DOLAR 18,0510 0.56%
EURO 18,3004 -0.17%
ALTIN 1.020,650,37
BITCOIN 420349-0,66%
Adana
30°

AZ BULUTLU

04:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eren Erdem’den sert eleştiriler: Reza Zarrab ABD’de bülbül gibi ötüyor
103 okunma

Eren Erdem’den sert eleştiriler: Reza Zarrab ABD’de bülbül gibi ötüyor

ABONE OL
02 Nisan 2016 16:07
Eren Erdem’den sert eleştiriler: Reza Zarrab ABD’de bülbül gibi ötüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP PM Üyesi Eren Erdem, Adana’da verdiği konferansta iktidarın IŞİD’e pozitif ayrımcılık yaptığını ve AKP’nin PKK’yla ortaklık yaptığı öne sürdü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarının operaya merak saldığını söyledi

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi, İstanbul Milletvekili Eren Erdem, İl Örgütü’nün davetlisi olarak geldiği Adana’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve AKP iktidarını sert bir dille eleştirdi.
CHP PM Üyesi Eren Erdem, önce Yüreğir ve Sarıçam İlçe Örgütleri ardından da Adana İl Örgütü’nü ziyaret etti. Adana İl Başkanı Ayhan Barut, milletvekilleri Zülfikar İnönü Tümer ve Aydın Uslupehlivan ve ilçe başkanlarının da eşlik ettiği ziyaretlerde Erdem, gündemdeki konuları değerlendirdi.

CHP - EREN ERDEM (2)

“REZA ZARRAB BÜLBÜL GİBİ ÖTÜYOR”
İki yıl sonra bir seçim tartışmasının başlayabileceğini belirten Erdem, önümüzdeki kasım ve aralık aylarında ilginç şeylerin olabileceğini ifade etti. Erdem, “AKP duvara çarpacak çünkü ABD’de Reza Zarrab bülbül gibi ötüyor şu an. Amerikan bülbülü. Reza Zarrab şu ana kadar 69 tane Türk’ün ismini vermiş. Net rakam veriyorum. Muhtemelen bunlar Halk Bankası’nı kara listeye alacaklar. Fitch kredi notunu aşağıya düşürecek. Çok büyük bir ihtimalle öyle bir tablo bizi bekliyor. Biz şubatta, martta doların 4 lirayı yakaladığını göreceğiz. Çünkü bir kamu bankası kara listeye alınacak ve bu iyi bir şey değil. Her yerde anlatıyorum; Gelin bu Reza’yla iş yapmış adamları yargılayalım aksi taktirde ülke uçuruma doğru gidiyor. 5 adamdan vazgeçemediği için 78 milyonu yoksullaştıracak bir tehlikeye doğru götürüyor ama o beş adamın içinde kendi oğlu olduğu için vazgeçemiyor” dedi.

“ERDOĞAN’IN KORUMALARININ OPERAYA İLGİ DUYDUĞUNU ÖĞRENDİK”
İl Başkanlığı ziyaretinin ardından Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde “Başkanlık ile Terör Kıskacında Türkiye ve Kurtuluş Yolları” konulu konferans verdi. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın da izlediği konferansta Erdem, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD seyahatinde yaşananlara değindi.
Erdem, “Erdoğan’ın Amerika seyahati vesilesiyle korumalarının operaya ilgi duyduğunu öğrenmiş olduk. Bu güzel bir şey. Erdoğan’ın korumalarının Duman hayranı olduğunu iddia eden twitler gördüm. Ben Duman grubunu bilirim, onlar muhalif ve nitelikli adamlardır. Böyle benzetmelerle onları karalamamak lazım. Cumhurbaşkanı Amerika’da korumalar opera yapıyor, tekme tokat gazeteciler dövülüyor” diye konuştu.

CHP - EREN ERDEM (4)

TERÖRÜN NEDENİ
Terörün münferit gerekçelerle ortaya çıkan değil sistematik bir durum olduğunu vurgulayan CHP PM üyesi, İstanbul Milletvekili Eren Erdem, 7 Haziran seçimleri sonrasında başlayan terör saldırılarının amacını doğru okumak gerektiğini söyledi. Erdem şöyle devam etti:
“Bugün Türkiye’de Kürt sorununun ve Kürt sorununun mustaribi olmuş toplum kesimlerini dışarıda tutarak söylüyorum. Bugün yaşanan kaos, AKP ile PKK’nın ortaklığının sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Net bir şekilde bir AKP, PKK ortaklığı vardır. Bugün yaşanan saldırılarda kullanılan silahların depolandığı dönem çözüm ve müzakere sürecine denk geliyor. Biz, ‘Çözüm süreci adı altında yürütülen bu süreçte silahların depolanmasına müsaade ettiniz’ dediğimiz zaman; bize ‘Siz, çözüm ve barış karşıtısınız’ diyorlar. Biz çözüme, barışa karşı değiliz. Biz çözüm süreci adı altında gizli kapaklı, arkası bilinmeyen, içinde ne konuşulduğu kimsenin bilmediği ve birilerinin o süreçte silah depolamasına fırsat veren bir anlayışa karşıyız. Bugün şehit edilen her askerin vebali bu silahların depolanmasına göz yumanların omuzlarındadır.”

“BÖYLE BİR DÜNYA YOK”
Ülke sorunlarının TBMM’de açık ve şeffaf bir biçimde konuşularak çözülebileceğini belirten Erdem, “Gizli kapaklı işler çevirmeyeceksin. Oslo’da kimsenin bilmediği, işler yapacaksın. Aman barış zedelenmesin diye, askeri talimat vereceksin. Silahların depolanmasına göz yumacaksın, asfaltların altına mayın ve bomba istiflenmesine müsaade edeceksin. Sen müsaade ettiğin için oraya koyulan bomba patladığında da ana muhalefet partisini suçlayacaksın. Böyle bir dünya yok. PKK ile ilgili olan süreçte, Cumhurbaşkanı’nın en meşhur ifadesi nedir, ‘Terörle araya mesafe koyması lazım. Kimin? muhalefetin. Sanki 60 yıldır bu ülkeyi biz yönetiyoruz da. Sanki 15 yıldır biz iktidardayız. Sanki müzakere süreci bizim zamanımızda oldu. Sanki bütün bu süreci biz yönettik de sorumlusu bizmişiz gibi bir algı operasyonu var” diye konuştu.

CHP - EREN ERDEM (9)

DİNLEME SKANDALI
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün yargılanmasına neden olan MİT TIR’ları görüntülerini kimin verdiğiyle ilgili tartışmalara da değinen Erdem, eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu’nu hedef alan haberleri “skandal” olarak değerlendirdi. Erdem, “‘Can Dündar’a görüntülerin verildiği gün o dönem CHP Genel Başkan yardımcısı olan Enis Berberoğlu oradaymış, Cumhuriyet gazetesindeymiş’ dediler. Sen bir milletvekilinin telefonunu nasıl dinliyorsun? Hani bu işi paralel yapı yaptığı için paralel yapıya tonlarca laf söylüyordun, ‘Paralel yapı bizi dinlemiş’ diyordun. Demek ki bu işler senin işin. Bir milletvekilini sen dinleyemezsin. Hoş, biz zaten böyle bir anlayışla hareket etmiyoruz. Bizim zaten alnımız açık” ifadelerini kullandı.

“IŞİD’E POZİTİF AYRIMCILIK YAPILIYOR”
Terör örgütü IŞİD’in Türkiye Emiri olduğu iddia edilen Halis Bayancuk’un bir hafta önce serbest bırakıldığını anımsatan Erdem, barış, demokrasi ve özgürlük isteyenlerin ise hapse atıldığını söyledi. Erdem, “İnternetteki videolarında, ‘IŞİD bizim Müslüman kardeşimizdir. Kim IŞİD’e savaş açtıysa bize savaş açmıştır. Müslümanlar safını belirlesin, biz IŞİD’in tarafındayız’ diyor. Afganistan’a ve Suriye’ye onlarca genci gönderip zehirleyip, militanlaştırıyor. Serbest bırakıldı. Niçin böyle bir pozitif ayrımcılık gerçekleştiriliyor? O yüzden söylüyorum; Terörle mücadele bu iktidara bırakılamayacak kadar önemli bir iştir” dedi.

CHP - EREN ERDEM (13)

“BİZ YOLA BEYAZ PERDELERLE DEĞİL GERÇEK KEFENLERLE ÇIKTIK”
Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda iktidarın samimi olmadığının altını çizen Erdem, “550 milletvekilinin dokunulmazlıklarını kaldırıyor muyuz? Sayın Davutoğlu diyor ki, ‘Yok canım dokunulmazlıkları kaldırmıyoruz’. Peki neyin hodri meydanı bu? Sizin fezlekeleri getirelim. 4 Bakan? ‘Yok canım onlar zaten olmaz’. Sizin fezlekeniz? Olur mu? E neyin hodri meydanı? Kendi adıma konuşuyorum. Bir sürü fezlekem var. Dokunulmazlığımı kaldırmayan namerttir. Sizden korkan da namerttir. Faşizmin bu kadar azdığı bir dönemde bedel ödemeyeceğiz de ne zaman ödeyeceğiz? Biz bedel ödemeye hazırız. Biz onların sırtlarına taktığı beyaz perdelerle değil gerçek kefenlerle çıktık yola. Hiç kimseden de korkumuz yok” diye konuştu

“AKP MİLLETVEKİLLERİ ERDOĞAN’IN KAFASINDAKİ BAŞKANLIĞI BİLMİYOR”
AKP’nin 317 milletvekilinden tek birinin bile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kafasından geçen başkanlık sisteminin ne olduğunu bilmediği iddiasında bulunan Eren Erdem, “Erdoğan’ın istediği başkanlık konusunda en ufak bir fikirleri yok. Fikre ihtiyaçları da yok. Çünkü onlar zikre alışmışlar ama bizim bildiğimiz manada değil. Onlar molla misali zikir çekme üzerine hayatlarını inşa etmişler” şeklinde konuştu.

“PARLAMENTER DEMOKRASİYİ TASFİYEYE YÖNELİK BİR SİSTEM”
Erdoğan’ın kafasındaki başkanlığın dünyada örneği olmayan bir sistem olduğunu kaydeden Eren Erdem, şöyle devam etti:
“Amerika tipi, Meksika tipi değil, Avrupa’daki başkanlık sistemleriyle hiçbir alakası yok. Dünyada bin yıl önce çeşitli örneklerini gördüğümüz bir sistem. Bu sistem tamamen parlamenter demokrasiyi tasfiyeye dönük bir sistem. Bu sisteme asla geçit vermeyeceğimizi kanımızın son damlasına kadar direneceğimizi, Türkiye’yi ona teslim etmeyeceğimizi ilan ediyoruz.”

“HODRİ MEYDAN”
CHP’nin demokrasiyi en ileri düzeyde içselleştiren parti olduğunun altını çizen Eren Erdem, “Çünkü biz milletvekillerimizi önseçimle belirliyoruz. Aslanlar gibi sandık koyuyoruz. Hodri Meydan! Yürekleri varsa koysunlar ön seçimi tüzüklerine görelim bakalım iktidar partisinde neler oluyor. İddia ediyorum, 80 fraksiyona bölünürler” dedi.

CHP - EREN ERDEM (14)

“ELMA ŞEKERİYLE Mİ KANDIRDILAR?”
CHP’nin darbe hukukundan arındırılmış bir anayasa istediğinin altını çizen Erdem, parlamenter sistemi tıkayan birinci nedenin seçim barajı olduğunu vurgulayarak, “Bu seçim barajını niye kaldırmıyorsunuz siz? Hani 12 Eylül’e karşıydınız? Hani darbelerle yüzleşecektiniz? Hani askeri vesayete karşı mücadele yürütecektiniz? Vesayetle mücadele edeceğim diye ordunun onurlu komutanlarını cezaevlerini doldurdunuz sonra da dediniz ki “Bu paralel bizi kandırmış”. Kandırırken elma şekeri mi verdiler size? Nasıl kandırdılar sizi? Vesayetle mücadele 12 Eylül hukukunu yok ederek yapılır. 12 Eylül’ün ana fikri aslında seçim barajıdır. Parlamento da seçim barajını kaldırmak isteyen üç parti var. Tek parti direniyor iktidar partisi, yürekleri yok kabul edemiyorlar” ifadelerini kullandı.

CHP BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI
CHP’nin başkanlık sistemine yargı bağımsızlığını ortadan kaldırıp yürütmeyi yok etme adına kurgulanmış bir tasarı olması nedeniyle karşı olduğunu dile getiren Eren Erdem, “Bizim toplumumuzun ihtiyacı da başkanlık sistemi değil. Bizim ihtiyacımız olan güçlü bir parlamenter demokrasi ve bağımsız bir yargı.”
Erdem konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtlayıp kitaplarını imzaladılar.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.