DOLAR 16,8171 0.28%
EURO 17,5489 0.25%
ALTIN 975,08-0,07
BITCOIN 3350044,31%
Adana
30°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Eslen: Bu işin arkasında ABD’nin tehdidi var!
45 okunma

Eslen: Bu işin arkasında ABD’nin tehdidi var!

ABONE OL
01 Mart 2015 08:40
Eslen: Bu işin arkasında ABD’nin tehdidi var!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Emeklİ Tuğg. Nejat Eslen, “PKK silah bırakmayacak. Orta Doğu’da aktör haline gelen PKK, ABD’nin stratejik ortağı oldu. Seçime çatışmasız girmek isteyen hükümet, Öcalan’ın çağrısını kullanıyor” dedi. Öte yandan mutabakat metni sosyal medyada, ‘Türk devletini Güneydoğu’dan çekecekler’ diye yorumlandı.

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, “AKP ile HDP bir araya geldi Öcalan’ın çağrısını birlikte açıkladı. Bunun bir anlamı var. Anlamı PKK açısından şöyle: ‘Nisan ayında Amerika, Irak’ta Musul’u geri almak için büyük çaplı bir operasyon başlatacak. Bunu da Irak ordusu, peşmerge ve PKK’yı kullanarak yapacak’. Dolayısıyla PKK için asıl mesele IŞİD. Bütün gücünü Musul’un geri alınmasına ayıracak” dedi. Eslen şöyle devam etti: “Türkiye ile ilgili sözde barış sürecinde yumuşamaya girmesi bu konjonktürde PKK’nın işine geliyor. PKK silahlı kuvvetlerinin önemli bir bölümünü de IŞİD’e angaje edecek. PKK’nın birinci öncelikli stratejik meselesi, PYD ve peşmerge kuvvetleriyle beraber IŞİD’dir. PKK silah bırakmayacak, daha önemli bir güç olacak. Ortadoğu’da ABD’nin stratejik ortağı olmuş durumdalar. PKK için stratejik akıl Türkiye süreci yumuşatmadır. Hükümet açısından da şudur; Hükümet Amerika, IŞİD ve PKK arasında sıkışmış durumdadır. ABD’de tartışılan, Türkiye IŞİD’e karşı sorumluluğunu yeterince yerine getirmediği konusudur. ’Bunun bedelini öder’ dediler. Ondan sonra bir mutabakat imzalandı. Bundan 15 gün önce ABD yeni ulusal güvenlik stratejisi yayınladı. Bu strateji de Türkiye ile ilgili tek cümle var. O da, ’Türkiye ile ilişkilerimizi dönüştürmeye devam ediyoruz’ diyor. Türkiye’ye önemli bir mesaj vermiş oldular. Zaten Süleyman Şah Türbesi’nin tahliye edilmesi de IŞİD’e karşı başlatılacak operasyona Türkiye’nin dahil edilmesi ile ilgili.”

Kararı Kandil verecek
Eslen, “PKK silah bırakmayacak, silahlanacak. Hükümet PKK Türkiye’de silah kullanmasına razı. Türkiye’de silah kullanmamaya söz versin diyor. Bunun bir garantisi var mı? Yarın IŞİD meselesi bittiğinde PKK tekrar Türkiye’yi dönerse ne olacak?” ifadelerini kullandı. Nejat Eslen, “Kandil bu konjonktünü, ABD ile ilişkilerini değerlendirecektir. IŞİD’e karşı yapılacak Musul operasyonun, Kobani’yi değerlendirecektir. Burada öncelikli mesele PKK için Türkiye’de çözüm süreci mi, yoksa IŞİD’e karşı yapılacak operasyon mu? Bunun kararını Kandil’dekiler verecek” dedi. Eslen, şöyle devam etti: “PKK’nın hedeflerinde her ne kadar yumuşak sözlerle istekler sıralanmış olsa da, anayasanın değiştirilmesini istiyor, demokratik çözümün yerel boyutlarının tanımlanması eşittir demokratik özerklik. Kimse kimseyi kandırmasın. Demokratik hamleleri kişiselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa. Yani anayasada iki uluslu bir devlet yapısı. Kürt kavramının anayasaya dahil edilmesi. Son madde de bunu ifade ediyor. Ama bunları böyle çok yumuşak bir şekilde ifade etmişler. PKK’nın hedeflerinde vazgeçme yok. PKK’nın kuracağı devletin anayasası KCK sözleşmesidir.”


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.