Fert, Toplum ve Devlette İslamlık Nasıldır?‏

Fert, Toplum ve Devlette İslamlık Nasıldır?‏

Müslüman Arkadaş, ülkemizde ve diğer müslüman ülkelerde gördüğü acı olaylardan üzgün. Başkalarından ”müslüman dediğin böyle oluyor işte” lafını duymuş olmalı ki diyor: ”Müslümanların kendi aralarında hiç bir sorunu problemi yoktur. Onları birbirine düşüren ‘müslüman’ görünümlü komiteler vardır”.

Kendi aralarında sorun veya problem olmayan müslümanların içinde mutlaka ileri görüşlü, bilgin biri ya da birileri vardır. O müslümanlar da doğruyu-eğriyi ayırdedebilecek akla sahiptirler; oluşan sorunun genişlemesine fırsat vermezler.

Mesela, hayatın devamı için barınmaya ve beslenmeye ihtiyaç var. İhtiyaç temininde usul gerekir. İnsanların, ihtiyacını çabuk elde etmeye çalışmaları ya da gereğinden fazlasına istek duymaları, o insanları usul dışına çıkmaya zorlar; bu da umulmayan biçimde zarar getirmeye yol açar.

İçlerinde bulunan bilgin zat, ”Hırs sebeb-i hasarettir” diye uyardığında, ‘müslüman’ bilinen toplumun bireyleri, -uyarıyı akıl süzgecinden geçirmeyi bilen kadarı- zarardan uzak kalır. Gerisi, görünüşü kendisine benzeyen fırsatçıların ağına düşer. Dünyalık edinme çabası durmadan heba olduğu gibi, içinde bulunduğu topluma da sıkıntı verir.

Hüküm: Müslüman görünümlü komiteler, sadece, müslümanlığı ‘görünüşe’ indirmiş kimseleri birbirine düşürürler.

Şimdi ‘müslüman’ sıfatını her bazda açıklayalım:

Fert bazında: Müslüman fert, medenileşmemiş toplum içinde Allah’ın ilim ve hikmet lütfuna mazhar olandır. Zarar verici unsurlarla karşılaşsa da, onda zarardan korunma yönünde tecrübe oluşur, ileriye dikkatli adım atar. Böyle bir kimse şartlanmış kişilerce yadırgandığından yalnızlık çeker. O toplumdan ya kaçar ya da kaçırtılır. Örneği; Hz. İbrahim’dir ve Hz. Lut’tur.

Toplum bazında: Müslüman toplum, mutedil bir yönetim altında kurallara uyar vaziyette yaşamını devam ettiren toplumdur. Bu toplumda yardımlaşma belirgindir. Yönetimce gelen uyarılara isyan değil ittiba geçerlidir. Sahip oldukları inanç kavramı, başka toplumları rencide etmediği müddetçe, kin ve düşmanlığa sebep olmazlar. İçinden çıkan akılsız bireylerin zararı mümkün oldukça telafi edilir. Mesela; yönetim, bir arsa kendinin de olsa, oraya keyfince bina dikemezsin der. Müslüman toplumun bireyi ya da cemaati, kuralı reddedip -ister konut olsun, ister mabet olsun- keyfince bina yapamaz. Mesela, yönetim, haziran ayından eylül ayına kadar denizde avlanmak yasak der. Müslüman toplum kurala uyar kendini denizden çeker. Ticari, sınai, sosyal her alanda bu böyledir. Eskaza oluşan kural ihlali çabuk bertaraf edilmezse, kenarda duran fesat komitesi, hem de ‘müslüman’ görünümünde ortaya çıkar, kargaşayı başlatır.

Devlet bazında: Devletler, maddi gücü yüksek olanlarca oluşturulan tüzel kişiliktir. Tarih bilinci ve ileriye dönük tefekkür becerisi, bir devletin ömür müddetini belirler. Bünyede oluşan pürüz, pürüzü oluşturan sebep bulunduktan sonra bertaraf edilir. Sebep bulunmuyor ya da bulunduğu halde söylenmiyorsa, devletin İslam adını almasının hiç önemi yoktur.

Bir devlet, yönetim kademesinde başgösteren böbürlenme büyüklenme israflanma yüzünden teba üzerine zulüm getirdiğinde, hem içte hem dışta lanet okunacak, kaçılacak vasfa bürünür. Bu durum İslamsızlığın bariz örneğidir. Komiteler iş başındadır; devleti çökme aşamasına getirirler.

İlim ya da bilim adamlarının ikazı sonrası, gerekli kanunlar tüm teba için çıkarıldığında… toplumlar ya da cemaatler kanunlardan haberdar edildiğinde… kanuna ilk uyanlar yönetimdekiler olduğunda… kayırmacılık anlayışından uzak kalındığında… haklıya hakkı haksıza hakettiği verilir olduğunda… Devlet ‘İslamlık’ vasfını (ismini değil) almaya başlar.  Çünkü İslam adaletin kendidir. Böyle devlet içinde bir komite, değil müslüman görünmesi, hangi şekilde görünürse görünsün tard edilir. Ta ki, ‘bizim inancımızdandır’ denen liyakatsiz kimseler yönetime getirilinceye kadar.

İslam devletinde ya da İslam toplumunda olmak, bir yerde, Rabb’in rahmetine girmiş olmaktır. Niyeti güzellere Rabbin ikramıdır.

İbrahim Faik Bayav
(02.01.2016)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın