Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri, Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyumların umutları söndürülmesin

Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri, Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyumların umutları söndürülmesin

Akit Gazetesi’nin “Fahrilere Kadro Müjdesi” ile sürmanşetten verdiği haber, Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri arasında sevince neden olurken, Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyumlara da umut oldu. Ancak haberin yayınlanmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nin sosyal paylaşım sitesi Facebook resmi sayfasında“haberin gerçeği yansıtmadığı” nın belirtilmesi üzerine umutlar söndü.

Bu gelişme üzerine konuyu basın açıklamasıyla gündeme taşıyan Din-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik, Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri, Vekil İmam-Hatip ve müezzin-Kayyumların, KPSS ve Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan yeterlilik ve mülakat sınavlarında başarılı olup göreve başlayan din görevlileri olduğunu belirterek, il, ilçe, kasaba, köy, mahalle ve mezralardaki camii ve Kur’an Kurslarında ihtiyaç nedeniyle geçici olarak görevlendirilen ve kadrosuzluk nedeniyle mağdur olan bu din görevlilerine kadro verilmesi gerektiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nin sosyal paylaşım sitesi Facebook resmi sayfasından yaptığı duyuru üzerine Akit Gazetesi ile görüşme yaptıklarını ve haberin doğru olduğunu söylediklerini ifade eden Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın haberi yalanlamasını anlayabilmiş değiliz. Hangi tepkiden korkuluyor, açıklamasını yaptı.

Çelik, konuyla ilgili şunları söyledi: “Din-Bir-Sen olarak öneriyoruz; halen vekil olarak görev yapan din görevlilerinin asaleten atanmalarını istiyoruz. Kadroya alınmaları imkânsız ise süresiz vekillik hakkı verilsin. Ya da Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri, Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyumların sözleşmeli olarak çalıştırılmaları için bir formül bulunsun. Bunların bugüne kadar mağdur oldukları dikkate alınarak, hiç olmazsa bundan sonra çocuklarının geleceklerini planlama imkânı verilsin.

Unutulmamalıdır ki, bu din görevlileri asil atanma şartlarını fazlasıyla taşıyorlar. En zor şartlarda özveriyle çalışıyorlar. Can güvenliklerinin bulunmadığı köy ve mezralarda görev yapıyorlar. Allah’ın Kelamı Kur’an Azim’ul Beyanı öğretmeyi ve Diyanet İşleri Başkanlığını en iyi şekilde temsil etmeyi kendilerine şiar edinmiş olan Fahri Kur’an Kursu Öğreticilerimiz ve Rasulullah Efendimiz (SAV) ‘in Mihrabı Minberi ve Kürsüsünün mirasçısı olan Vekil İmam Hatip ve Müezzinlerimiz atama ve kadro
beklemektedir. Bu beklentileri ve umutları boşa çıkarmayın. Hayallerini yıkmayın.

Aynı Kur’an kursunda çalışan, aynı sayıda öğrenci okutan, aynı mesai karşılığında kadrolu mesai arkadaşlarının 1/3 maaşını alan bu din görevlilerimiz, maaş ve ücretlerindeki komik rakamları bile dikkate almayarak görev istemeleri karşılığında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın duyarsız kalmaması gerekir. Unutmayın ki, bu din görevlileri taşeron işçisi değil, bizzat Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevlendirdiği din görevlileridir. Çalışma Barışını bozan, işe ve işyerine uyumu yaralayan bu adaletsizliğin de kısa sürede giderilmesini istiyoruz.

Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez’in, Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri, Vekil İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyumlara bekledikleri kadro müjdesini bir an önce vermesini ve bu din görevlilerinin sevindirilmesini bekliyoruz. “

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN