DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 433310-0,01%
Adana
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Etkinlik…

Etkinlik…

ABONE OL
29 Kasım 2022 17:09
Etkinlik…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

OKTAY EROL

Günler öncesinden duyurulan, günlerce süren, insanları kolundan tutup getirerek yapılan “etkinlikler” konusunda oldukça deneyim kazandık!
Örneğin, “iktidarın” düzenlediği bir “etkinlikte”, akla “en son” bile gelmeyecek isimlerin yer alması artık kimseyi şaşırtmıyor!
Ya da belediyenin gerçekleştirdiği bir “etkinlikte”, konuyla uzaktan/ yakından ilgisi olmayan belediye çalışanlarının koşarak gidiyor gösterilmeleri de…
Çünkü “bindirilmiş de taşınmış” deyimi öylesine yer buldu ki yaşamımızda; “etkinliğin” gerçekçi, dopdolu, içten, yararlı, yerinde olması şaşırtmaya yetecek hepimizi!
***
Geçtiğimiz hafta, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” başlıklı etkinlikler düzenlendiği, bundan sonra da süreceği belirtilen “etkinlikler” duyuruldu!
Duyuruların hiçbirinde, “nedenleri” üzerinde durulmadığı gibi, “çözüme” odaklı somut çalışmalar da yer almadı! Ancak adına “etkinlik” denilen çağrılar yapıldı, başka zamanlarda da sıkça görüşenler bir araya geldi, konuşanlar oldu, şiddetin her türlüsü kınandı, şiddeti yapanın cezalandırılacağı/ şiddeti görenin korunacağı söylendi!
O salonda bulunanların, ya da o kürsüde konuşanın şiddetin “öncül nedenine” ilişkin bir sorunu yoktu; her şey tıkırında yürüyordu, istediklerinin biri önünde/ ikisi arkasındaydı; o kadar!
***
Oysa şiddetin toplumsal nedenleri şöyle sıralanıyor:
Hızlı sosyal değişimler, ekonomik eşitsizlikler, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, eşitsizlikleri körükleyen politikalar, yoksulluk, zayıf ekonomik güvence ağları, yasaların uygulanmasındaki yetersizlikler….
Düzenlenen “etkinliklerde”, bu sayılan “nedenler” gündeme bile alınmadığı gibi, “nedenleri” körükleyici eylemlerin/ yaptırımların daha etkin biçimde gerçekleştiği, uygulamaların daha da kök saldığı görülüyor!
Örneğin, sosyal değişimlerden kaynaklanan gereksinmeler göz ardı ediliyor, ekonomik olarak “alım gücü” umursamazlık içerisinde büyüyor, cinsiyetçi söylemlere her gün bir yenisi ekleniyor, toplumun çok az bir katmanı doyarken geniş bir bölümü açlıkla sınanıyor!
Görsel “ekinliklerle” şiddetin önleneceği yönünde “sanal” söylemler geliştiriliyor!
***
“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” bitene dek; anlatılanlar da etkinlikler de…
“Kadına Yönelik Şiddetin”, Anakent Belediyesi’nin billboardlarda yer bulan afişlerle çözüleceğine inanmak ya da inandırılmaya çalışmak başlı başına “çözümsüzlüğün” nedeni olduğu kadar, “etkinliğin” sulandırılmış/ soyut/ oyalama eylemi de!
Elle tutulur/ somut adımlar atılmadıkça, “şiddetin” yön değiştirmesi olanaksız!


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.