Filozof Epiktetos’un Belgesel Filmi Çekiliyor

Filozof Epiktetos’un Belgesel Filmi Çekiliyor

Haber: Ayça Öztorun
Antik Çağ’da Anadolu’da yaşamış ünlü filozoflardan biri olan Epiktetos’un yaşamı ve görüşleri, gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın yazdığı senaryo ile belgesel film oluyor.

Yönetmenliğini Umut Hacıfevzioğlu’nun yaptığı, gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın senaryolaştırdığı ve yönetmen yardımcılığını üstlendiği “Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos” adlı belgesel film Denizli’de çekilecek.

“Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos” adlı belgeselin, antik çağ’da M.S. 55 yılında Hierapolis (Denizli/Pamukkale) doğmuş, stoacı filozof Epiktetos’u yaşamı ve görüşlerini anlatacağı bildirildi.

Çekimleri Kasım ayı içerisinde Denizli’de Hierapolis antik kentinde başlayacak olan belgeselin yapımcı ve yönetmeni Umut Hacıfevzioğlu, konu hakkında görüşlerini şöyle dile getirdi, “Türkiye’de felsefe ve bu topraklarda yetişmiş filozoflar üzerine belgesel film çeken ilk ekibiz. Bugün çeşitli tv kanallarında gösterimde olan ‘Antik Çağ’da Tarsus ve Felsefe’ ile ‘Assos’ta Felsefe’ belgeselinden sonra şimdi de Denizli’de Hierapolisli Epiktetos’u belselleştiriyoruz. Başlattığımız bu çabayı yine felsefecilerin izini sürerek devam ettirmeyi amaçlıyoruz”.

Edinilen bilgiye göre, belgesel içinde, Çukurova Üniversitesi Felsefe Grubu Eğitimi ABD’den Yard. Doç. Dr. Mustafa Günay ile Pamukkale Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Mehmet Ali Sarı’da Epiktetos üzerine görüş bildirecekler.
“Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos” adlı belgesel filmin senaryosunu yazan gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, konuya ilişkin olarak şunları söyledi, “Yaşamını bir köle olarak sürdüren ve sonrasında azad edilen ama eğitimini tamamladığında önemli bir filozof olan Epiktetos belgesel filmi ile diğer çalışmalarımızda olduğu gibi, Anadolu’da felsefenin ve filozofların izini sürüyoruz. Antik çağda felsefenin yapıldığı ve filozofların yetiştirdiği kentlerde günümüzdeki izlerini takip ediyor, filozofların düşünce dünyasında bir gezinti yapıyoruz. Hayata, insana, insanın yarattığı değerlere nasıl bakıyorlardı? Üzerinde kafa yordukları, erdem, mutluluk, ahlak, doğa ve daha pek çok şey konusunda ne söylemişlerdi? İşte Epiktetos belgeseliyle de yine felsefi düşüncenin gelişmesine katkıda bulunan ve bilginin ışığını yayan filozofları tanıtmaya çalışıyoruz. Amacımız, felsefenin toplumsallık kazanmasına bir katkıdır”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Anavarza'nın ünlü Şairi Aşık Kul Gürbüz (Gürbüz Ali Güvenç)'i ziyaret ettik

Yapımcı-yönetmen Umut Hacıfevzioğlu ile belgeselin senaryosunu yazan Uğur Pişmanlık, daha önce de “Antik Çağ’da Tarsus ve Felsefe” ve “Assos’ta Felsefe” adlı belgesel filmini birlikte çekmişlerdi.

Ayrıca Umut Hacıfevzioğlu’nun çektiği, “Osman Hamdi”, Uğur Pişmanlık’ın da Aratos dergisinde yazdığı makaleden yola çıkılarak çekilen ve danışmanlığını üstlendiği “Çıplak Mahallesi” belgesel çalışmaları da bulunuyor.

Uğur Pişmanlık
Aratos dergisi yayın yönetmeni

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın