Kozan'ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlu olsun!

Evliliklerde Kişilik Çatışması!

Evliliklerde Kişilik Çatışması!

Evlilik, birbirinden farklı iki insanın aynı hayatı paylaşmaya karar vermesidir. Ancak bu noktada bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Evliliklerde Kişilik Çatışması!

Evlilikte karşınıza çıkabilecek en önemli sorunlardan birisi, kişilik farklılıklarıdır. Bu farklılıklar zaman içinde evlilikte çıkabilecek problemlerin başını çeker.
Hepimiz hayat boyunca bir takım deneyimler ve öğrenimlerle karakterimizi oluştururuz. Kendimizce bir yön bulur ve bir yol belirleriz. Kendimizi, hatalarımız, yanlışlarımız, iyi ve kötü yönlerimizle sevip kabul etmişsek, kendi içimizde bir çatışma sürmüyorsa; dengeli olduğumuzu söyleyebiliriz.
Kendi dengemizi, kendi kusurlarımızı nasıl kabul ediyorsak; evleneceğimiz kişiyi de aynı şekilde kabul etmeyi öğrenmemiz gerekir.
Bu kabullenmeyi beceremezsek, sürekli eşimizi değiştirme çabası içinde oluruz. Bu çaba ise, zaman içinde evliliğimizde sorunlar çıkmasına sebep olur.
Eşinizden sizin gibi düşünmesini, davranmasını, hissetmesini bekleyemezsiniz. O bambaşka bir hayattan ve başka bir kültürel yaşamın içinden geliyor. Tıpkı sizin gibi; onun da inandıkları, bildikleri ve alışkanlıkları var.
Birbirinizi ne kadar severseniz sevin, evliliğinizin içinde karşı tarafa yapacağınız değişim baskısı geri tepecektir. Eğer evlenmeyi düşündüğünüz kişiyi, olduğu gibi kabul etmezseniz, zaman içinde sizin de ruhsal durumunuz bozulur ve mutsuz olursunuz.
Kişilik çatışması haline gelen ilişkiler, şu meşhur hikayede olduğu gibi, köprüden birinin düşmesiyle son bulacaktır. Evlilik; karşılıklı anlayış ve saygı temeli üzerine oturur.
Bu noktada dengeyi kurabilen çiftler, evliliklerini daha sağlıklı ve uzun süreli korurlar.
Candan Ünal

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN