Fındık her derde deva

Fındık her derde deva

SAMSUN (İHA) – Fındığın ve fındık yağının insan vücuduna son derece faydalı olduğu, son yılların şikayet edilen hastalıkları olan diyabet, kalp-damar rahatsızlıkları, depresyon ve yorgunluğa iyi geldiği bildirildi.

Fındık konusunda yapılan ulusal ve uluslararası araştırmalar, fındığın vücutta karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasını düzenleyici görevleri olan B grubu vitaminler yönünden zengin bir kaynak olduğunu ortaya koydu. B1, B2 ve özellikle B6 vitaminlerinin fındıkta bol miktarda bulunduğu, bu vitaminlerin kan yapımı ve ruhsal sağlık için gerekli olduğu, gelişme çağındaki okul çocuklarının beslenmesinde büyük önem taşıdığı kaydedildi. Fındık, bu yönüyle okullarda günlük beslenme programlarında çocukların sağlıklı beslenmeleri açısından pratik ve ekonomik çözüm olarak önerildi.

ABD’de, California eyaletinde yapılan 6 yıl süreli bir araştırmayla fındığın faydaları kanıtlanırken, bu çalışmaya göre, günde en az bir avuç fındık yiyen bir insanın enfarktüsten ölme riskinin, hiç fındık yemeyen bir kimseye göre yarı yarıya azaldığı ortaya çıktı. Fındıkta yüzde 55-65 oranında yağ bulunmasına rağmen, yağların bileşiminde organizma için çeşitli görev ve yararları olan “yağ asitleri” bulunduğuna dikkat çekildi. Fındık yağındaki, yağ asitleri bileşiminin yüzde 83’ünü “Oleik Asit” (doymamış), yüzde 12’sini “Linoleik Asit”lerin (doymuş) oluşturduğuna değinildi.

Son yıllarda TÜBİTAK, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı’nca yapılan bilimsel araştırmalarla, “Oleik Asit”in kanda kolesterolün yükselmesini önlediği, yüksek ise düşürdüğü, kan şekerini düzenlediği ve kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahip olduğu ve kalp hastalıklarında koruyucu görev yaptığı kanıtlandı.

OMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu, gıdaların insan sağlığı üzerine olan etkisi bilinse sağlık harcamalarına harcanan miktarın gıda tüketimine yönlendirileceğini ifade ederek, “Bu gıdalardan biri de fındıktır. Örneğin; Türkiye’de ağırlıklı olarak fındık veya zeytinyağı kullanılsa kalp hastalıklarının önüne geçilmiş olur” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın