DOLAR 15,7529 1.32%
EURO 16,6488 2.4%
ALTIN 925,501,61
BITCOIN 4834724,72%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Emekliden 1 TL alın

Emekliden 1 TL alın

ABONE OL
30 Kasım 2014 18:41
Emekliden 1 TL alın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DSC_4217

Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube Başkanı Seyfi H. İyiyürek, özel halk otobüsü işletmelerine çağrıda bulundu:

Emekliden 1 TL alın

Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube Başkanı Seyfi H. İyiyürek, Adana Büyükşehir Belediye otobüslerinin öğrencilere uyguladığı “1 lira taşıma ücreti”ni örnek göstererek, özel halk otobüslerinin de 65 yaş ve üstündeki emekliler için “1 TL” uygulamasını talep etti.

İyiyürek, 4 Mart 2014’de Resmi Gazete’de yayınlanan “Ücretsiz veya indirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği’ni göstererek,” Bu kanun gereği özel halk otobüsleri 65 yaş ve üstü emeklileri ücretsiz taşıyacak.” diyor. Biz bunun hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Ancak, bu olmaz ise özel halk otobüsleri  bu kesim için her binişe 1 TL ücret alımını getirsin. Bunun sağlanması için belediye başkanlarımızdan da destek bekliyoruz.“ dedi.

ADANA(İLKHABER) – Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube Başkanı Seyfi H. İyiyürek,  Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kendi otobüslerinde hayata geçirdiği ve öğrenciler için büyük katkı sağlayan “1 TL” uygulamasının, 65 yaş ve üstündeki emekliler için özel halk otobüslerinde de uygulanması talebinde bulundu.

Adana’da kendilerine üye emeklilerin daha rahat bir yaşam sürebilmesi amacıyla “Karınca kararınca” bir uygulamayla bir çok yeni anlaşmalar yapan ve emeklinin kesesine maddi destek sağlayan Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube Başkanı bu kez de özel halk otobüslerine indirim sağlamak amacıyla ir çaba içerisine girdi.

Emeklilerin ücretsiz seyahat edebilme hakkının bulunduğunu hatırlatan ve bunun da 4 Mart 2014’de Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Ücretsiz veya indirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği’nin 5. Maddesinin 1. Fıkrasında açıkça ifade edildiğini özellikle vurgulayan Başkan İyiyürek, görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Kanunun 5. maddesinin 1. Fıkrasında Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri kişiler belediyelerin kurduğu şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanır. ‘ denilmektedir. Burada özel halk otobüsleri de kastedilmektedir. 65 yaş  ve üstü kişiler otobüslerden ücretsiz yararlanabilecektir. Bunun başarıyla uygulandığı iller de var. Örneğin Ankara, İstanbul, Gaziantep, İzmir, Diyarbakır, Kayseri ve Konya illerinde bu sistem uygulanıyor. Nüfus kağıdını gösteren 65 yaş ve üstü kişi ücretsiz binebiliyor. Bu uygulama neden Adana’da uygulanmasın ki?

Diyelim ki bunu kabul etmediler. O zaman da özel halk otobüsleri bu kesim için ‘1 TL’ uygulamasını getirsin. Büyükşehir öğrenciler için bunu uyguluyor. Maddi açıdan her zaman sıkıntı çeken, yokluk içinde kıvranan, yeri geldiğinde bir torununu gönül rahatlığıyla bir hediye alarak sevindiremeyen bu kesim emeklilere böyle bir destek verilmesini talep ediyoruz.

Bu yönde gösterdiğimiz çabaya belediye başkanlarımızın da destek vermelerini emekliler adına istiyoruz.”


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.