Esad, ‘Terör yenilene kadar gitmiyorum’

Esad, ‘Terör yenilene kadar gitmiyorum’

Suriye Devlet Başkanı: Zaman çizelgesi terörizmi yendikten sonra başlar. Birçok yeri ele geçiren teröristler varken siyasi hiçbir şey olmaz

Viyana’daki görüşmelerde ülkesinde ilk 6 ay içinde geçiş hükümeti kurulması ve 18 ayda da seçimlerin yapılması öngörülen Beşar Esad, “İktidar değişimi için bir ya da 2 yıl yeterli olabilir. Devlet başkanlığı seçimlerinde benim aday olmamı yasaklayan herhangi bir kırmızı çizgi yok” diye konuştu.

Diyaloğa karşı olan var mı?

İtalyan Rai Uno’ya verdiği söyleşide Esad, seçilmesi halinde Suriyelilerin daha iyi bir geleceği olacağını da öne sürdü. Esad, “Krizin başından beri terörizmle savaşmak ve diyaloğu beslemekten yana olduk. Ne yapabilirdik? Terörle mücadeleye karşı olan, diyaloğa karşı olan var mı?” dedi.

Esad: Terör yenilene kadar gitmiyorum

İsim vermeden Başkan Obama’yı yanıtlayan Suriye lideri Beşar Esad IŞİD yenilgiye uğratılana kadar görevini bırakmayacağını söyledi.

Başta ABD Başkanı Barack Obama ve Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok Batılı lider tarafından Suriye’deki iç savaşı sona erdirmek için iktidardan uzaklaştırılması istenen Suriye lideri Beşar Esad, “Teröristlere karşı zafer elde edilene kadar, hiçbir değişiklik olmaz, görevi bırakmam” dedi. İtalyan Rai TV’sine mülakat veren Esad, “Suriye’nin birçok bölgesi teröristlerin elindeyken siyasi alanda bir yere varmak mümkün değil” şeklinde bir ifade kullandı. Viyana’da kararlaştırılan somut takvime bağlı geçiş süreci için de Esad, muhaliflerin elinde toprak olduğu sürece geçiş sürecinden bahsetmenin mümkün olmadığını söyledi. Teröristlerin yenilgiye uğratılmasının ardından ülkesinde geçiş için 1.5 ile 2 yıla ihtiyaç olduğunu vurgulayan Esad, Suriye halkının devlet başkanlığı seçimleri istemesine ise karşı çıkmayacağını söyledi. Esad terörist tanımına sadece IŞİD militanlarının girmediğini, hükümet güçlerine karşı savaşan silahlı muhalifleri de terörist olarak gördüğünü söyledi. Esad “Bu, her ülkede böyledir. Makineli tüfeklerle ateş edenleri muhalif diye tanımlayamazsınız” dedi. IŞİD’in yenilgiye uğratılmasının ardından, iktidar değişimi için bir ya da iki yılın yeterli olacağını ifade eden Esad, devlet başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olabileceğini de söyledi. “Devlet başkanlığı seçimlerinde aday olmamı yasaklayan herhangi bir kırmızı çizgi yok” diyen Esad, “Ben seçilirsem Suriyelilerin daha iyi bir geleceği olacak” ifadelerini kullandı. Bunların yanı sıra Esad, seçim olmadan iktidarda kalmasının kendisi için siyasi bir hata olacağını da söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  SPİNCİLER... BİZ BURADAYIZ, ALABALIKLAR NEREDE... AT ÇEK İLE ALABALIK AVI

Türkiye’yi suçladı

Ülkesini kana bulayan İslamcı terör örgütü IŞİD’i doğuranın Batılı ülkeler olduğunu da savunan Esad, “Farklı yollarla teröre destek sağlayan Batı’nın politikası, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin de desteğiyle IŞİD, Suriye’de planladığı saldırıları Fransa’da düzenleyebilir bir hale geldi” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın