Kozan'ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlu olsun!

Fiğ tahıl karışımları

Fiğ tahıl karışımları

Fiğlerin yatmasını önlemek, kaliteli ve daha fazla ot üretmek için fiğlerin tahıllarla karışık yetiştirilmesi önerilir. Bu şekilde bitkiler tahıllara sarılarak dik olarak gelişir ve biçim işlemi daha kolay olur.

Fiğlerde protein oranı yüksek, fakat karbonhidrat içeriği düşüktür. Bu sebeple tek başına, silaj üretimi amacı ile yetiştirilmemektedir. Karışımlarda tahıl olarak en çok arpa ve yulaf kullanılır.

Karışım ekimlerinin kolay olması için iki bölmeli mibzerlerin tohum gözüne tahıl, gübre gözüne fiğ konularak ekim yapılabilir.

Fiğ-tahıl karışımı ve oranları, kullanılan çeşitlere ve bölgelere göre değişmektedir.

Kurak bölgelerde 6 kg fiğ ile 3 kg yulaf veya 5 kg arpa, kıyı bölgelerde 7 kg fiğ ile 3 kg yulaf veya 4 kg arpa ile birlikte ekilmelidir.

Ankara şartlarında; yazlık olarak ekilen karışımlarda % 20-40 tahıl, % 60-80 fiğ içeren karışımların ot ve protein verimi açısından uygun olduğu bulunmuştur.

Adana’da en yüksek protein verimi % 80 fiğ, % 20 arpa karışımından alınmıştır. Yüksek kuru ot ve protein verimi için karışımdaki fiğ oranının % 50’nin üzerinde olması tavsiye edilmektedir.

Macar fiği; 5-6 kg/da Macar fiği+4-5 kg/da arpa ve yulaf karışım halinde ekilebilir. 7-8 kg/da Macar fiği (Tarm beyazı-98)+4-5 kg/da arpa ve yulaf karışım halinde ekilebilir.

Tüylü fiğ; 4-6 kg/da tüylü fiğ+4-6 kg/da arpa ve çavdar karışım halinde ekilebilir.

Tüylü meyveli fiğ; 5-6 kg/da tüylü meyveli fiğ+4-5 kg/da arpa ve yulaf karışım halinde ekilebilir.

Ege, Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerimizde pamuk yetiştirilen alanlarda fiğ yalın veya tahıllarla karışık kışlık ara ürün olarak yetiştirilmektedir.
Silaj yapmak için, fiğ-tahıl karışımlarının, fiğ çiçeklenme döneminin baş veya ortasında hasat edilmesi gerekir. Fakat ana ürün olan pamuk ekimini geciktirmemek için bazı yıllar fiğ-tahıl karışımı daha erken biçilir. Bu durumda nem oranı yüksek ve kuru madde oranı düşük olan yemin silolanmasında, soldurma yapılamadığı durumlarda, silaj kalitesi düşer.

Kurak bölgelerde fiğlerden 750-1.000 kg/da yeşil ot veya 200-250 kg/da kuru ot alınabilir. Tahılla karışık ekimde 400-500 kg/da kuru ot elde edilebilir.

Sulanan yerlerde ve kıyı bölgelerinde 2-3 ton/da yeşil ot, 500-750 kg/da kuru ot sağlanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN