Erkek Parfümleri

Erkek Parfümleri

NYC2IST.Com sitesinden Enise Kaya biz erkekler için en zor konulardan biri olan parfüm konusunda önerilerde bulunmuş. Kadınların bu işten daha çok anladıkları kesin önerilerine dikkat etmek lazım

Story (Paul Smith-2006)

Aslen bir İngiliz olan Paul Smith yaşadığı bir kaza sonucu hastaneye kaldırılır. Hastanede yattığı günlerde, tanıştığı arkadaşlarının vesilesi ile 1970 yılında küçük bir butik ile moda dünyasına ilk adımını atar. Hızla büyüyen marka, 2000 yılında ilk parfümü olan Paul Smith’i piyasaya sundu. Story ise markanın en son çıkardığı erkek kokusu. Parfüm notaları: greyfurt, bergamot, sarmaşık, yasemin, yeşil gul, misk, amber ve sedir ağacı. Oldukça hafif, dinamik ve genç bir koku olduğunu düşündüğüm Story, kolay giyilebilir, basit formüllü bir koku düşünenler için ideal bir seçim olabilir.

Mugler Cologne (Thierry Mugler-2001)

Öncelikle Mugler Cologne’nın unisex bir koku olduğunu yazmalıyım. Parfüm, Mugler’in çocukluğundan hatırladığı, rahatlatıcı etkisi olan bir sabundan etkilenerek yapılmış. Bir önceki yorumumda(Story) da yazdığım gibi, Mugler Cologne parfüm kokusundan hoşlanmayan erkekler için ideal bir koku. Muğler Cologne içerisindeki notalar: bergamot, portakal çiçeği yağı, tahıllar, beyaz misk ve “S” diye geçen ve ne olduğu açıklanmayan gizli bir notadan oluşuyor.

Eau de Sud (Annick Goutal-1997)

Diğer bir unisex koku ise Annick Goutal’dan Eau de Sud. Mugler Cologne’da da olduğu gibi Eau de Sud erkekler için daha uygun bir koku. Eau de Sud, Story ve Mugler Cologne’dan daha ağır olmakla beraber fresh bir parfüm. Benim favori erkek parfümlerimden biri ve hemen hemen herkesin beğenebileceği ve rahatlıkla giyebileceği bir koku olduğunu söyleyebilirim. Annick Goutal, Harvey Nichols’un İstanbul şubesinde de satışa sunulan bir marka ve yurt dışına satış yapan internet sitelerinden de uygun fiyata bulunabilir. Parfüm notaları : karışık meyveler, limon, nane, mandalina, yasemin, kabe samani, paçuli, fesleğen, yeşil notalar ve odun notaları olarak açıklanmakta.Ikinci grupta 30 yas ve ustu erkekler icin uygun olabilecek, fresh parfumlerden bahsetmek istiyorum.

Castile (Penhaligon’s -1998)

Penhaligon’s son keşfettiğim parfüm evlerinden biri ve markanın tüm parfümleri hakkında detaylı bilgiye sahip değilim. Buna rahmen denediğim tüm Penhaligon’s parfümlerinin ortak bir özelliği olduğunu düşünüyorum. Diğer İngiliz parfümlerinde olduğu gibi, Pengaligon’s parfümleri de oldukça hafif ve günlük giyime uygun kokular. Castile ve Mugler Cologne içerikleri açısından birbirine oldukça benziyor. Sadece Mugler Cologne daha spor bir kullanıma uygunken, Castile daha klasik bir turunçgil parfümü diyebilirim. Castile uygun bir “yaz kokusu” ya da “ofis’ kokusu olabilir. Parfümün notaları: portakal çiçeği yağı, tahıllar, bergamot, gul, odun parçaçıkları ve misk.

Cologne Blanche (Dior-2004)

Cologne Blanche, Christian Dior için Hedi Slimane tarafından tasarlanmış, üç parfümden oluşan serinin(Eau Noire, Bois d’Argent) bir üyesi. Ben bu parfümlerden en çok Cologne Blanche’yi sevdim. Cologne Blanche’nin bugün yorumladığım sayısız turunçgil parfümlerinden bir farkı var. Parfüm formülünde bulunan badem, vanilya ve misk notaları perfüme sıcak bir hava vermis. Dolayısıyla parfüm sadece fresh bir koku değil, aynı zamanda bir komfor kokusu olarak ta kullanılabilir. Parfümün diğer notaları: bergamot, biberiye ve portakal çiçeği. Seri içerisindeki parfümler sadece 250ml’lik şişelerde satılıyor.

Eau Sauvage (Dior-1966)

Cicek ve odunumsu kokuları sevmeyen erkekler için klasik bir turunçgil parfümü Eau Sauvage’den yana olabilir. Eau Sauvage tam olarak herkesin hoşlanabileceği bir koku değil. Ozellikle de 30 yaş ve altı erkekler için uygun bir kombinasyon olmayabilir. Son derece fresh bir etkisi var ama modern bir çizgiye sahip degil. Dolayısıyla modern kokuları tercih ediyorsanız Eau Sauvage sizin için doğru seçim olmayabilir. Buna rağmen herkesin bu parfümü önyargılardan uzak denemesini ve bir şans vermesini öneriyorum. Eau Sauvage, üretildiği yıldan itibaren azımsanmayacak bir tüketici kitlesine sahip. Parfüm notaları: limon, tahıllar, fesleğen, biberiye ve kabe samanı.

Green Irish Tweed (Creed-1985)

Creed parfümleri ile ilgili hoş anılarım olduğunu söyleyemem. Markanın pekçok kokusunu beğenmiyorum ve tarzımdan uzak buluyorum. Green Irish Tweed, herşeye rağmen, geriye kalan, beğendiğim Creed parfümünlerinden biri olarak markayı temsil ediyor. 2005 yılında en iyi erkek parfümü seçilen Green İrish Tweed, hala tüm dünyada en çok tercih edilen lüks erkek parfümlerden biri olarak tanınıyor. Parfüm içerisindeki notalar: limon, mine çiçeği, iris, menekse yaprakları, sandalağacı, esmeramber olarak açıklanıyor.

Üçüncü grupta klasikler arasına girmeyi başarmış ve özel kullanıma uygun olan erkek parfümlerinden bahsetmek istiyorum.

Declaration (Cartier-1998)

Eğer siz de hafif parfümler hakkında çok yorum yazdığımı düşünüyorsanız, Declaration ile ilgili bu yorumu dikkate almanızı öneriyorum. Oldukça yoğun bir odun kokusu olan Declaration, özel kullanım için, ünlü parfümcüler Jean-Claude Ellena tarafından tasarlanmış bir koku. Bazı erkekler Declaration’u tenlerinde sabunumsu ve pudramsi bir yapıda hissettiklerinden şikayetçiler. Bu nedenle her ten kimyasi ile dost olduğunu düşünmüyorum. Declaration’un bazı notaları, yine bazıları için Terre d’Hermes ile benzer bir yapıda gelişiyor. Bu nedenle satın almadan önce iki parfümü de mutlaka denemenizi öneriyorum. Declaration’in notaları: huşağacı, bergamot, acı portakal, ardıç ağacı, artemisia, kakule, sedirağacı, kabe samanı ve meşe yosunu.

Vetiver (Guerlain-1961)

Üretildiği yılları dikkate alırsak, yorumlayacağım en eski parfüm Guerlain’in efsane parfümü Vetiver olacak. Ünlü parfümcü Jean Paul Guerlain bir eseri olan Vetiver gerçek bir klasik erkek parfümü. Herkes için uygun olmayan koku “ya sev, ya nefret et” denilebilecek türden bir parfüm. Guerlain 2000 yılında Vetiver’in içeriğini değiştirmeden şişe tasarımını ve parfüm rengini değiştirdi. Vetiver sizin için fazla klasik bir kokuysa Creed’in Vetiver isimli parfümünü ya da Annick Goutal’in yine aynı isme sahip Vetiver’ini denemenizi öneririm. Parfüm notaları: bergamot, portakal çiçeği yağı, mandalina,kişnis, kabesamani, sedir ağacı, tutun, hindistan çevizi ağacı, karabiber, tonka fasulyesi ve kırmızı biber.

Antaeus (Chanel 1981)

Öncelikle böyle bir güzelliğin bulunması zor olan parfümler arasında olduğunu anlamakta güçlük çektiğimi yazmak istiyorum. Bulunması zor olduğu için de cazibesi daha da artan bir koku. Antaeus kış kullanımı için ideal, odunumsu, klasik bir parfüm. Denemeden almamanızı ve özellikle yurt dışı seyahatlerinizde yapacağınız alışverişlerde bu parfümü sormanızı öneririm. Parfüm notaları: adacayı, Mersin ağacı, paçuli, sandalağacı, laden ve balmumu.

Son grubumda yorumlamak istediğim parfümler benim çok sevdiğim ve erkek tenine çok yakıştırdığım, sexy kokulardan oluşuyor.

Or Black (Pascal Morabito-1982)

Or Black, pahalı formülünden dolayı geçmişte üretimine ara verilmiş bir parfüm. Son yıllarda tekrar üretime geçen ama bulunması zor ve hala pahalı bir koku olan Or Black, sadece özel davetlerde giyilebilecek bir deri parfumu. Çok özel ve çok seksi bir koku arayanlar için önerilebilir. Evli olan erkekler için önermiyorum ve bu uyarımın dikkate alınmasını rica ediyorum. Parfüm notaları: bergamot, karabiber, deri, adacayı, aselbent, turunçgiller, kabesamani, amber, misk ve meşe yosunu.

Kyoto (Comme des Garcons-2002)

İşte benim soğuk havalar için kullanılabilecek favori erkek parfümüm. Kyoto aslında unisex bir koku ama erkek tenine daha çok yakıştırdığım kokular arasında yerini almış durumda. Comme des Garçons’un üçüncü serisi olan Incense(tütsü) kokularından biri olan Kyoto ünlü erkek sanatçılar arasında da çok favori. Parfüm notaları: tütsü, selvi yağı, kahve, tik ağacı, kabe samani, paçuli, amber, olumsüz çiçekler ve sedir ağacı.

Tea for Two (L’artisan 2000)

Tea for Two unisex bir koku ve benim için sevgililer gününü anımsatan tek parfüm. Bu düşünceyi kafama kazıdığım günden itibaren sevgililer günü için ortak giyilebilecek bir parfümün son derece romantik bir fikir olduğunu düşünüyorum. Tabi parfümün kullanım alanı sevgililer günü ile sınırlı değil. Tea For Two konforun olduğu yerlerde de giyilebilecek olan seksi ve sıcak bir koku. Yoğun ve özel bir parfüm olduğu için günlük kullanıma uygun değil. Herkesin beğenebileceği bir koku da değil. Bu nedenle denenmeden alınmamasını öneriyorum. Parfüm notaları: zencefil, tarcın, yesil anason, siyah çay, vanilya, chai tea, bal ve baharatlar.

New Haarlem (Bond No.9 -2003)

Unisex bir koku olarak üretilen New Haarlem’i , defalarca denememe rağmen bir kadın kokusu olarak düşünemedim. Dolayısıyla siz erkekler bu parfümün tadını çıkarın derim. Fresh, hafif,spor bir koku arıyorsanız yanından bile geçmeyin. Seksi, özel, şık bir koku tarzınız ise New Haarlem’de bir şans verin. New Haarlem’i Rochas’in erkek parfümüne benzetenler var. Dolayısıyla bu iki parfümü de denemenizi öneririm. Sonuç olarak Rochas sizin için daha ucuz bir alternatif olabilir. Parfüm notaları: lavanta, bergamot, yeşil yapraklar, kahve, sedir ağacı, amber, vanilya, tonka fasulyesi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN