DOLAR 16,8171 0.28%
EURO 17,5489 0.25%
ALTIN 975,08-0,07
BITCOIN 3350044,31%
Adana
30°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Erozyon nedir nasıl oluşur? Erozyon için alınacak önlemler nelerdir
181 okunma

Erozyon nedir nasıl oluşur? Erozyon için alınacak önlemler nelerdir

ABONE OL
24 Kasım 2015 20:26
Erozyon nedir nasıl oluşur? Erozyon için alınacak önlemler nelerdir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erozyon genel olarak toprağın dış etkiler olan rüzgâr, akarsu ve sel suları ile aşındırılıp taşınması olayına verilen addır. Doğal erozyon ve insanlar tarafından yapılan erozyon olmak üzere iki çeşit erozyon türü bulunmaktadır. Doğal erozyonun tabiata olumsuz bir etkisi yoktur. Çünkü doğal erozyon sonucunda oluşan toprak kaybı bir süre sonra toprağın yenilenmesi sonucunda tekrar kazanılmaktadır. Ancak insanlar tarafından özellikle doğal bitki örtüsünün tahrip edilmesi sonucu oluşan erozyonda doğaya verilen zarar azımsanmayacak kadar çoktur. Ülkemizde son yıllarda insanların bilinçsiz davranması sonucunda yaşanılan erozyon miktarı büyük ölçüde artış göstermiştir. Zaman içerisinde erozyon sonucu toprak kaybı yaşanması nedeniyle toprak altında bulunan kayalar ortaya çıkar ve toprak verimsiz hale gelir. Bir zamanlar çeşitli tarım ürünleri yetişen alanlarda insanların bilinçsiz davranması sonucu oluşan erozyon nedeniyle bölge topraklarında eskisi gibi bol miktarda tarım ürünü yetişmemektedir. Erozyonun önüne geçebilmek adına öncelikle insanları bu konuda bilinçlendirmemiz gerekmektedir.
Ülkemizde erozyonun her geçen gün artmasına sebep olan başlıca etmenler bulunmaktadır. Öncelikle siz değerli okurlarımıza bu etmenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.
• Ülkemiz Türkiye çok eğim ve engebeli bir ülkedir. Ülkemizde yer alan bu eğim ve engebeler neticesinde bir yağmur yağdığında toprağın kopup aşınması daha kolaydır. Bu yüzden özelikle eğim ve engebenin yüksek olduğu yerlerde erozyon şiddeti daha fazladır.
• Kerestenin iyi paraya satılıyor olması insanları bilinçsiz bir şekilde orman kesmeye yönlendirdi. Bir zamanlar yem yeşil ormanlarla örtülü olan yerlerde ormanlardan eser kalmamış durumda. Ormanların yok olmasıyla birlikte de erozyonun şiddeti artmış durumdadır.
• İklimlerin dengesi tüm dünyada bozulmuş durumda. Ülkemizde bu iklim bozukluğundan aşırı şekilde etkilenen ülkelerden birisidir. Son zamanlarda birçok bölgede sel yaşanması erozyonun artmasına neden oldu.
• Bitki örtüsünden arındırılmış bölgelerde aşırı rüzgâr yaşanması erozyonu arttırıcı yönde etki yapmıştır.
Erozyon için alınacak önlemler
• Bitki örtüsü tahrip edilen yerler tekrardan ağaç dikilerek ağaçlandırılmalıdır. Ayrıca ağaçları kesip bunların yerine buraları otlak alanları çevirenlere caydırıcı cezalar verilmelidir.
• Birçok çiftçi tarla alanlarını genişletmek için ormanları kesiyor. Bu tip eylemlere imza atan çiftçilere ağaç dikme zorunluluğu getirilmelidir.
• Çiftçiler toprağı dinlendirmek adına ektikleri toprakları nadasa bırakıyor. Nadasa bırakılan topraklarda erozyon şiddetli görülür. Ekim alanları nadasa bırakılmak yerine nöbetleşe ekim yapılmalıdır.
• Mera ve otlakların bilinçsiz kullanılmaması önlenmelidir. Çobanları bu konuda bilinçlendirmek adına çeşitli çalışmalar yapılmalıdır.
• Barajların ve göllerin etrafında ağaç bulunmaması zaman içerisinde bu su alanlarının toprakla dolmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden su kenarları yoğun bir şekilde ağaçlandırılmalıdır.
• Mera hayvancılığı yetiştirilen hayvandan alınan ürün açısından verimsiz bir hayvancılık türüdür. Mera hayvancılığı yerine ahır hayvancılığı yapılmalıdır. Bu sayede tabiat daha yeşil kalacaktır.
• Eğimli arazilerde tarım yapan kişiler arazilerini eğime dik yönde sürmelidir.
Daha güzel bir dünyada yaşamak adına etrafınızda bilinçsiz davrananlar varsa onları erozyon konusunda bilinçlendiriniz. Bu doğa hepimizin ve bu doğayı hepimiz korumalıyız.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.