DOLAR 17,2350 1.48%
EURO 17,5800 0.56%
ALTIN 976,461,43
BITCOIN 3468523,61%
Adana
31°

AZ BULUTLU

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ev hanımları neden daha stresli
318 okunma

Ev hanımları neden daha stresli

ABONE OL
01 Haziran 2022 19:31
Ev hanımları neden daha stresli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Stres, her insanın belli dönemlerinde yaşadığı bir sorundur.

Amerika Chicago Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı stres yaşadığınızı hissettiğinizden 10 dakika öncesindeki durumunuzu yazmanızı istiyor. Örneğin;bu bir sunum, sınav ya da iş görüşmesi olabilir. Korkularınızı not ederek onların üstesinden gelmeniz endişenizi ve stresinizi azaltıyor.

Araştırmalar matematik sınavına girecek olan öğrenciler üzerinde yapıldı. Sınavdan 10 dakika önce ne kadar stresli olduklarını bir yere not eden öğrencilerin diğerlerinden çok daha iyi sonuçlar elde ettiği görüldü.

Ayrıca yapılan başka bir araştırma ise ev işi yapmaya başlamadan önce kadınların hissettiği stres seviyesi ofis işinde çalışanlardan birkaç kat daha fazla.

100’den fazla erkek ve kadın üzerinde yapılan bu araştırmada ise evi geçindiren kişilerin ev işini yapanlara oranla daha yüksek kan basıncı olduğu görüldü.

Tüm gününü evde geçiren kadınların her gün aynı işi yapmasıyla ofisteki monoton işlerin eşit olmadığı böylelikle ortaya çıkıyor. Çoğumuz ev hanımlarının stresinin ve sıkıntısının daha az olduğunu düşünürüz.

fft16_mf1104565
Öyleyse siz de kendinizi deneyin ve görün…

Tatil gününüzde evde eşinizin yaptığı tüm işleri yapmayı deneyin. Kahvaltı sofrasını hazırlamak, en fazla 20 dk. Sonra tekrar toplamak, bulaşıkları yıkamak, dağınıklıkları toplamak, önceki gün yıkanan çamaşırları katlamak, dolaplara yerleştirmek, makineye yeniden çamaşır atmak, yıkandıktan sonra çamaşırlığa sermekle işe başlayın…. Bu listeye daha onlarca madde de eklenebilir.

Tüm bu işler koca bir günün sadece 2 saatini alacak cinsten ama oldukça yorucu ve aynı şeyleri her gün sil baştan yaptığınızı hayal edin… İşte ev işi yapmanın stresinin ne kadar fazla olduğuna o zaman gerçekten inanacaksınız!

ALINTI…


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP