Enginar Faydaları

Enginar Faydaları

Enginar faydaları, enginar yumru gibi çiçeklenen, boyu 2 metreye kadar uzayabilen karaciğer ve kalp dostu olarak tanımlanan faydalı bir sebzedir. İçeriğindeki A ve C vitaminleri, kalsiyum, manganez, fosfor, demir, potasyum gibi minerallerle, beyin hücrelerinden, karaciğere kadar vücudumuzda sayısız fayda sağlayabilen şifa kaynağıdır. Bu tıbbi bir bitki şeklinde ve sebze olarak tüketilmektedir. Tıbbi tedavilerde cynerae folium etken maddesine sahip olan yaprakları kullanılmaktadır. Sağlıklı bir yaşamın kapılarını açan bu muhteşem sebze, mevsiminde tüketilerek faydalarından yararlanılması gereken bir besindir. Protein ve karbonhidrat açısından da oldukça zengindir.

Enginarın faydaları nelerdir?

 • Kanda kolesterolü düşürücü etki yapan, kanı temizleyen bir sebze olan enginardaki kalbi besleyen inuline maddesi şifa kaynağıdır. Bir tür nişasta olan bu madde, vücutta doğal şekere ve levulose dönüşmekte, bu sayede midede sindirim suyu karışmadan emilmektedir.
 • Karaciğer yetmezliği çeken kişilerde toksinlerin dışarı atılmasında etkili olur. İdrar söktürüp, safrayı arttırdığı için, karaciğerin daha rahat işlev görmesine neden olur.
 • Şeker hastalığında kan şekerini düzenlediğinden, şeker hastalarının tüketmesi tavsiye edilmektedir.
 • İçeriğinde bulunan fosfor ve manganez nedeniyle beyin hücrelerinin yenilenmesinde etkilidir.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde, damar sertliğini önler, dolayısıyla kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki yapar.
 • Sakinleştirici ve kan basıncını düşürücü olumlu etkileri vardır.
 • Böbrekte oluşan kumun dökülmesinde oldukça etkilidir.
 • Eklem yanmaları için tüketilmesinde fayda vardır.
 • Enginarın afrodizyak etkilerinin olduğuyla ilgili bazı çalışmalar devam etmektedir.
 • Erkeklerde prostat kanserini önler
 • Kadınlarda rahim ağzı ve meme kanserini önleyici etkileri bulunmaktadır.
 • Enginarın içeriğinde bulunan cynerae maddesi, vücutta hücrelerin zarar görmesini engellemektedir.
 • Enginar hem kolesterol içermez, hem de içeriğindeki etken madde nedeniyle kolesterol ve amonyak oranının düşürülmesinde etkili olur.
Beyin yorgunluğunu geçiren, iştahı arttıran, kalpte adaleleri kuvvetlendiren, üre ve kolesterolü düşürerek kalp çalışmasını rahatlatan, mide ve bağırsakları dezenfekte ettiğinden, ishale karşı oldukça etkili olan enginar, her zaman beslenme listesinde olmalıdır. Enginarın çiçek tablası denilen bölümü taze olarak tüketilmeli, sürgünleri tazeyken soyulup yenmelidir. İlkbahardan itibaren sofraların baş tacı yapılmalıdır.

Enginar seçimi ve ayıklanması

Enginar alırken ağır olanlar ve sık yapraklı olanlar tercih edilmelidir. Yaprakları açılan ve yaygın olan enginarın bayat olduğu belirlenebilir. Orta bölümü sert ve tüysüz yapıda olmalıdır. Saplarında esmer lekeler olması halinde, enginarın orta bölümü çürümüştür. Sebzeyi ayıklarken yapraklarının ayrılması ve sökülmesi gerekir. Yapraklar zor sökülürse, bunlar atılır. Kolayca sökülenler daha lezzetli olur, ancak sindirimi zor olur. Orta bölümündeki tüylü bölge temizlenmelidir. Sebzenin kararmaması için, limonlu su kullanılmalıdır. Hazır ayıklanmış olan enginarlar hemen tüketilmediğinde, besin değerlerini kaybeder. Enginar saklanmak istendiğinde, sapları kesilmemelidir. Bu şekilde tazeliğini bir kaç gün süreyle koruyabilir. Enginarlar saplarıyla birlikte suyun içine konmalıdır. Su değişimi yapıldığında, saplarından birer santim kadar kesilmesi tazeliğini korumasına etki eder. Enginar sadece çanak kısmıyla değil, taze olduğunda sapları ve yapraklarıyla birlikte tüketilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN