselir. Elvis’in kariyeri dramatik bir değişime uğrar.
Aralık 1968
Elvis “The Troubles With Girls” ü çeker.
Ocak/Şubat 1969
Elvis 1955’den beri ilk kez Memphis’te stüdyoya girer. Amerikan Sound Stüdyolarında sabahlara kadar süren bir kayıt marotonuna girer. Buradaki çalışmalar, onun kariyerindeki en güzel müzzik çalışmalarından biri olur. Hatta öyleki Sun’daki ilk günleri ve askere gitmeden önceki RCA çalışmaları kadar başarılıdır. Elvis nefis parçalar seçer ve bu şarkıları kalbini ve ruhunu katarak söyler. Çok başarılı Mephisli müzisyenlerle çalışır. Sesi kuvvetli ve nefisdir. Her kayıtta enerjisi ve heyacanı hissedilir. Bu çalışmalar sıkıcı geçen film yıllarından sonra çok başarılı olur. Bu sezondan sonuç olarak 2 tane albüm çıkar. Bu çalışmalar arasında bir sene sonra 45’lik olarak yayınlanacak olan “In the Ghetto”, “Suspicious Minds”, “Don’t Cry, Daddy”, ve “Kentucky Rain” de vardır.
(“Suspicious Minds” onun 1962’teki “Good Luck Charm”adlı şarkısından sonra, ileride yapacağı başarılı çalışmalara rağmen, listelerdeki ilk ve son #1 şarkısı oldu.)
Mart/Nisan 1969
Elvis Hollywood’a 31. ve son filmi olan “Change of Habit” filminin çekimi ve müzik allbümünün kayıtları için bir kez daha döner. Mary Tyler Moore’un rahibe rolünde oynadığı bu filmde Elvis Memphis’ten gelen doktor rolündedir. Bu filmde Elvis 60’lı yıllardaki birçok filminin aksine zevk alarak rol almıştır. Filmde az sayıda bulunan şarkılar başarılıdır ve çok iyi yorumlanmıştır.
Mart, 1969
“Charro” gösterime girer ve iyi hasılat yapamaz.
Haziran 31-Ağustos 28, 1969
Elvis, Las Vegas’ta yeni yapılan ve şehrin en büyük oteli olan International Otel İle 4 haftalık, 57 showluk bir anlaşma yapar. Elvis, bu show için çok kaliteli Rock’n Roll müzisyenlerini, orkestra, erkek gospel vokal grubu ve bayan soul/gospel vokal grubuyla bir araya getirir. Haftalar boyu prova yaparlar ve 31 Haziran 1969’da ilk konserlerini verirler. (Barbara Streisand yeni açılan oteldeki ilk yorumcu olarak showlarını bir ün önce bitirmiştir.)
Elvis showunda onun kartık klasikleşmiş parçalarını, yeni kaydetmiş olduğu parçaları, diğer ünlü sanatçıların bazı parçalarını seslendirir. İlk 2 gece sonunda Elvis basın toplantısı yapar.
Elvis’in bu konserleri Las Vegas’taki en fazla seyirci toplama rakorlarını kırar ve kritiklerde çok olumludur. Bu showlarda formunun zirvesinde olan Elvis, basit, değişik, karate elbiselerinden esinlenmiş 2 parçalık kıyafetler giyer. Elvis’in ilk konser kaydı yapılır ve daha sonra albüm olarak piyasaya sürülür. Bu kıyafetleri de 68 TV show’unda giydiği deri kıyafeti hazırlayan Bill Bellew dikmiştir. Bu kıyafetler Elvis’in daha sonra ki yıllarda giyeceği tek parçalık jump suitlerin atası gibi kabul edilebilir.
Eylül 1969
30. filmi olan “The Trouble With Girls” sinemalarda gösterime girer ve fazla başarılı olamaz.
Kasım 1969
31. filmi olan“Change Of Habit” gösterime girer ve o da başarılı olamaz.
Şubat/Mart 1970
Şubat 27’de Houstan’da basın toplantısı yapar. Texas Livestock Show ile bağlanılı olarak Houston Astrodome’da öğlen ve akşam üstü konser verir.
Ayın 28’inde de iki konser verir. Bunları 1 Mart’daki iki konser takip eder. Bunları kapanış basın toplantısı ve şölen takip eder. Böylece Elvis yeni altın plak ödüllerini alır. 6 konserine 207.494 kişi gelerek rekor kırılır. Elvis’in 1950’den beri bu ilk konser turu basın ve kamuoyu arasında spekülasyonlara yol açar.
Haziran 1970
Elvis’in Nashville’deki kayıt dönemidir.
Temmuz/Eylül 1970
International Hotel’le yaptığı 1 aylık konser programı için Las Vegas’a provalra için geri döner. Konserler 10 Ağustos’da başlar, ve 7 Eylül’de biter.
MGM “Elvis-That’s The Way It Is” adlı dokümenter film için Elvis’in stüdyo içinden, dışından, provalarından ve konserlerinden görüntüler almaya başlar.
RCA filmle aynı adı taşıyan albümünü de yayınlayacaktır.
Eylül 1970
Eylül 9’dan 14’üne kadar 9 şehir de konser verir. Bu 1957’den beri çok başarılı olduğu ilk konser turudur. Yalnız o günlerde konserleri çok özenli ve büyük bir kadroyla desteklenmiştir. (MGM prodüksiyon “Elvis-That’s The Way It Is” filminde kullanmak için bu ilk turdan bölümler alır.)
Elvis’in Nashville’deki kayıt dönemidir.
Kasım 1970
“That’s The Way It Is” iyi bir çıkış ve iyi bir hasılatla gösterime girer. Dokümenter filmler genelde iyi hasılat yapmamasına rağmen bu filmin başarısı oldukça iyidir.
Bu film yıllar sonra, diğer Elvis filmleri gibi televizyon ve videolarda seyredilecektir.
8 şehiri kapsayan bir turneye çıkar.
Aralık 1970
Elvis’in 4. Başkan Richard Nixon’ı Beyaz Saray’daki ünlü ziyareti gerçekleşir.
16 Ocak 1971
Elvis gece yapılacak olan ödül töreni için olan aktivitelere ün boyunca katılır. O ve diğer 9 kişi ABD Genç Ticaret Üyeleri tarafından seçilmiş “Ulusun Göze Çarpan 10 Genç Kişi’sinden biri” olmuştur. Kabul konuşmasıyla ilgili heyecanlıdır. O müteşekkiri, heycanlı ve çok gururludur. Bu ulusal onur 1930’ların sonundan itibaren her yıl verilmektedir ve bu ödül serbest girişim sistemi içinde fırsatları değerlendiren, alanlarında büyük başarılar elde etmiş genç kişilere verilmektedir. Bilimadamları, mucitler, sanatçılar, film yapımcıları, politikacılar ve kendi alanlarında başarılı olmuş kişiler bu ödüle layık görülmüştür. Bu Elvis gibi, gençliğinde çok zorluklar çekmiş biri için hayatının en gurur verici anlarından biridir. Bu ödül gösterir ki, Elvis yaptığı işlerden dolayı kabul ve saygı görmektedir.
Ocak’ın sonu, Şubat 1971
Elvis, Las Vegas, International Otel’de yeniden bir aylık çalışma yapar.
Mart 1971
Elvis Nashville’de kayıt dönemine başlar, fakat gözündeki iltihap ve ağrıdan dolayı bunu ertelemek zorunda kalır. Nashville hastanesinde ikinci derece glaucoma hastalığından tedavi görür. Gözündeki bu problem gün geçtikçe yaşamını etkilemeye başlar.
Mayıs 1971’de Elvis, piyasaya çıkacak olan kendisinin yaşamı anlatan içinde Jerry Hopkins imzalı kitabın tanıtımının yapıldığı Look Dergisi’nin kapağında yayınlanır. Yıllar boyunca Elvis hakkında birçok kitap ve makaler yazılmıştır, fakat bu ilk kez bu kadar Elvisss’in yaşam öyküsünü ayrıntılı ve ciddi anlatan bir kitap yayınlanacaktır. Elvis kitabı: Bibliyografisi Ekim’de piyasaya sürülür.
Elvis Nashville’deki kayıt dönemlerine başlar. Çalışmalarının büyük bir bölümünü yakında piyasaya çıkaracağı “Elvis Sings the Wonderful World of Christmas” albümü için yapar.
Haziran 1971
Elvis’in doğduğu ev olan Tupelo’da ki evinin iki odası gezi turları için halka açılır. Burası Tupelo’daki East Heighst Garden Club tarafından restore edilmiştir. Elvis Nashville’de bir kayıt dönemi daha geçirir. Bu zamanlarda çoğunlukla yeni çıkaracağı dini albümü “The Touched Me” için çalışır.
51. Güney Karayolu üzerinde uzanan Graceland önündeki bölüme resmi olarak Elvis Presley Bulvarı adı verilir. Yeni sokak işaretlerinin ilki 1972’nin Ocak ayında takılacaktır..
Bu dönemde çeşitli albüm ve single çıkarmaya devam ederek çeşitli alanlarda başarı kazanır.
9 Ağustos-6 Eylül 1971
Elvis, adı Las Vegas Hilton olarak değiştirilen Las Vegasta’ki International Hotel’de konserler vermeye devam eder. Yeniden seyirci rekoru kırar ve yine zirveye çıkar. Elvisi bu konserleri sırasında bir ödül alır. Bu National Academy of Recording Arts and Sciences tarafından verilen Bing Crosby ödülüdür. Bu ödül NARAS tarafından kabul görmüş ve ilk alan kişi olan Bing Crosby’nin adını taşımaktadır. Bu ödül ilke olarak her yıl verilmemektedir. Bu ödülün ismi daha sonra “Hayat Boyu Başarı” öülü olarak değişecektir. Bu arada Elvis 36 yaşına basmıştır.
Kasım 5-16, 1971
Elvis 12 konserlik turneye çıkar.
1971 Sonları, 1972 Başları
Elvis ve Priscilla ayrılırlar. Priscilla, Lisa Marie’yi de yaynına alarak başka bie eve taşınır.
Mart/Nisan 1972
Nisan ayında, MGM Elvis’i Hollywood kayıt stüdyolarında filme çeker. Daha sonra çok başarılı geçen 15 şehirlik konser turnesinde Elvis’İ sahnede ve sahne dışında da filme çeker. MGM, bu görüntüleri yine sinemalarda gösterilecek olan “Elvis On Tour” dokümenter filminde kullanacaktır.
Haziran 1972
Elvis, ayın 9’unda New York’ta ki basın toplantısıyla başlayan konser turnesine devam eder. (MGM, bu basın toplantısını “Elvis On Tour” filmi için kaydeder.) Elvis, New York ‘taki ünlü Madison Square Garden’da tamamen biletleri tükenen 4 tane konser verir. John Lennon, George Harrison, Bob Dylan, David Bowie, ve Art Garfunkel gibi ünlü müzisyenlerde bu konserlere gelirler.
RCA, çok süratli bir biçimde bu konserlerin birinin kayıtlarını kaydedildikten 9 gün sonra plak olarak piyasaya sürer. Elvis turne kapsamında 7 tane şehire daha gider. Elvis’in Vegas konserleri ve diğer konser turneleri 70’lerin başından ortalarına kadar son derece başarılı geçer. Amerika’da izlenme rekorları kırar. Albüm çıkartmaya devam eder.
Temmuz 1972
Elvis ve Priscilla ayrılmaya karar verirler. Elvis bu arada 1976’nın sonlarına kadar onun için en önemli bayan arkadaşı olacak Linda Thompson ile görüşmeye başlar.
Ağustos 4- Eylül 4, 1972
Elvis, Vegas’ta ki Hilton’da bir ay boyunca konser verir.
Eylül 5, 1972
Elvis, Vegas’ta bir basın toplantısı düzenleyerek, Hawaii’den tüm dünyaya uydu racılığı ile yayınlanacak olan konseri hakkında bilgi verir. Bu konserin televizyon tarihindeki en fazla seyirciyi toplaması beklenmektedir. Ayrıca bu konserinin piyasaya sürülecek olan albümünün de büyük bir hit olacağı tahmin edilmektedir.
Kasım 1972
“Elvis On Tour” gösterime girer ve iyi bir hasılat yapar. Daha sonra filmin yapımcıları,“En İyi Dokümenter” dalında 1972 Golden Globe ödülünü alır.
Elvis yedi şehirde konser verir. Son konser yeri, ocak ayında tüm dünyada yayınlanacak olan Hawaii konserinin de yeri olan Hawaii, Honolulu International Arena’da verir. Elvis, burada bir basın toplantısı vererek ocak’ta yapılacak konser hakkında bilgi verir. Bu konser Kui Lee Cancer derneği yararına yapılacaktır.
1973 Ocak
Elvis, “Elvis: Aloha from Hawaii, Via Satellite” showu’yla televizyon ve eğlence dünyasında devrim yapar. 14 Ocak 1973, Hawaii saatiyle gece yarısı 12.30’da, Honolulu International Center’dan uydu aracılığıyla aralarında Australia, South Korea, Japan, Thailand, the Phillipines, South Vietnam gibi ve daha birçok ülkeden yayınlanan konserini verir. Bu konserin band kaydı Amerika’da NBC televizyonunda 4 Nisan’da gösterilir. Ocak ayındaki canlı yayın Japonya’da %37.8, Filipinler’de %91.8, Hong Kong’ta %70 ve Korea’da %70-80 oranında bir reyting alır. Nisan’da Amerika’da gösterilen bu show banttan gösterilir ve %51 oranında reyting alır. Bu oran insanın aya basmasını izleyenlerden daha fazladır. Elvis’in konserde giydiği jumpsuit’in üstünde Amerikan Kartalı vardır ve bu onun dünyaya vatanseverlik mesajı vermesi olarak nitelendirilebilir. Bu konser onun hayatındaki en önemli anlarından biri olacaktır.
“Elvis: Aloha from Hawaii, Via Satellite” albümü piyasaya sürülür ve listelerde 1 numara olur ve listelerde çeşitli numaralarda 52 hafta boyunca kalır. Bu konser daha sonra ki yıllarda video kaset olarak da piyasaya sürülmüştür.
Ocak26-Şubat23, 1973
Las Vegas Hilton konserlerine devam eder.
Mart 1973
Elvis ve Colonel, Elvis’in o güne kadar kaydetmiş olduğu şarkıların hepsinin telif hakkını RCA’ye satar.
Nisan 4, 1973
“Aloha” konseri ilk kez Amerikan televizyonlarında gösterilir.
Nisan 1973 Sonları
Elvis 8 şehirlik bir konser turnesine çıkar.
Mayıs 4-16, 1973
Elvis, Nevada’daki Sahara Hotel’de konserler verir.
Mayıs 1973
“Aloha From Hawaii” konser albümü pop müzik listelerinde 1 numara olur. Bu onun 1965yılında çıkartmış olan “Roustabout” albümünden sonraki ilk 1 numarasıdır. Aynı zamanda da listelerde 1 numara olan son albümü olacaktır.
Haziran 20- Temmuz 3, 1973
Elvis turneye çıkar.
Temmuz 1973
Elvis, 1969’dan beri ilk kez Memphis’teki Stax Recording Stüdyosunda şarkı kaydeder.
Ağustos 6, 1973
Las Vegas Hilton’a yeni konserler için geri döner. Elvis ve Priscilla mahkeme’de resmi olarak boşanırlar.
Ancak yine de yakın arkadaş kalırlar. Lisa Marie’nin veraseti Priscilla’da kalır ve Elvis’in Lisa’yı görmesi için belirlenmiş bir zaman ya da belirli günler yoktur.
Ekim 15-Kasım 1, 1973
Elvis zatüre teşisiyle Memphis’te hastaneye kaldırılır. Elvis uzun bir süredir sağlık proplemeleri yaşamaktadır. Bu arada kilo problemi de yaşamaya başlar.
Aralık 1973
Memphis’teki Stax Stüdyolarına yeni şarkılar kaydetmek için geri döner. 26 Ocak-9 Şubat arasında tekrar Vegas Hilton’da konserler verir.
Mart-Temmuz 1974
Elvis Mart ayının büyük bir bölümünü turnede geçirir. Martta, Houston Asrodome’da aynı günde verdiği 2 konsere gelen seyirci sayısıyla, birgün içinde en fazla seyirci katılımı rekoru kırar. Yine Mart ayı içinde, 1961’de beri ilk kez konser verir ve bu konsere olan talep yüzünden 2 günde 4 konser vermek zorunda kalır. Bu konserlerden biri, müzik marketlerdei yerini albüm olarak alır ve bu albümün içindeki “How Great Thou Art” parçasındaki yorumuyla Üçüncü Grammy ödülünü kazanır. Nisan ayını dinlenerek geçiren Elvis, Mayıs’ta turneye çıkar ve 16-26 mayıs arasında Sahara Hotel’de konserler verir. Haziran ortası gibi temmuz ayı içinde çıkacağı yeni turne için dinlenmeye başlar.
Ağustos 19 – Eylül 2, 1974
Elvis, Vegas’taki Hilton Hotel’i konserlerine devam eder. Bu konserler esnasında Barbara Streisand ve Elvis, “A Star Is Born” filminde ki erkek rolünü alması için konuşurlar. Hala ciddi bir filmde oynamamış olan Elvis çok heyecanlanır. Zamanının çoğunu turnelerde geçiren Elvis’in sağlığıda bozulmuştur. Rekabet edeceği yeni bir olaya ihtiyacı vardır. Maalesef çeşitli sebeplerden dolaayı Elvis bu filmde oynayamaz. Ölümünden sonra bazıları Elvis’in bu filmde rol alması durumunda kariyerinin ve hayatının tekrar başlayacağı yönünde fikirler öne sürmüşlerdir.
Eylül 27 – Ekim 14, 1974
Elvis tekrar turneye çıkar. 1 Ekim- 14 Ekim arasında Sahara Hotelinde sahne alır. Bu dönemlerdeki plak satışarı inişli çıkışlı olarak devam eder.
Ocak 29- Şubat 14, 1975
Elvis sağlık problemleri nedeniyle tekrar hastanede tedavi altına alınır.
Mart 1975
Elvis’in albüm olarak piyasaya sürülmüş olan Memphis konserlerinde seslendirdiği “How Great Thou Art” şarkısı, “En İyi Dini Şarkı Yorumu” dalında ona üçüncü ve son Grammy ödülünü kazanır. Toplamda Elvis 14 kere Grammy ödülüne aday gösterilmiştir.(Bunlardan biri ölümünden sonradır.) Kazandığı tüm grammy ödülleri gospel (dini) musik dalında gelmiştir.
Mart 18-Nisan 1, 1975
Hilton’da konserler verir.
Nisan-Temmuz, 1975
Konser turnesine çıkar.
Ağustos 18- Eylül 5, 1975
Elvis, Vegas’ta konserler başlar ama ayın 20’sinde rahatsızlanarak Eylül ayının beşine kadar Memphis’te hastanede kalır.
Kasım 1975
Elvis’İn sene başında aldığı Convair 880 jetinin onarımı sona erer ve “Lisa Marie” adını verdiği jetiyle ilk uçuşunu yapar.
Aralık 2-15, 1975
Elvis, Vegas Hilton’a daha önce ertelenen konserlerini tamamlamak amacıyla geri döner.
Aralık 31, 1975
Elvis, Pontiac Michigan’da 62.500 kişilik bir seyirci rekoru kırarak 31 aralık akşamı konser verir.
Şubat 1976
Elvis, Graceland’de şarkı kayıtları yapar. Bu kayıtlar için RCA, seyyar bir kayıt donatımı(kamyon içinde kayıt cihazları) sağlamıştır.
Mart 17-22, 1976
Elvis turneye çıkar.
Nisan 21-27, 1976
Elvis turneye çıkar.
Nisan 30-Mayıs 9, 1976
Nevada’daki Sahara Tahoe Hotel’inde konserler verir.
Mayıs 27-Haziran 6, 1976
Elvis turneye çıkar.
Haziran 25-Temmuz 5, 1976
Elvis turneye çıkar.
Temmuz 23-Ağustos 5, 1976
Elvis turneye çıkar.
Ağustos 27-Eylül 8, 1976
Elvis turneye çıkar.
Ekim 14-27, 1976
Elvis turneye çıkar.
Ekim 29-30, 1976
Graceland’de kurulan stüdyo’da 2 gün boyunca daha kayıtlar yapar.
Kasım 1976 Başları
Elvis 1972’den beri kız arkadaşı olan Linda Thompson’dan ayrılır.
Kasım Sonları, 1976
Elvis, ölümüne kadar kız arkadaşı olacak olan Ginger Alden ile tanışır.
Kasım 24-30, 1976
Elvis turneye çıkar.
Aralık 2-12, 1976
Elvis, Las Vegas Hilton’daki son konserlerini verir.
Aralık 27-31, 1976
Elvis, 31 Aralık akşamı Pittsburgh, Pennsylvania’da vereceği konserle turneyi tamamlar.
Şubat 12-21, 1977
Elvis turneye çıkar.
Mart 23-30, 1977
Elvis turneye çıkar.
1-5 Nisan, 1977
Memphis’te hastanede tedavi altına alınır. Mart 31-Nisan 3 tarihleri arasında vereceği konserler rahatsızlığı dolayısıyla iptal edilir.
Nisan 21-Mayıs 31, 1977
Elvis turneye çıkar.
Haziran 1-2, 1977
Konser vermeye devam eder.
Haziran 17-26, 1977
Elvis turneye çıkar. Haziran ‘ın 19, 20 ve 21’in deki konserler RCA tarafından banda kaydedilir ve CBS televizyonu tarafından da daha sonra ki bir tarihte yayınlanmak üzere filme alınır. 20 Haziran’daki konserden alınan kayıt TV Show’unda kullanılmaz. Adı “Elvis In Concert” (Elvis Konser’de) olarak adlandırılan TV programı Elvis’in Ağustos’taki ölümünden sonra Ekim’in başlarında TV’de yayınlanır. Elvis’in kameralar karşısında ki kötü sağlığı şaşırtıcıdır. Ama yine de bazı şarkı yorumları kusursuzdur. Hala sesi yerindedir.
Temmuz 26, 1977
Indianapolis, Market Square Arena’da ki konseri son konseri olacaktır.
Temmuz 27-Ağustos 15, 1977
Elvis Memphis’te yeni başlayacak olan konser turnesi için dinlenir.
Ağustos 16, 1977
Gece yarısından hemen sonra, Elvis geç gittiği dişçi kontrolünden sonra Graceland’e döner. 16’sının sabahına karşı, yeni turneyle ilgili detaylarla ilgilendikten sonra ailesi ve adamları ile sohbet eder. Aynı gün, ayın 17’sinde başlaycak olan konser turnesi için Portland, Maine’e uçacaktır. Sabah 7’ye doğru odasına giderek akşamki uçak yolcuğu için dinlenmeye çekilir. Sabahın ilerleyen saatlerinde ölü bulunur. Öğle saatleri civarlarında ölüm haberi yayınlanır. Kısa bir süre içinde Elvis’in ölüm haberi tüm dünya da büyük bir şok yaratır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.