DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 793,650,48
BITCOIN 478359-8,42%
Adana

HAFİF YAĞMUR

15:50

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Fethullah Gülen’in Önerisi Vahşete Çare mi? 

ABONE OL
21 Eylül 2014 07:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Reyhanlı katliamından haberdar olan Fethullah Gülen, üzülmüş. Ora halkına taziye sunarken o vahşete çare babında çok uzun laf etmiş.
 
Ben derim: Çok uzun laf içinde çare varsa da anlaşılmaz.
 
Çok uzun lafı içinden iki öneri cümlesine bakalım şimdi:
 
1- ”Başka türlü şeyler konuşmanın, acındırmanın, o mevzuda insanları hisleriyle harekete geçirmenin, başka türlü yanlış şeyler yapmaya sevk etmenin hiç bir faydası yok”.
 
Yani, demek istiyor ki Hocaefendi;
 
a) Başka türlü şeyler konuşulmasın:
 
Uygun ne şekil şeyler konuşuluyor ki başka türlü şeyler konuşulmasını istemiyor Hocaefendi? AKP’nin kör taraftarları, bu katliamın Esed yönetimince yapıldığını, Esed’e çullanmak için ABD Başkanı’ndan izin almaya gidilmesini konuşuyor. AKP’nin aklı başında taraftarları ise, bu katliamın Suriye’ye çullanmak isteyen Erdoğan’ı vazgeçirmek için olduğunu söylüyorlar. Başka şey konuşulmasını istemeyen Hocaefendi’nin önerisi ne acaba? Erdoğan Esed üzerine çullansın mı çullanmasın mı?
 
b) Acındırma yapılmasın: Yani, Hocaefendi bu önerisiyle, Reyhanlı’da yapılan katliamla bedenler paramparça edilirken, hemen yakınında Burhan Kuzu’nun düğün yerinde davul zurna vurmaya, gülüp eğlenmeye devam edilsin mi, demek istiyor? Burhan Kuzu ve bazı hükümet üyeleri de öyle yapmış zaten. Hiç acımamışlar, acındırmamışlar. Hatta bir güzel de yayın yasağı koymuşlar millet görüp de acıma hissine düşmesin diye.
 
c) İnsanlar hisleriyle harekete geçirilmesin, başka yanlış şeyler yaptırılmasın: Öyleyse, insan bildiği Başbakan Erdoğan’ın karşısına geçmeli Fethullah Gülen. Başbakan, televizyon ekranında görünüp, katliamı PKK ile oluşturulan ‘barış sürecine’ karşı olanların yapmış olabileceğini söyledi. Bunu biraz ciddi söyleseydi Erdoğan, bu sürecin barış olamayacağına inananları birilerine hedef gösterdiği sanılacaktı. Başbakan Erdoğan, Obama’dan Suriye’ye çullanma iznini almak için ABD’ye gittiğinde Hocaefendi’yi de ziyaret edecekmiş. Bu hoş uyarısını onun bizzat kendine yaparsa belki yararlı olur!
 
2- ”İnsanları basirete çağıralım… temkinli olmaya çağıralım… müsbet davranışa çağıralım”.Bkz: http://www.herkul.org/index.php/herkul-nagme/10709-303-nagme-reyhanli-sehitleri-ve-vahsetin-caresi
 
Hocaefendi’nin uyarısı yerindedir elbette. Ama, O’nun uyarısını Pensilvanya’daki konutunda kendisini dinleyenlerle internette yazısını görüp okuyanlar alabilir sadece.
 
Basıreti hükümet üyeleri gösteremezse, milletten basıretli olması beklenemez.
 
Temkin de hükümete gereken şeydir.
 
Müsbet davranışın ne olduğunu ise belirtmelidir Hocaefendi. Beldeleri harap eden menfi davranışlar Kur’an’da belirtiliyor. Menfi davranışların Allah’ın gazabını getirdiği insanlara duyurulsa, müsbet harekete teşvik kolaylaşır.
 
Fethullah Gülen Hocaefendi’nin aklına gelmiyor mu bu acaba?
 
İbrahim Faik Bayav

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  “Lambayı söndür, ayarı kıs…”

 

Bu makale 15 Mayıs 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet