Erdoğan: İsrail şu an işgal devletidir

Erdoğan: İsrail şu an işgal devletidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TİM-İnovasyon ve Girişimcilik Haftası kapanış töreninde ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararına ilişkin “Ne adaletle ne vicdanla bağdaşıyor” dedi. Erdoğan, “ABD BM kararını son açıklaması ile yok saymıştır. Hiçbir ülke pazusuna güvenerek uluslararası hukuku yok sayamaz. İsrail şu an işgal devletidir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına sert tepki göstererek, “Hiçbir ülke pazusuna güvenerek uluslararası hukuku yok sayamaz” dedi. İsrail’e de tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsrail bir işgal devletidir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen İnovasyon ve Girişimcilik Haftası kapanış törenine katıldı. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve çok sayıda davetli katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın kalbi olan coğrafyada istikrar, güven abidesi olarak yükseldiğini söyleyerek, “İki gündür Yunanistan’daydım. Gümülcine’de 150 bine yakın soydaşımızın olduğu yerde annelerin gözyaşlarını bizzat tespit ettim. Umut neresi, umut Türkiye. Türkiye’nin sendelenmesi kardeşlerimizin sendelemesi demektir. Celal Bayar oraya gitmiş. Onun orada ismini kazımışlar. Bu tahammülsüzlük niye? Okul yok, harabe. Biz onlara, ‘Ne kadar okul varsa gelin burada yapalım’ diyorum. Düşüncesine inanan düşünce hürriyetinden korkmaz. İnancına güvenen, inanç hürriyetinden korkmaz. Dünyaya böyle bakmak lazım” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD Başkanı Trump’ın yaptığı talihsiz açıklama. Bu ne uluslararası hukuka, ne vicdanla, ne adaletle ne de bölgenin gerçekleriyle asla bağdaşmıyor. ABD üyesi olduğu BMGK’ye en büyük darbeyi vurmuştur. Tarih dünde kalırsa yazık, tarihi geleceğe taşımak çok önemli. ABD bu kararıyla kendi altında imzası olan BMGK’nin 478 sayılı kararını yok saymıştır. Böyle bir şey olabilir mi? Altında imzan var. Sen bu imzayı inkar ediyorsun. Güvenlik Konseyinin daimi üyelerinin dahi dikkate almadığı, itibar etmediği bir BM’nin diğer ülkeler nezdinde itibarı ve inandırıcılığı olamaz. Hiç kimse hukukun üstünde değildir. Hiçbir ülke pazusuna güvenerek uluslararası hukuku yok sayamaz. Hele hele milyarca insanın kaderini etkileyecek böyle hassas meselede hoyratça davranamaz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, 23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramını Kutladı

Ardından bölge haritasını ekranda göstererek Filistin’in nereden nereye geldiğini tarihi kayıtlarla gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, haritada tek tek tarihi kayıtları göstererek, “Şu andaki son durumda neredeyse Filistin kalmadı. Lime lime ettiler. İsrail o bölgenin tamamını işgal etti. İsrail bir işgal devletidir. Polisiyle bütün oradaki gençleri, çocukları adeta terör estirerek vuruyor. F-16’larıyla Gazze’ye saldırıyorlar. Bir taraftan Filistin’e saldırıyorlar. Niye, ben güçlüyüm. Güçlü olmak haklı olmak anlamına gelmez. Haklı olan güçlüdür. Bunu böyle bilelim. Bu karar ciddi manada bölgeyi tahrik ve tahrip etmektedir. Kağıt üstünde küresel adalet, güvenlik ve istikrarı sağlamakla görevli bir yapının bizzat kendi üyeleri tarafından itibarsızlaştırıldığını görüyoruz” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile konuyla ilgili bugün görüşme yaptığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sorun sadece Türkiye’nin, Müslümanlar’ın sorunu değil. Hristiyanların da bizim olduğu kadar sorunu. Bir kısım Yahudiler de bundan rahatsız. Şu anda Trump, ben yaptım oldu anlayışıyla bir yere gitmek istiyor. Dünyayı yönetmek bu kadar kolay değil. Güçlü olmak size bu hakkı vermez. Büyük ülkelerin liderleri dünyada çatışmakla değil barıştırmakla görevli. Biz bu çifte standardı yeni görmedik. Suriye’den Irak’a, Afganistan’dan Arakan’a, Afrika’daki vahşi soykırımlara kadar aynı manzaralara şahit oluyoruz. Birilerinin keyfi için 10 milyonlarca insan evinden yurdundan, hatta canından oluyor. Birileri karar almadığı veya aldıkları kararı son açıklamadaki gibi kendileri çiğnediği için insanlar ölüyor. Dünya beşten büyüktür dememizin sebebi bu orman kanunu düzenine rıza göstermemektir. Haklının değil sadece güçlü olanın borusunun öttüğü bir yapının adalet, barış üretmesi mümkün değildir. Bu sistem böyle devam ettiği sürece yeni Suriyeler, yeni Arakanlar, Bosna’da olduğu gibi yeni soykırımlar yaşanmaya devam edecektir. Bugün yaşadıklarımız sadece sonuçtur. Asıl sorun sistemdir. Bizim itirazlarımızın tepki çekmesinin, birilerinin konforunu bozmasının asıl nedeni budur. ABD’nin kararının bizim nazarımızda hiçbir hükmü, geçerliliği yoktur. Kudüs senelerdir Filistinlilere, özellikle devlet terörü uygulayan bir ülkenin insafına terk edilemez. Haritada gösterdim nereden nereye geldiğini. Bunu ancak işgalciler yapar. Devlete terörü estirenler yapar. Kudüs’ün kaderi 1967’den beri hiçbir hukuk, ahlak tanımadan Filistinlilerin haklarını gasp eden işgalci bir devletin ellerine bırakılamaz. Bunun adı kuzuyu vahşi bir kurda teslim etmek olur. Kudüs bizim göz bebeğimiz, ilk kıblemizdir. Kırmızı çizgidir bu böyle bilinsin. 1,7 milyarlık İslam aleminin kırmızı çizgisidir. Bu karar provokasyondur. Öyle bir provokasyon ki bu provokasyonun arkasında evangelistler var. Bunu bizzat sayın başkandan dinlemiş biriyim. Bu karara asla rıza göstermeyeceğiz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ 2021

Çarşamba günü İİT Olağanüstü Liderler Zirvesi’ni toplayacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İslam dünyasının liderleriyle tek ses, tek vücut olarak tepkimizi ortaya koyacağız. Kudüs’ün statüsünün korunması ile ilgili ne gibi adımlar atılacak onu konuşacağız. Zirvenin ve orada sergilenecek vahdet tablosunun birilerine mesaj vereceğine inanıyorum. Yol erkenken dönmek lazım. Müslümanları sonuna kadar haklı oldukları böylesi meselede kışkırtmalara gelerek, işgalcilere malzeme vermemelidir. Tepkimizi gösterirken hukuktan suhuletle ve demokrasiden ayrılmamız lazım. Biz asla ırkçı olamayız, ayrımcı olamayız. Asla tek bir masumun saçının teline dahi zarar vermeye tevessül edemeyiz. Aksi takdirde mücadele ettiğimiz zalimlerden ne farkımız kalır” diye konuştu. İHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın