DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 3160520,35%
Adana
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Entomofobi (Böcek Korkusu)

Entomofobi (Böcek Korkusu)

ABONE OL
31 Mayıs 2015 08:31
Entomofobi (Böcek Korkusu)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

(İnsektofobi olarak da bilinir) insektlere, artropodlara ve hatta böcek kurtları gibi her türlü haşerata karşı anormal bir korku ya da tiksinti duyulması halidir. Bu durum bir çeşit ankiyete veya panik atakformunda, hafiften şiddetliye kadar değişebilen farklı emosyonel reaksiyonlara neden olur.

Ekbom sendromu, dermatofobi olarak da bilinen deluzyonel parazitoz (DP), genellikle monosemptomatik, hipokondriyak bir psikoz tablosudur. Bu hastalığa yakalananlar inançlarını kanıtlayacak objektif bir delil olmamasına karşın, hayvan parazitleri ile enfeste olduklarına ikna olmuş haldedirler. Çok yaygın olmayan bu hastalık sağlık hizmeti sunanlar için oldukça karmaşık bir durumdur. Şikayetler genellikle deri ve nadiren de gastrointestinal enfestasyonla ilgilidir. DP’li hasta samimidir ve gerçekten kendisini sıkıntıya sokan bu durumdan kurtulmak için aile hekimi, dermatolog, parazitologlara danışır ve birçok sağlık kuruluşunu dolaşır.
Bu makalenin amacı, DP ve semptomlarının klasifikasyonunu, tetikleyen faktörleri, prevalansı, tedavisi ve semptomatolojisini gözden geçirmektir.
ENTOMOFOBİ
Çoğu insan böcek, kene, örümcek ve akrep gibi artropodlardan huylanır, sağlıksız ve pis yaratıklar olduğunu düşünür. Bu hayvanlar insanlarda korku, iğrenme, nefret gibi negatif duygulara yol açar. Renkli kelebekler ve uğur böcekleri bu genel kuralın dışında kalarak genellikle hoşlanma ve eğlenme hissi uyandırırlar. Bal, propolis, arı sütü üretiminde ve polen taşımada çok önemli olduğu bilinen arılar da bu bağlamda saygı gören böceklerdedir. Ancak arılar da soktukları, ağrıya yol açtıkları ve bazen toksinleri ile alerji geliştirerek hayatı tehdit ettikleri için yine korku kaynağıdırlar.
Entomofobi ise insektlerden anormal ve sürekli korku duyulması halidir. Bu fobisi olanlar birçok böceğin herhangi bir tehdit unsuru olmadığını bilmelerine karşın yoğun anksiyete hissederler. Benzer bir fenomen örümceklerden korku duyulması hali olan araknofobide de bilinir. Gerçek bir böcek veya örümcek fobisi; böcekler, akarlar, örümcekler ve benzer fobik objelerden kaçınmaya zorlanma ve rasyonel olmayan inatçı bir korku olarak tanımlanır ve bu fobik kişiler korkularının uygunsuz, anlamsız ve aşırı olduğunu bilmelerine karşın belirgin bir sıkıntıya girerler. Böceklerden kaçınmak için sık sık odalarını ve halılarını temizler, zeminleri siler, böcek kırıcılarla her yeri spreyler, kapı ve pencereleri tıkarlar. Böcek ve örümceklerin biyolojileri üzerine kitap okuma veya belgesel filmler izlemenin bu tür fobileri azalttığı düşünülmektedir.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.