Erdoğan ile Gollümün Facebookta Paylaşan Doktora Verilen Men Cezasına Tepki

Erdoğan ile Gollümün Facebookta Paylaşan Doktora Verilen Men Cezasına Tepki

Adana Aile Hekimleri Derneği, Aydın Dalama Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM)’de görev yapan Dr. Bilgin Çiftçi’nin Facebook sayfasında yaptığı bir paylaşım dolayısı ile memuriyetten men edilmesine tepki gösterdi.

Dernek, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamaya göre, Dr. Bilgin Çiftçi, yaklaşık 1 yıl önce toplumsal olaylara karşı hassasiyet gösteren bir arkadaşı tarafından kendisine iletilen bir görsel öğeyi Facebook sayfasında paylaştı. Bu öğede dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yüzüklerin Efendisi filminde bir karakter olan ‘Gollümün’ şaşkınlık, hayret ve yemek yeme olaylarını gösteren üç fotoğrafı yan yana gösterildi.

Bu öğeyi Çiftçi’nin sayfasında gören bir takipçisi ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiası ile doktoru, Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğüne, Emniyete ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’na şikâyet etti. Bu kurumlar tarafından başlatılan idari soruşturmalar sonucunda Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü Dr. Çiftçi’ye ihtar puan cezası verdi.

Türkiye Halk Sağlığı Yüksek Disiplin Kurulu ise 4 ay önce Dr. Bilgin Çiftçi’nin memuriyetten men talebini usulden reddetti. Kurul, 14 Ekim 2015’te yeniden yaptığı değerlendirme sonucu Dr. Çiftçi’ye memuriyetten men kararı verdi. Adana Aile Hekimleri Derneği Başkanı M.Tamer Karaarslan, Dr. Bilgin Çiftçi’ye verilen memuriyetten men kararını tanımadıklarını bildirdi.

Karaarslan, ”ASM çalışanlarına yönelik her türlü mobing ve baskıyı kınıyoruz.” dedi. Karaarslan, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Aile Hekimliği’ne geçildiği günden bu yana ülkemizin sağlık göstergeleri hızla düzelme göstermiştir. Kişiye yönelik koruyucu, tedavi edici hizmetlerdeki iyileşme hasta, hekim memnuniyeti olarak karşılık bulmuştur. 70 milyonun tamamına ulaşabilen aile hekimleri halk ile bütünleşmiş ve topluma sağlık hizmeti alma bilinci yerleştirilmiştir. Aile hekimleri salt sağlık sunmakla kalmayıp ülkemize binlerce ASM kazandırmıştır. Bu durum artık yön değiştirmiştir. Aile hekimlerinin yaptıkları ASM’leri kendi eserleri gibi gösterenler siyasi rant batağına saplanmış; mantık ve matematiğe sığmayan uygulamalarla artarak ürettikleri angaryalarla Aile hekimliği uygulamasının temellerine dinamit koymuşlardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Haftanın Kahramanları - Dr. Aykut Şahin, Müjgan Atıcı, Mehmet Çoban

Aile hekimliği uygulamasını sürdürmekle kararlı olan meslektaşlarımıza sürekli yeni angaryalar ve mesnetsiz hukuk yoksunu cezalandırma yönetmelikleri ile baskı kurmaya çalışmışlardır. Uygulamanın başarısını popülist körlükle göremeyenler ASM’leri iş görme merkezleri haline getirmeye çalışmışlar. Amaçlarına ulaşmak içinde Alo 184 mobing hattını kumuşlardır. Bunlarla da yetinmeyip haksız söylemleri ile de sağlık çalışanlarını halka hedef göstermişlerdir.”Dr. Bilgin Çiftçi’ye verilen ‘memuriyetten men cezasının’ temelinde de sözü edilen tahakküm ve sindirme gayretlerinin yattığını savunan Karaarslan, “Bu dava ve karar kabul edilemez.

Çiftçi’nin yaptığı ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ değildir. Bu yaptığı kamu görevi dışında kişisel görüşlerini paylaşmaktır. Kamusal görevi dışında icraatları mizahi bir üslupla eleştirmek, hicvetmektir. Kaldı ki bu da hepimizin anayasal hakkıdır ve demokratik toplumun da gereğidir. Dr. Çiftçi’ye 657 sayılı kanuna göre işlem yapıp memuriyetten men edenler, 657 sayılı kanunun ilgili maddesini bizzat ihlal edenlerdir. Çiftçi, ilgili paylaşımını sosyal medya da yani hizmet verdiği kamusal alanın dışında yapmıştır. Bu karar makam sevdası uğruna zorlama karardan öte değildir.

Ayrıca meslek ilkeleriyle kişisel alanları bilerek karıştıranlar yarın aynı hukuksuzluğun başlarına geleceğini unutmamalıdırlar. Bu uygulamalar yönetiminde bulunanlar adına sağlıklı bir düşünce ve yönetim tarzı değildir. Kabul edilemez. Elbette ki bu tür uygulamaları gerçekleştirenler hukuk önünde hesap vereceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın