Etil alkol ve maskede ithalatın önü açıldı

Etil alkol ve maskede ithalatın önü açıldı

Corona virüse yönelik tedbirler kapsamında, etil alkol, tıbbi maske ve oksijen cihazlarına uygulanan gümrük vergileri tamamen sıfırlandı.

Erdoğan SÜZER

Bu ürün ve cihazların ithalatında değişiklik yapılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı kararları Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece bulunmasında zorluk yaşanan ürün ve cihazların ithalatı kolaylaştırıldı.

Tek kullanımlık tıbbi maskelerde yüzde 20 olan ilave gümrük vergisi ile solunum cihazları için yüzde 13 olarak uygulanan ilave gümrük vergisi kaldırıldı.
ALKOL DE SIFIRLANDI

Kararla dökme etil alkol ithalatındaki gümrük vergisi de kolonya ve dezenfektan üreten sanayiciler için yüzde 10’dan sıfıra indirildi. Hükümetin alkol kullanımını azaltmak için vergileri artıran politikaları ile şeker fabrikalarının özelleştirilmesine yönelik uygulamalar etil alkol üretimini azaltmıştı.

Vatandaşlar yüksek vergiden kurtulmak için etil alkolle kaçak içki yapmaya çalışırken hükümet de hem satışı sınırlamış hem de içine fare zehirine de konulan kimyasal acı maddesi konulmasını zorunlu kılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kaymakam Şafak Gürçam’dan “POLİS HAFTASI” Mesajı
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın