Esnerken bile omunuz çıkabilir!

Esnerken bile omunuz çıkabilir!

Omuz çıkığı kader değil

Dicle Üniversitesi (DÜ) Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gem, esnerken, hapşırırken ya da elbise giyerken dahi oluşabilen omuz çıkığına karşı dikkatli davranılması gerektiğini belirterek, yaygın kanaatin aksine bu rahatsızlığın kader olmadığını, kapalı yöntem ile tedavi edilebildiğini bildirdi.

Doç. Dr. Gem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, omzun vücutta en çok çıkan eklem olduğunu söyledi.

Omuz çıkığının 30 ile 50 yaş arasında travma ve düşme kaynaklı daha sık görüldüğüne işaret eden Gem, “Esnerken, hapşırırken, elbise giyerken dahi omuz çıkabiliyor. Omuz ilk çıktıktan sonra omuz eklemi laçka hale geliyor. İlk çıkık sonrasında o bölgede omzu çevreleyen yumuşak dokuların, yapıların yaralanması sonucunda omuz çıkmaya artık alışıyor. Bu nedenle dikkatli olunmalı” diye konuştu.

Doç. Dr. Gem, özellikle sürekli yapılan işlerde hastaların mağduriyet yaşadığına dikkati çekerek, kişilerin günlük iş ve aktivitelerini omuz çıkması nedeniyle zamanla yapamaz hale gelebildiğini, bunun da yaşamı olumsuz etkilediğini belirtti.

Omuz çıkığının çevre yapılara zarar vererek ağrıya neden olduğunu aktaran Gem, sürekli omzu çıkan hastaların, birçok hareketi çekinerek yaptığını, bunun ilerleyen dönemlerde kireçlenmeye neden olduğunu vurguladı.
-Kapalı yöntemle tedavi

Gem, hastalığın geçmişte omuz eklemi açılarak yapılan ameliyatla tedavi edildiğini, son yıllarda ise “artroskopi” adı verilen kapalı yöntemle başarılı sonuçlar alındığını dile getirerek bunun bazı avantajları olduğunu anlattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan kritik açıklamalar

Kapalı yöntemle yapılan işlemde cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadığını vurgulayan Gem, “Kapalı yöntemde birer santimetrelik kesilerle hastanın şikayetleri gideriliyor. Hastanede kalma süresi de kısalıyor. Estetik açıdan da daha başarılı sonuç veriyor. Bu yöntem son iki yıldır Dicle Üniversitesi Ortopedi Kliniği’nde uygulanıyor” ifadesini kullandı.

Gem, omuz çıkığının “kader” gibi algıladığını belirterek “Bu rahatsızlık kader değil, kapalı yöntem ile tedavisi mümkün” dedi.

Süleyman Umut Gürhan – AA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın