KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Endüstriyel Gelişmenin Doğurduğu Problemler

Endüstriyel Gelişmenin Doğurduğu Problemler

Endüstriyel  gelişmenin  doğurduğu problemleri incelemeden önce  endüstrinin  ve teknolojinin tarih içerisindeki geçirmiş olduğu evreleri incelemekte fayda vardır.

XIII. Yüzyılın  başlarında Endüstri devrimi ile birlikte  sistemde değişimler,yaşam biçimi ve insanların yaptıkları işler farkllılaşmaya başlamıştır.İnsanlar tarıma dayalı işlerden uzaklaşıp fabrikalarda  çalışabilmek için büyük şehirlere akın etmeye  başlamışlardır.Büyük şehirlere   gelen  kişiler daha yorucu ve çalışma şartları kötü işlerde çalışmak zorunda bırakılmışlardır.

XIX. Yüzyılda ise insanların teknolojiye  karşı bakış açıları değişmiş ve  insanlarınçalışma şartlarında  iyileşme görülmüştür.Durum böyle olunca  toplum, yaşam şartlarının iyileşmesinin ve çeşitli sorunlarının çözümünün ancak bilim ve teknoloji ile  mümkün olabileceğine inanmıştır.

Bu nedenle teknolojinin gelişmesi  ile ortaya çıkan endüstrileşme değişim ve  umutlar getireceği için bir zorunluluktur.
Endüstrileşme ile birlikte  meydana gelen değişimleri konu başlıkları altında incelemeye çalışacağız.

ENDÜSTRİNİN   COĞRAFİ YADA ÇEVREYE ETKİLERİ

Endüstrileşmenin ve teknolojik gelişmenin gereği olarak fabrikaların ve büyük sanayii  kuruluşlarının  artması  sonucunda  çevre kirliliği    ve  gürültü kirliliği had safhaya varmıştır.Avrupa ülkelerinde yıllar önce fark edilerek kurulan çevre bakanlığı ülkemizde son yıllarda faaliyet göstermeye başlamıştır.
Yeterli denetimler olmadığından ve verilen cezaların caydırıcı özelliği olmadığı için Fabrikalar atıklarını gelişi güzel doğaya bırakmaktadırlar.Fabrikalarda üretim  esnasınaçığa çıkan fosalar,kimyasal atıklar,ve atık sular fabrikaya en yakın  akarsu kaynağına bırakılmaktadır.Bunun  sonucunda  göllerde ve akarsularda kirlenmeler sonucunda bir çok su canlılarının ölmesine sebep olmuş ve bir turist cenneti olan güzel ülkemizde çoğu yerlerde denize girilemediği gibi birçok yerlerdede  denizin ve suyun  kokusu dayanılmaz bir hal almıştır.

Yukarıda anlatılanlara birçok örnek vermek mümkündür.Deri sanayiinin hızlı olduğu  egenin incisi İzmirde sularda kirlilik ve yaz aylarında denizden pis kokular   yükselerek etrafa yayılmaktadır.Komşumuz olan Kütahya ilinde bulunan Azot sanayii atıkları ile porsuk çayını kirletmiş ve bu çay Eskişehir ilinin merkezinden geçtiği için   Eskişehirli vatandaşlarca defalarca protesto eylemine maruz kalmıştır. Yine ilimizde bulunan  Alkoloid fabrikasının atıkları sonucunda doğa cenneti  eber Gölü kurumaya başlamış ve bir çok su ürünü ve av hayvanları ölmüştür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın