DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

81 okunma

Erdoğan’da Kötü Amaç Seziliyor 

ABONE OL
23 Eylül 2014 19:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anayasa yapım süreci dolduğunda sadece 48 madde üzerinde uzlaşma sağlanabilmişti. Süreç uzatıldıysa da, üzerinde uzlaşılacak bir madde daha bulunamadı. O zaman Başbakan Erdoğan, televizyon ekranlarından tüm ülkeye çağrı yaptı. Suratı asıktı; değilmiş gibi gösteriyordu. Sesi haşindi; mülayim yapmaya çalışıyordu. Yeni bir ayanasa taraftarı değilmiş hissini verircesine ”Bari gelin üzerinde uzlaşılan şu 48 maddeyi Meclis’te yasalaştıralım” dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, bir kurnazlık sezdi bu çağrıda. Anayasa yapım çalışmasının mutlaka devam etmesini üzerine basa basa söyledi. Başbakan’a, ”48 maddeyi yasalaştırmak istemende amacının ne olduğunu açıkla” dedi.

AKP’ye umut bağlayan dindarlar mutlaka kızmışlardır Devlet Bahçeli’ye. O’nu oyunbozan filan bile görmüşlerdir.

AKP’nin etkili isimlerinden yapılan son açıklamalara bakılırsa, gerçekten birilerinin oyunbozanlık yapmaya çalıştığı anlaşılır. Şimdi bakalım:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yasalaşacak 48 madde ile Anayasa’nın yeni değil yenilenmiş olacağını belirtti. Ve dedi ki, ”82 Anayasası’nın ruhunu koruyarak yapılan bütün değişiklikler yeni anayasa yapıldı anlamına gelmez. Şu ana kadar yeni bir anayasa yapılmış olmalıydı”.

Bakan Faruk Çelik farkına varmış gibi, Erdoğan’ın çağrısında beğenilmeyen bir amaç olduğunu. Ben dedim ki süreç başladığında: İşin içinde oyun var. Oyun vardı ki yeni anayasa söz verildiği halde süresi içinde yapılmadı. Yapılmayacağı da Başbakan Erdoğan’ın 48 maddeyi yasalaştırma çağrısıyla belli oluyor.

Anlaşıldığına göre Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da istemiyor 1982 Anayasası’na değişiklik yapılan 48 maddenin eklenmesini. Gayet net, ”Maddeleri değiştirmektense Anayasa’yı toptan değiştirelim” diyor.

Demek ki milletin mutlaka bilmesi gereken bir amaç var işin içinde.

Devlet Bahçeli’nin 48 maddeyi yasalaştırma çağrısı yapan Erdoğan’ın kötü bir amaç taşıdığını O’nun en yakınları Faruk Çelik ve Egemen Bağış bile sezmiş ise, Recep Tayyip Erdoğan’ın işi zor.

Son söz: Kötü niyet gizli kalmaz.

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 16 Temmuz 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.