Erkek Saç Kesiminde ve Sağlığında Nelere Dikkat Etmeli?

Erkek Saç Kesiminde ve Sağlığında Nelere Dikkat Etmeli?

Erkeklerinde saç sorunlar var ama zannedersem onlar bayanlar kadar bunu kafalarına takmıyorlar. Bu hafta birazda onlarla ilgili sorunlara değinmek istedim ve İlker Yavrutürk Kuaför Salonumuzun Erkek berberi Oğuz Yavuz ile birlikte erkeklerin saç sorunlarını masaya yatırdık. Belki okuyan bayanlar da fikir sahibi olurlarsa eşlerine, arkadaşlarına tavsiyelerde bulunabilirler.

Saç kesilmeye başlamadan önce ilk olarak kişinin kafa ve saç yapısı dikkate alı14nmalıdır. Daha sonra müşterinin istediği ve kişiye gidebilecek modeller üzerinde konuşulmalı ondan sonra karar verilmelidir.

Bu konuyla ilgili genellikle karşılaştığımız sorunlar içerisinde insanların gazete ve dergilerden buldukları resimleri getirip aynı modelleri istemesidir. Bizim buna karşı yapmış olduğumuz öncelikle resimde ki saç modeliyle müşterinin saç karakterlerinin uyuşup uyuşmadığını kontrol etmek ve o saç modelinin yakışıp yakışmayacağına karar vermektir. Eğer olmayacağına karar verirsek farklı modeller üzerinde tartışıp karar veririz.

Erkeklerin genellikle karşılaştıkları sorunlar arasında kepeklenme ve dökülme problemleri yer almaktadır. Fakat kepeklenmeyi iki aşamada değerlendirebiliriz;
1- Deri kuruması ve pullanıp dökülmesi,
2- Saçın yağlanmasından oluşan kepeklenme, burada 1. kepeklenmede kepek önleyici şampuan bir sonuç vermez çünkü saçı daha fazla kurutacağı için, deride aşırı kuruma ve bunun neticesinde kepek zannedilen deri döküntülerinin fazlalaştığını göreceksiniz. Doğru yaklaşım uzman bir kuaföre görünmek ve tavsiye edeceği şampuan ve yanında losyon olabilir düzenli olarak bunu kullanmak.

Saç dökülmelerinde ise sonuç alınamamasının en büyük nedeni alınan malzemelerin düzenli bir şekilde kullanılmamasıdır. Verilen ürünler bir bakım kürü olarak düşünülmeli ve bitene kadar devam edilmelidir. Bir hafta kullanıp dükülme durdu deyip bırakırsak en kısa zamanda dökülme tekrar edecektir. Saçlar çok kaynar suyla yıkanmamalı şampuanlama sırasında tırnaklama yöntemiyle değil parmak uçlarıyla masaj yaparak yıkanmalıdır. Haftada üç defa saç yıkamak saçın sağlığı açısından daha faydalıdır. Fakat işi gereği hergün yıkanmak zorunda olan insanlar en azından saçına hergün şampuan yapmamalı yapıyorsada miktarını çok az tutmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN