Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Erken Teşhis Hayat Kurtarır

‘Kanserden değil, geç kalmaktan kork’ sloganıyla, kanserle mücadelede farkındalık oluşturmaya çalışan Türk Kanser Araştırma Derneği Adana Şubesi, kanserle mücadelenin yaygınlaştırılması hedefiyle etkinlik düzenledi.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Derneği Adana Şube Başkanı Doç. Dr. Timuçin Çil ve Sağlık Bakanlığı Adana Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan ile birlikte 5 Nisan 2016 Salı günü, “Kanserken Yaşamak” adlı farkındalık toplantısı düzenledi.

Bildirme toplantısı ney dinletisi ile başladı. Ardından Türk Kanser Araştırma ve Savaş Derneği Adana Şube Başkanı Doç. Dr. Timuçin Çil, halkın bilinçlendirilmesi, kanser konusunda farkındalık oluşturulması, kanserle mücadelenin yaygınlaştırılması hedefiyle bir dizi etkinlik gerçekleştirdiklerini belirterek, gördükleri ilgiden dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Kanser Haftası nedeniyle gerçekleştirilen etkinliklere Adanalıların ilgi gösterdiğini anlatan Doç. Dr. Çil, bilgilendirme toplantısına yaklaşık 200 hasta ve hasta yakınının katıldığını belirterek, erken tanı, kanserin önlenmesi ve yeni tedavi seçenekleri konusunda bilgi verdi. Çil, kanserin önlenebilir nedenleri olan sigara, alkol gibi etkenlerin kullanımının önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Bir alışveriş merkezinde 2 gün boyunca vatandaşlara bilgilendirme yapılırken, kanserde erken tanı, tarama yöntemleri anlatıldı, yaklaşık 6 bin broşür dağıtılıp 500 anket uygulandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Koncuk’tan Kanun Teklifi: “BAĞ-KUR’lulara Af Getirilsin!”
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın