Erkeklerin soyu tükeniyor mu?

Erkeklerin soyu tükeniyor mu?

ERKEKLERİN SOYU TÜKENİYOR MU?

Hamile kadınlar ne tür kimyasal maddelere maruz kaldıklarına, anneler çocuklarını hangi maddelerden yapılan oyuncaklarla oynattıklarına dikkat etmeli. Erkek soyunun devam etmesini istiyorlarsa!..

Yapılan araştırmalar, bugüne dek hep kadınlardan fiziksel olarak daha üstün olduğu varsayılan erkeklerin aslında kadınlardan dayanıksız olduğunu gösteriyor.

Günaydın’ın haberine göre; erkek bebeklerin sayısı kızlara göre azalıyor, erkeklerin korkulu rüyası testis kanserine yakalananların sayısı hızla artıyor. Gündelik hayatımızda giderek daha çok yer alan kimyasal maddelerden de erkeklerin daha fazla etkilendiği öne sürülüyor. Bilim insanlarına göre, kimyasal maddeler erkekleri kadınlardan daha fazla etkilemekle kalmıyor, bu etkiler erkek bebeklerin rahimdeki gelişimlerini bile belirleyebiliyor.

University of Pittsburg tarafından geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre Amerika’da ve Japonya’da 1970 ve 2000 yılları arasında hayatını kaybeden 262 bin ‘kayıp erkek çocuk’ var. Yani erkek çocukların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Phthalates, endokrin bölücüsü içeren, deterjan, sabun, boya, şampuan gibi birçok üründe bulunan kimyasal bir madde. Çocuk oyuncaklarında da bulunan bu madde, erkek bebeklerin rahimdeki ve küçük yaşlardaki gelişimini kötü yönde etkiliyor.

Araştırmalara göre bu madde hormonal dengelerini bozup erkek bebeklerin üreme organlarının küçülmesine neden oluyor. Fakat kimyasal madde şirketleri bu maddenin insanlar üzerinde herhangi negatif bir etki yarattığına dair yeterli kanıt olmadığı iddiasındalar. Araştırmalar bazı hayvanların bu kimyasallardan zarar gördüğünü, üstelik cinsel organlarının deforme olduğunu ortaya koymuş durumda. Kanında yüksek derecede phthalates bulunan annelerin doğurdukları erkek çocukların, cinsel organları diğerlerine göre daha küçük, anüs ve penis arasındaki uzaklık daha kısa, testisleri normal yerine inmemiş durumda.
Bu problemler 12 ay içinde kendiliğinden, hormon tedavisiyle ya da ameliyatla düzelebilmesine rağmen, bilim adamları phthalates gibi kimyasal maddelerin erkekleri daha az maskülen yaptığından şüpheleniyorlar. Bu maddelerin kız bebeklerin cinsel gelişimine kötü bir etkileri olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

Amerika’daki Tüketici Ürün Güvenlik Komisyonu’na göre phthalates’in çocuklar üzerinde negatif bir etkisi yok. Buna rağmen Fransa, Almanya, Avusturya gibi bazı Avrupa ülkelerinde bu maddenin çocuk ürünlerinde kullanımı yasaklandı. Hatta Lego ve Toys-R-Us gibi oyuncak mağazaları da, içinde phthalates bulunan oyuncakları yasaklamaya başladılar…

Phthalates’in yanı sıra Bisphenol A (BPA) adlı kimyasal madde de bebeklerin sağlığını etkiliyor. BPA 1930’larda bulunan sentetik bir östrojen; önceleri seks hormonu olarak kullanılıyordu. Daha sonra bebek mamalarının koyulduğu konservelerin kaplamasında kullanılmaya başlanan bu maddenin sıvıya karışıp bebeklerin sağlığını kötü yönde etkilediği açıklandı.

Washington’da yapılan bir araştırmaya göre bazı bebekler, hayvanlarda saldırganlık ve testosteron seviyelerinde ciddi değişikliklere sebep olan BPA dozundan çok daha fazlasına maruz kalıyorlar. Geçtiğimiz nisan ayında Amerika’daki Ulusal Toksikoloji Programı, BPA’nın insan gelişimini etkileyebileceği iddiasında bulunmuştu. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi de hemen araştırmalara başladı. Kanada, bu maddenin zehirli olduğuna karar verip yasaklanmasını önerdi. Ancak Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi henüz bu konuda bir sonuca varmış değil.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN