Emine Altıntaş “Yetki Belgesiz Emlakçı Çalışamayacak!”

Emine Altıntaş “Yetki Belgesiz Emlakçı Çalışamayacak!”

Dağılcak Çamaltı Restorantta organize edilen toplantıya Adana Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Ülkü Uçar, Adana Emlakçılar Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyesi Merih Boğa ,Sezai Kubur ve İşyeri Denetleme Kurulu Baskanı Nazik Kebeli, Adana Emlakçılar Esnaf Odası Kozan Bölge Temsilcisi Emine Altıntaş, Yüce Emlak Sahibi Mustafa Yüce, Öz Emlak Sahibi Mustafa Öz, Ecevit Emlak Sahibi Şenel Ecevit ve ortağı Çağrı Çankal, Eski Tapu Müdürü Hüseyin Ateş, Ünüvar Emlak sahibi Ali Ünüvar, Coşman Emlak sahibi Ali Coşman,Talip Dağlı Mimarlık ve Emlak Firmasından Enes Bekir Erkek, Yavuz Emlak Sahibi Nurullah Yavuz, Eksper Tahir Paşaoğlu, Orhan Küçükateş ve Emrah Engin katıldı.

Toplantı da kanunlar çerçevesinde görüşülen konular;

1. Yetki Belgesi olmadan Emlakçılık işine devam edemeyecek. Devam edecek olur ise 25.000 TL para cezası alacak,

2. Yetki belgesi olmadan gayrimenkul satışı ve kiralaması yapanlar 10.000 TL para cezası alacak,

3. Emlak ilanı verilen siteleri bundan sonra Yetki Belgesi isteyebilecek,

4. Komisyon KDV dahil %3 iken bundan sonra alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı %2 + KDV alınacak,

5. Gayrimenkul sahiplerinin birden fazla emlakçıya gayrimenkulünü satması için yetki vermesinden dolayı Meslektaşların zor durumda kalması sebebi ile gayrimenkul sahibi ve Emlakçı arasında sözleşme imzalanması zorunlu olacak..

6. Kozan ilçemiz küçük ve herkes birbirine akraba, emlakçıya satış yetkisi verilen bir gayrimenkulü müşteri gezdiren emlakçıyı devre dışı bırakıp ev sahibi ile anlaşan müşteriye de gayrimenkulü gezdirirken gezdirdiğine dair sözleşme imzalatılacak ve satışta devre dışı bırakılır ise yasal olarak alıcı ve satıcıdan %2 + KDV alınacak,

7. Kiralamada ve satışta Emlakçılar mutlaka fatura kesecek,

8. Müteahhitler satış ofislerinde Yetki Belgeli Danışman bulunduracak,

9. Emlakçılar hiçbir gayrimenkule “sahibinden satılık” ve “sahibinden kiralık “ yazısı asmayacak,

10. TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ BELGESİ ALMAK İÇİN;

a) En az lise mezunu olmak,

b) Mesleki Yeterlilik Kurumundan Emlak Danışmanlığı sınavına girip belge almak,

c) 30 m2 den büyük işyeri açmak,

d) Emlakçılık Vergi Levhasını almak,

e) Oda kaydını yaptırmak,

f) Bilgisayar üzerinden bilgi ve belgeleri sisteme yükleyip onay almak,

g) İl Ticaret Müdürlüğünden gelen denetmenlerin hazırladığı tutanaktan sonra,

h) Yetki Belgesine sahip olunmaktadır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) Nedir? Kimler almalıdır.

Taşınmaz Ticareti yönetmeliğine göre Emlak ofisleri ve emlak danışmanlığı işi ile uğraşan meslektaşların 5 haziran 2018 den önce muktesep haklardan yararlananlar hariç, her meslektaşın alması gereken zorunlu bir belgedir.

işyeri açmak isteyen her kişi 5 haziran 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Myk sınavlarından seviye 5 mesleki yeterlilik belgesi alması yasal zorunluluktur.
Yanlarında çalışan emlak danışmanlarının da seviye 4 üzerinden mesleki yeterlilik belge alma şartı vardır.

Mesleki Yeterlilik sınavları 2 aşama 5 periyotta yapılır.. 1. Aşama olan A1 , A2 ve A3 olarak hazırlanan Teorik (yazılı) yapılan sınavdır. 2. Aşama Performans (pratik) B1 ve B2 olarak yapılan sınavdır. her iki sınav kamera kayıtları altında sınav yapıcı ve gözetmen eşliğinde yapılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  EYT’lilere Hastaneleri Açın

Sınava girip seviye 5 üzerinden belge alan meslektaşlarımız bu belgeyi ve oda kayıt belgesi Lise diplomasını, 30 m2 ve üstü oturum belgesini Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemine kayıt etmek zorundadır. MYK belgesini aldığınızda bu sisteme kayıt etmediğiniz takdirde Ticaret Bakanlığı Onaylı Yetki Belgesi Alamazsınız.

Mesleki Yeterlilik sınavlarına girip belge almak isteyen odamızın 0322 3632442 numarasını arayarak iş ve işlemlerinizi uzman kadromuzla yapabilirsiniz. MYK sınavını 10 kisi ve üzeri başvurularda ilimiz ve ve ilçelerde sınavı gerçekleştirebiliriz.

5 Haziran 2018 tarihinde yayımlanan yönetmelik hakkında hem iş ortaklarımızı bilgilendirmek hem de bu konuda kapsamlı bir rehber hazırlamak istedik. Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği nedir, kimleri kapsar, emlakçılar için önemi nedir gibi soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz..

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği Nedir?

Resmi Gazete’de yayımlanan Madde 2’ye göre, bu yönetmelik, tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralanması ile tapu işlemlerine aracılık eden, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi, askıya alınması ve iptaline ilişkin usul ve esasları, taşınmaz ticaretiyle iştigal eden işletmelerde aranan şartları, bu işletmelerin faaliyetlerine ilişkin yükümlülüklerini ve Bakanlık, yetkili idareler ile ilgili diğer kurum ve kuruluşların taşınmaz ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını kapsamaktadır.
Kısaca anlatmak gerekirse, taşınmaz ticaretiyle iştigal edecek olan işletmelere bazı yasal zorunluluklar getirildi. Yetki belgesi olmayan emlakçılar, artık ruhsat alamayacak.

Peki yetki belgesi hakkında ne biliyoruz?

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Nedir?

Gerçek veya tüzel kişiyseniz ve taşınmaz ticareti ile hayatınızı devam ettirme niyetiniz varsa, satılık daire işlemlerinizi rahatça yapmak istiyorsanız, Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verilecek yetki belgesine sahip olmanız gerekiyor. Her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenecek yetki belgesi, eğer bir işletmede birden fazla esnaf varsa işletme adına bir kez verilecek.

Yetki Belgesi Almak İçin Aranan Şartlar

Bu şartları 5 maddede sıralayabiliriz:

İşletmelerin Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne göre belirlenen bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması. Bu oran bir işletmede birden fazla tacir veya esnaf ve sanatkârın faaliyet göstermesi halinde, her bir tacir veya esnaf ve sanatkâr için yüzde 20 artırılarak uygulanıyor olacak,

Meslek odasına kayıtlı olunması,

Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması,

Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin bu alandaki faaliyetlerini yürütmek için görevlendirdikleri ve yetkilendirdikleri temsile yetkili kişilerinin, şubelerde ise şube müdürünün 18 yaşını doldurmuş olması, en az lise mezunu olması, iflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması, konkordato ilan etmemiş olması, kasten bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olması,

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ege’de ortak tahrik

Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekir.

Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Yetki belgesi başvurusu, yetki belgesi verilmesinde aranan şartların taşındığını gösteren belgeler ile birlikte Bilgi Sistemi üzerinden yapılır. İşletmenin belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı, başvuru tarihinden itibaren yedi gün içinde il müdürlüğü tarafından bir tutanakla yerinde tespit edilir.

İlgili kurum ve kuruluşların elektronik bilgi sistemlerinden sağlanabilen belgeler, bu sistemlerden temin edilir ve işletme adına açılan dosyada diğer başvuru evrakı ile birlikte saklanır.

Yetki belgesi verilmesinde aranan şartları taşıdığı anlaşılan işletmelere, başvuru tarihinden itibaren on gün içinde yetki belgesi verilir. Yetki belgesi talebi reddedilen işletmelere durum gerekçesi ile birlikte Bilgi Sistemi üzerinden bildirilir.

Yetki Belgesi Nasıl Yenilenir?

Yetki belgesi, geçerlilik süresinin sona ermesi veya içeriğindeki bilgilerden herhangi birinde değişiklik olması durumunda yenilenir.

Yenileme başvurusu, yetki belgesi geçerlilik süresinin sona ermesinden en az otuz gün önce, yetki belgesinde yer alan bilgilerde değişiklik olması durumunda ise değişikliğin gerçekleştiği tarihten itibaren yedi gün içinde Bilgi Sistemi üzerinden yapılır

Ticaret unvanının veya işletme adının değişmesi gibi nedenlerle yetki belgesinin yenilenmesi durumunda değişikliğin belgelendirilmesi yeterlidir.

Yetki belgesinin süresi 5 yıl olarak belirlenmiş. Geçerlilik süresinin sona ermesinden en az 30 gün önce, İl Ticaret Müdürlüğü tarafından kurulacak Bilgi Sistemi üzerinden yenileme başvurusunda bulunulması önem taşıyor.
Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi, 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nun 22. maddesi çerçevesinde verilen belgedir.

İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gerekiyor.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Yönetmeliğe göre bakanlık, yetki belgesi verilmesi için mesleki eğitim şartı getirmeye ve bu eğitime ilişkin usul ve esasları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerini alarak belirlemeye yetkili bir kurum.

Dolayısıyla mesleki eğitim; Bakanlık, Millî Eğitim Bakanlığı veya Bakanlıkça uygun görülen kamu kurumları, üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından verilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın