KozanBilgi.Net
Ermenilerin Kozan’da Yaptığı Soykırım
Sosyal Medyada Paylaş
19 Ekim 2020
TÜRKEŞ MANGA

Ermenilerin Kozan’da Yaptığı Soykırım

ERMENİLERİN KOZAN’DA YAPTIĞI TÜRK SOYKIRIMI

8 Mart 1919’da askeri yönetimi devralan Fransızlar, yalancı Ermeni şahitlerin görüşlerini dikkate alarak yöredeki Müslümanların arazilerine el koydular.

Yerli Ermeniler kudurmuşçasına fırsat buldukça Türklere ait evleri yakıyor, yağmalıyor ve insanları katlediyorlardı. Kozan ‘da bulunan beş fırında Müslüman Türkler öldürülüp,yakılmıştır. İlk defa, sabah namazından çıkıp evine gelmekte olan, şu anda Havacı General İhsan Aygün ‘ün dedesini Aşağı Çarşıda öldürüp, aynı yerdeki fırına attılar.Annesine tütün almak için çarşıya inen Kozan Oğlu Mustafa, Kadirli caddesinde bulunan fırında yakılır.
Büyük Cami karşısındaki fırında ise, Kozan Hükümet Konağında görevli Tahrirat Katibi Ali Rıza Efendi ile Mal Müdürü Hamdi Bey öldürülüp yakılmıştır. Aynı zamanda yukarı çarşıda bulunan şu an isimlerini tespit edemediğimiz bir çok Müslüman Türk yakılmıştır. İşgal müddetince, öldürülüp kuyuya atılanlar, kuşuna dizilenler  ve çeşitli şekilde öldürülen Kozanlılar ‘ın sayısı 200 kişi civarında olduğu, işgal sona erdikten sonra yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir.

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © Copyright © 2006-2021 KozanBilgi.Net - İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni: Türkeş MANGA