DOLAR 18,6405 -0.01%
EURO 19,5180 -0.19%
ALTIN 1.061,120,24
BITCOIN 316122-0,57%
Adana
15°

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Feke’de kooperatif kuran ve çoğunluğu kadınlardan oluşan üreticilere 210 bin lavanta fidesi daha dağıtıldı.

Feke’de kooperatif kuran ve çoğunluğu kadınlardan oluşan üreticilere 210 bin lavanta fidesi daha dağıtıldı.

ABONE OL
12 Ocak 2021 11:11
Feke’de kooperatif kuran ve çoğunluğu kadınlardan oluşan üreticilere 210 bin lavanta fidesi daha dağıtıldı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zor günler geçiren üreticinin en büyük dostu Büyükşehir Belediyesi

Adana Büyükşehir Belediyesi, merkez ve kırsaldaki üreticileri desteklemeye, fide, silaj ve gübre dağıtmaya, kooperatifler kurulmasını teşvik etmeye, bilgi aktarımında bulunmaya devam ediyor. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın üreticiyi desteklemeye ve bulunduğu yerde mutlu olmasını, geçinebilmesini sağlamaya yönelik kararlılığının sonucu olarak başta çilek, lavanta olmak üzere, kırsaldaki ilçelerde milyonlarca fide dağıtıldı. Son olarak Pozantı’da 80 bin lavanta fidesi dağıtan Adana Büyükşehir Belediyesi, Feke ilçesinde çoğunluğu kadınlardan oluşan 22 üreticiye 210 bin lavanta fidesi daha dağıttı.

Feke ilçesinin Tapan Bölgesi olarak adlandırılan grup köyleri mevkiinde Paşalı Köyü İlkokulu’nun bahçesinde gerçekleştirilen fide dağıtım törenine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri, meclis üyeleri, bazı siyasiler, Büyükşehir bürokratları, üreticiler ve bölge halkı katıldı.

MİLLETE HİZMET EDERKEN SİYASİ AYRIM YOK

Seyhan Belediye Başkanlığı döneminden bu yana Feke’ye, Tapan Bölgesi’ne sık sık geldiğini belirten Başkan Zeydan Karalar, bölge halkını kalkındırmayı, bölgenin sorunlarını azaltmayı hedeflediklerini açıkladı. Halka hizmet ederken partiler üzeri düşünmek gerektiğini, insanların hizmet edeni, memlekete faydalı olanı, kendisine yakın hissettiğini desteklediğini belirten Başkan Zeydan Karalar, “Dolayısıyla bizim etkinliklerimizde her ittifaktan, her siyasi partiden, siyasal yelpazenin her yerinden insanın olması bizi çok mutlu ediyor. Bu tablo bizim arzu ettiğimiz bir tablodur” dedi.

İnsanları ayrıştırmadan, yoksulu destekleyerek, halka hizmet etmeyi önemsediklerini ve bunun gereklerini yerine getirmeye çalıştıklarını kaydeden Başkan Zeydan Karalar, bu nedenle toplumun her kesiminden insanla birlikte hareket edebildiklerini ifade etti.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Jandarma Tarafından Ele Geçirilen 40 Adet Saka Kuşu Doğaya Bırakıldı

KADINI GÜÇLENDİRMEK İÇİN KOOPERATİFLER KURDURUYORUZ VE DESTEKLİYORUZ

Tapan Bölgesi’nde, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yönlendirmesiyle ve teşvikiyle kadın üreticilerinin kurduğu kooperatifi desteklemek üzere geldiklerini açıklayan Başkan Zeydan Karalar, “Kadının toplumda daha etkin hale gelmesini arzuluyoruz. Bu noktada üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bu ülkenin kurtarıcısı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün arzusu da, kadının hayata dair her alanda daha fazla yer alması yönündedir. Bu konuda dünyada öncü olacak şekilde uygulamalar yapmıştır. Kadının güçlü ve etkin olmasının yolu kadının ekonomik hayatta yer alması ve ekonomiye katkı sağlamasından geçer. Kendi ayakları üzerinde duran kadın, ailesini biz erkeklerden daha iyi çekip çevirir, paranın kıymetini bilir. Bu nedenle Adana’nın her tarafına kadın kooperatifleri kurduruyoruz ve bu kooperatiflere destek oluyoruz” diye konuştu.

AZ ZAMANDA ÇOK İŞ

Bir buçuk yıl içinde, 5 yılda, 10 yılda yapılan işlerden fazlasını yaptıklarını anlatan Başkan Zeydan Karalar, şöyle devam etti: “Son 5 yılda burada 3 köprü yapılmış. Biz 1 buçuk yılda 5 köprü yaptık Feke’ye. Hepsi de önemli köprüler. Üstelik bizim yaptığımız menfezler, köprüler öyle en ufak selde yıkılmaz. Evladiyelik… Bizim yaptığımız yollar da uzun süre dayanacak. Çünkü kullandığımız para milletimizin parası. Yerinde, verimli kullanmak zorundayız.”
SOSYAL BELEDİYECİLİKTEN VAZGEÇMEK YOK

Belediyeciliğin sadece rutin hizmetleri yerine getirmek olmadığını da kaydeden Başkan Zeydan Karalar, “Sosyal belediyecilik, kadınlarımıza destek olmak, kadın kooperatiflerine destek olmak, zor durumdaki vatandaşlarımızın yanında olmak da bizim çok önemsediğimiz hizmetlerimiz arasında. Covid 19 salgını nedeniyle evden çıkamayan insanlarımıza yemek desteği veriyoruz. Günde 5 bin kişiye yemek götürüyoruz. Bunu kendi olanaklarımızla yapıyoruz. Bu işleri yapmaya devam edeceğiz. İki gün önce Pozantı’da lavanta fidesi dağıttık. Öncesinde Aladağ’da lavanta fidesi dağıttık. Bugün de burada çoğu kadın 22 üreticimize, 210 bin lavanta fidesi dağıtıyoruz. Ben görevde oldukça kadın üreticilerimizi desteklemeye devam edeceğim. Nerede belediyenin yapacağı iş varsa yanınızdayız. Üreticiyi desteklemeyi sürdüreceğiz. Ürettiğiniz ürünlerin Büyükşehir markasıyla satılmasını sağlayacağız. Bunları hemen olmaz ama yavaş yavaş yapacağız. Kooperatif kurdurma, kooperatiflere destek olma işleri hep bizle başladı. Bir süre sonra Aladağ, Saimbeyli, Feke lavanta cennetine dönüştüğü zaman ve lavantayı endüstriyel ürüne dönüştürdüğümüzde, üreticimiz 5 kat fazla para kazanacak. O tesisi açacağız. Lavanta; kokusuyla, yağıyla sağlığa yararlı, önemli bir ürün” dedi.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aylin Nazlıaka’dan 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 88. Yıl Dönümü Basın Açıklaması

20 ÜRETİCİYE TAVUK DAĞITILACAK

Başkan Zeydan Karalar, üreticiye ve katılımcılara yönelik sözlerini sözlerini şöyle noktaladı: “Bizden önce bazı ilçelerde tavuk üretimi yapılmaya başlanmış. O tavuklar telef oldu, kardeşlerimiz perişan oldu. Şubat ayında kardeşlerimize tavuklarını dağıtacağız. 20 aileyi böylece kurtaracağız.”

MUHTARLARLA TOPLANTI

Başkan Zeydan Karalar, Paşalı Köyü İlkokulu bahçesinde bölge muhtarlarıyla da bir araya geldi. Muhtarların sorunlarını dinleyen ve sohbet eden Başkan Zeydan Karalar, eksiklerin giderilmesi için büyük özveriyle çalıştıklarını bildirdi.

TAPANELİ TARIMSAL KALKINMA KADIN KOOPERATİFİ

Başkan Zeydan Karalar Tapaneli Tarımsal Kalkınma Kadın Kooperatifi üyesi kadınlarla da bir araya geldi ve kooperatifin daha güçlü hale gelmesi için yapılabilecekler hakkında görüş alışverişinde bulundu.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.