DOLAR 18,5983 0%
EURO 18,2293 0.22%
ALTIN 1.022,970,02
BITCOIN 371143-0,64%
Adana
26°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

91 okunma

Eyvah Anavarza Kazılacak (mış)

ABONE OL
30 Eylül 2014 21:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anavarza deyince aklınıza ne geliyor diye sorsam, hemen Efes’ten daha büyük Adana’nın turizm merkezi olacak tarihi bir antik kent diyeceksinizdir. Yıllardır bu lafları ülkemizin en önemli makamında oturan Kültür Bakanları, Valiler, Kaymakamlar, Belediye Başkanları pompaladılar.

Size sormuş olduğum ve altına da her kesin bildiği cevabı yazdığım açıklamadan sonra isterseniz benim aklıma ne geliyor onu da açıklayayım.

Anavarza yıllardır boş yalanlarla, vaatlerle kandırılmış, kazı yapılacak yenileme yapılacak yalanları ile sürekli sömürülmüş, hortumlanmış, yolları bir tarihi mekâna yakışmayacak iğrençlikte, içerisinde gelen turistlerin kullanacağı bir umumi tuvaleti bile olmayan sahipsiz bir bölgedir.

Merak edenler KozanBilgi.Net de daha önce Anavarza ile ilgili yazdığım çok önemli yazılarımı okuyabilirler. Anavarza yaşadığım yere çok yakın bir yer olduğu ve birçok arkadaşımın, baba dostu insanların mekânı olduğu için buraya özellikle çok hassasım. Kimin ne zaman gelip buradaki köylülere ne vaatler verdiğini, onları nasıl kandırdıklarını asla unutmam.

Geçtiğimiz hafta Kozan Belediyesi Basın Bürosundan haberini yapmamız için Anavarza ile ilgili bir haber servis edildi.

Haberin başlığı “Antik kent Anavarza kazılıyor” şeklindeydi. Önce çok sevindim ama haberin içeriğini okuyunca kazıda yer alacak isimlerden birisi olan Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Genel Sekreteri Osman Arık ismini görünce haberi manşetten vermeye gerek bile görmeden normal haber konumunda yayınladım.

Şimdi diyeceksiniz ki kim bu Osman Arık, neden sizde yan etki yapıyor. Önce yaptığı açıklamayı isterseniz bir okuyalım. Arık şöyle diyor “Anavarza bölgenin en büyük antik kentlerinden birisi, burayı kazmak ciddi bir zaman isteyen iş.  Ancak bu kadar zamana tahammülümüz yok” diyor.

Allah Allah, Sayın Arık’ın zamana tahammülü yokmuş.

İsterseniz hafızalarımızı tazeleyip şöyle geçmişe bir göz atalım. Burada vereceğim bilgiler daha önceki yazmış olduğum “Anavarza’dan pis kokular geliyor” isimli makalemde yer aldığı için kısaca belirtmek istiyorum.

15 Ocak 2007 Pazartesi tarihli bir haberde Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç “Anavarza’nın restorasyonuna 300 bin YTL ödenek ayrıldı” diye açıklamada bulundu.

Haberi özetleyerek kısaca sizlere aktarayım.

Bakan Koç, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Adana’nın Kozan ilçesine geldi. Kozan’a gelmeden önce ilçeye 20 kilometre uzaklıktaki Anavarza Kalesinde incelemelerde bulunan Bakan Koç, kalenin hemen yanındaki Dilekkaya Köyüne giderek köylülerin sorunlarını dinledi. Kozan Kaymakamlığını ziyaretinde Kaymakam Aydın Tetikoğlu’ndan ilçe hakkında bilgi alan Bakan Koç, Anavarza Kalesinin röleve projesinin çıkarılacağını ve buranın restorasyon çalışması için 300 bin YTL kaynak aktarılacağını söyledi.

Ayrıca haberde Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Hasan Saybak’ın SİT alanındaki Dilekkaya Köyündeki 39 evin yerine konut yapılarak köyün kaldırılacağını ve bunun için gerekli ilanın birkaç gün içinde asılacağını söylemesi üzerine Bakan Koç, Burada 2007 yılı içinde kazı çalışması başlayacak dedi.”

Zaman Gazetesi’nden İbrahim Çınar’ın, 20 Agustos 2007 tarihli yazısı

Adana Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık, Anavarza’da incelemelerde bulunduklarını belirterek “Şehir ve kale surlarını dikkatle inceledik, kazı çalışmalarının başlatılması gerekiyor. Bunun içinde 1. ve 2. derecede sit alanı olan Dilekkaya köyünün boşaltılması gerekiyor. Anavarza Kalesi aslına uygun olarak restorasyonu yapıldığında önümüzdeki 5, 10 yıl gibi bir zamanda Çukurova’nın kültür merkezi haline gelecektir. Anavarza Efes’i gölgede bırakacak kadar büyük bir kent. Anavarza Kozan’ın lokomotifi olacak” şeklinde konuştu.

Şimdi hatırladınız mı acaba bu Osman Arık ismi daha önce nerede hafızalarımıza karışmıştı.

7 Ekim 2009 tarihli haber; BAKAN GÜNAY’DAN KOZAN’IN KÜLTÜR VE TURİZMİNE DESTEK!

Bakan Günay, “Ala Kapıyı Daha Görkemli Bir Hale Sokacağız.”

Günay, “Anavarza çok eski bir medeniyet, buralardaki eski binaları kaldırdığımızda altından binlerce yıl evvelki tarihi eserler çıkıyor. Buraları biz devlet olarak sahiplenirken üzerinde yaşayan insanlarında mağdur olmaması hatta daha iyi koşullarda yaşatmaya gayret ediyoruz. Biz Türkiye yi kalkındırmaya çalışırken sadece zenginler daha zengin olsun diye uğraşmıyoruz. Tüm halkımızın, garibanlarımızın da köylümüzün de yüzü gülsün istiyoruz.

Sizlerin daha rahat yaşama adına buralara herhangi bir yapı yapmanız kanunen de yasal değil çünkü burası sit alan ilan edilmiş. Dolayısı ile sizin burada konut sıkıntınız var, konu ile ilgili Belediye başkanımız, Kaymakam ve Valimiz toplu konut idaresi ile bir temasta bulunmuşlar. Bende bugün buradaki konut sıkıntısını yerinde gördüm ve Ankara ya döndüğümde Toplu Konut İdaresi ile temasa geçip sizlere aşırı bir külfet getirmeden en ekonomik şekilde nasıl konut sahibi yaparız diye araştırma yaparak bu imkanı size sunmaya çalışacağım. Çünkü sizin rahat etmeniz bizim birinci derdimiz, siz rahat edeceksiniz ki bu topraklara ve bu değerlere sahip çıkasınız.

İlk olarak bu yıl içerisinde Anavarza’nın kapısı için Valiliğimizin de desteği ile kapıyı daha görkemli bir hale sokacağız. Sonuç olarak devletimizin imkânları doğru şekilde kullanarak hem sizlere hem de bu tarihi değerlerimize sahip çıkacağız ” diye konuştu.

Anavarza’ya yapılan (?) hizmetlerle ilgili o kadar yalan pompalama haber var ki hepsini yazmak takdir edersiniz ki burada imkânsız.

2007 yılının ekim ayında da Adana Valisi İlhan Atış’ın Anavarza’ya incelemede bulunmak üzere geldiğini ve buraya hayran kaldığını görüyoruz.

Ve 3 Mayıs 2010 tarihli bir haberle gözlerimizin pası biraz daha açılıyor.

Anavarza Kalesi Ala Kapı restorasyonu için 170 bin lira ödenek ayrıldı ve çalışmalar yaklaşık 6 ay sürecek başlıklı haberden bir bölüm aktarmak istiyorum. Bu yılki çalışmalar: Ala Kapının onarımını üstlenen firmanın yetkilisi Zülfikar Tümer, yaptığı açıklamada, mevcut yapının dondurulması ve güçlendirilmesinin sağlanması amacıyla İl Özel İdaresinin 170 bin lira ödenek ayırdığını, çalışmanın yaklaşık 6 ay süreceğini belirtti. Tümer, çalışmaların Kültür varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünce kontrol edileceğini, şu anki çalışmaların sadece kalıntılar üzerinde biriken kum, toz ve otların temizlenmesi ile küçük onarımlar olduğunu belirterek, “Bu çalışma ileride yapılacak bir restorasyon için ön hazırlık sayılabilir” dedi.

Bütün buna benzer haberlerden sonra yetkilileri konu hakkında açıklama yapmaları için eleştirmiş, bilgi istemiştik. Fakat tek bir cevap alamadık.

Bu yıl Tapan Yöresi yönetiminde bulunan ve KozanBilgi.Net’in Haber Müdürlüğünü yapan Sayın Şeref Işık’la birlikte yaklaşık 120 kişilik bir gurubu Anavarza’ya geziye götürdük. Geziye katılan her kes gördükleri sahipsizlik ve ilgisizlik nedeniyle çok üzüldü ve ilçemize yakışmayan görüntülerin olduğunu belirttiler. Geziden önce Sayın Şeref Işık üşenmeden bir vatandaş olarak T.C. kimlik numarası ile Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) bilgi edinme hakkı kanunu çerçevesinde “Adana ili, Kozan ilçesi sınırları içinde bulunan Anavarza Kalesi ve Antik Kenti ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile üniversiteler veya yabancı diğer kuruluşlar tarafından kazı programı var mı, varsa bu konuda ödenek ayrıldı mı?” diye bir soru sormuştu.

Cevabı da aynen yayınlıyorum

Sayın Şeref IŞIK

……..adres yazılı……..

Kozan-ADANA

İlgi: 28.03.2012 tarih ve 163222 sayılı BİMER başvurunuz.

Adana İli, Kozan İlçesi sınırları içinde yer alan Anavarza Kalesi ve Antik Kenti ile ilgili ilgi BİMER başvurunuz incelenmiştir.

Anavarza Antik Kentinde, Bakanlığımız izinleriyle yapılan yerli veya yabancı bilim heyetlerince yürütülen herhangi bir kazı çalışması bulunmamaktadır.

Söz konusu alana ilişkin üniversitelerin ilgili bölümlerinden gerekli şartlara sahip başvurular olduğu takdirde Bakanlığımızca değerlendirilecektir.

Kültür varlıklarımıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür eder, bilgilerinizi rica ederim.

(İmza)
Melike AYAZ
Bakan a.
Daire Başkanı

Sayın Şeref Işık’ın kaleme almış olduğu ve sitemizde yayınlanan “Ah Anavarza Vah Anavarza” isimli yazısında çok detaylı olarak açıklıyor. Merak edenler okuyabilirler.

Bugüne kadar sadece laf salatası yapılmış anlaşılan.
Anavarza Kalesi ve Antik Kenti için hiçbir şey yok.

Şimdi sormak istiyorum;

Daha önceki yapılan hiçbir işe yaramayan boş törenleri tekrar yapacak mısınız?

Anavarza köylülerine verilen konut sözü ile onların insanca yaşayacakları mekanları teslim edecek misiniz?

Daha önce bu konuda ne kadar bütçe alındı ve kullanılıdı?

Anavarza ile ilgili kullanılan bütçeler nerelere harcandı?

Taahhüt edilen bu paralar eğer alınamadı ise bu Kozan Belediye Başkanlığının büyük bir beceriksizliği sayılmayacak mı?

Sözlerimin sonunda kazı çalışmalarına başlayan ekibi daha önce defalarca kutladığım için tekrar kutlama gereğini görmüyorum. Benim daha önceki yazdığım Anavarza ile ilgili yazılar ve Haber Müdürümüz Sayın Şeref Işık’ın Başbakanlık İletişim Merkezine Anavarza’nın durumu ile ilgili yazdığı yazıdan sonra gelen skandal cevap üzerine şu an Anavarza’ya bilimsel ve akademik bir çalışma süsü verilmeye çalışılıyor.

Ama şuna inanın eğer oradaki köylüleri öncelikle Anavarza’dan kaldırıp onlara Kültür Bakanlarının verdiği ev sözleri teslim edilmeyecekse hiçbir şekilde başarılı olamazsınız. Ama yerel seçimler yaklaşıyor, buradan yine bir şeyler kaldırıp seçimlerde kullanırız düşünceniz var ise Anavarza’lılar artık uyandılar ve yalanlara karınları tok. Haklarını sonuna kadar arayacaklar bundan emin olabilirsiniz.

Hadi bakalım zamana tahammülü olmayan Sayın Osman Arık, Kolay gelsin…


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.