Fırtına

Fırtına

Hikaye Güney Afrika’da geçmektedir. Sean Courtney Natal doğumlu bir İngiliz’dir. Sean sağlam karakterli, inatçı ve hırslı biridir. Zaten hikayenin onun üzerine kurulmuş. Hikaye İngiltere ile Hollanda arasında çıkan bir savaşla başlıyor. Aslında bu savaş sömürgeler üzerinde oluyor ve dolayısıyla kabileler de savaşın içinde.

Sean oğlu Dirk ve hem dostu hem de Kahyası Mbjane bir avdan dönerken savaş çıktığını anlarlar. Hemen ellerindeki malları satıp İngiliz kuvvetlerinde katılmak için harekete geçerler. Sean eski bir dostuna malları satıp yola çıkar. O gece bu üç kişilik kafileye tüccarın yeğeni Ruth da katılır ve Natal’a kadar eşlik etmek ister. Yolda Sean ile Ruth tek gecelik bir beraberlik yaşarlar. Bir İngiliz alayı Ruth’u Natala kadar götürmek ister. Sean o anda kadına aşık olmuştur. Ama yapabileceği bir şey yoktur.

Hollanda öncü birlikleri Sean ve kafileyi yakalar. Karargaha götürüp casuslukla suçlarlar. Ne tesadüftür ki Hollanda generali Jan Paulus Seanın ölmüş eşinin kardeşidir. Jan Paulus Seanın İngiliz birliklerine katılacağını bildiği halde onları serbest bırakır. Sean yolda süt annesi adanın kaldığı kasabaya uğrar. Dirk büyükannesinin yanında kalacaktır.

Sonunda Sean İngiliz öncü birlikleri bulmayı başarır. Bunlara katılmak zor ve yetenek gerektiren bir iştir.

Sean albayla konuşmaya gittiğinde kardeşini görür. Albay Garry Courtney Seanın kardeşidir. Yıllar önce Sean hatayla Garrynin ayağını av tüfeğiyle vurarak sakat bırakmıştır. Bir de Garry’nin karısı Anna, Garry ile evlenmeden önce Sean ile bir beraberlik yaşamıştır. Garry ile evlendikten sonrada bunun devam etmesini istemiş, Sean bunu reddedince kendine tecavüze uğramış süsü vererek Seanı suçlamıştır. Ayrıca Garry yetersiz bir erkektir ve Anna’nın Sean ile yaşadığı aşktan Micheal adında bir oğlu vardır. Garry Micheal’i kendi oğlu gibi büyütmüş üniversitede okumasını sağlamıştır. Anna her fırsatta eksikliğini Garry’nin yüzüne vurmaktadır. Anna Sean’a bitmez bir kin duymakta ve Garry!i de ona düşman etmektedir.

Garry memnuniyetle Seanı bu bölüğe sokar. Çünkü bölük çok tehlikeli görevler alan Seanın her an ölebileceği öncü bir birliktir. Bu da Garry’nin intikam alması için bulunmaz bir fırsattır.

Sean bu öncü birlikte Saul Freidman adında biriyle tanışır. Kısa sürede bu adamın Ruth’un kocası olduğunu ve Ruth’un onun için buraya gelmek istediğini anlar.

Zorlu savaşlar başlar. Sean ile Saul birlikte savaşırlar ve dostlukları ilerler. Sean dugusal çelişkiler yaşamaktadır. Ruth’a olan sevgisi her an artmaktadır. Saul onların daha önce tek gecelik bir aşk yaşadıklarını hayal bile edemez.

Önemli bir çarpışmada Sean askerlerin hayatını kurtaracak bir hareket yapar. Bu arada Saulu ölmekten kurtarır fakat kendi ölümcül yaralar alır. Bunun üzerine hastaneye yatırılır. Bu başarısı onun terfi etmesini sağlar.

Saul karısına her fırsatta mektup yazıp hayatını kurtaran adamı hastanede ziyaret etmesini ister. Ruth hastaneye sık sık gider ve Sean ile aralarında tekrar bir ilişki başlar. Sean inatçı bir adamdır ve Ruth’u istemektedir. Fakat kadın kocasından ayrılmak istemez.

Sean bu sırada banka kredisiyle bir çiftlik satın alır. Mbjane ve Zulu kabilesinin kadınları çiftliği düzenlemeye başlarlar. Bu çiftlik kardeşinin çiftliğine çok yakın bir yerde olan Lion Kop tur. Sean Lion Kopa kabuğunun çok para ettiği ağaçlar diktirir. Sean hızla iyileşmektedir. Her gecen gün Ruth’u daha fazla istemektedir.

Sonunda Sean tekrar göreve döner. Saul’la aynı birliktedir. Artık Sean ünlü bir askerdir ve sivil halkta da adı dilden dile dolaşmaktadır. Sean Boer kabilesinin askerlerini dehası ve kararlılığı sayesinde yakalar. Hiç çatışmaya girmeden bunu başarmış olması rütbesini bir kademe daha arttırır.

Askeri bir trenle yolculuk ederken pusuya düşerler. Bu çatışmada Saul ölür. Sean bu çatışmada da üstün başarılara imza atar.

Saulun ölümü onu çok üzer. Fakat Ruth’u elde etmek için artık önünde engel kalmamıştır. İlk fırsatta ruth ile konuşur. Ruth’a onu Lion Kopa götürmek istediğini söyler. Fakat Ruth bunu kabul etmez. Aradan yıllar geçecektir tekrar beraber olmaları için. Bu arada Ruth’un Sean’dan bir bebeği olmuştur.

Sean artık çiftliğiyle uğraşacak vakit bulmuştur. Fakat yıllaca beraber olamadığı ve annesiz büyümüş Dirk ile sorunlar yaşayacaktır. Dirk okulu bırakmıştır. Babası gibi

asi biridir. Bu arada Micheal da okulunu bitirmiş ve Garry’nin çiftliğinde kalmaya başlamıştır. Anna ve Garry Sean dan ne kadar nefret etse de Micheal sean amcasına içten içe hayranlık duymaktadır. Tabi aslında Sean Michealin gerçek babasıdır.

Ruthdan yılar sonra bir mektup gelir. Kızı Storm’un doğum gününe gelmesini istemektedir. Sean hemen yola çıkar. Kızına yaşına uygun olabileceğini düşündüğü bir at hediye eder ki bu çok özel bir armağandır. Bu eğlencelerde Sean ile Ruth un her şeyi tekrar gözden geçirme fırsatı olur. Ruth un ailesi de Seanı benimser. Tek mesele dinlerinin farklı olması gibi görünür aileye. Ama Sean bunu önemsemeyecek güçte birdir ve bu sorunu aşarlar.

Ruth artık Lion kopun hanımefendisidir. Dirk babasının kendini sevmediğini düşünür.bir gece ağaçları yakmaya karar verir. Yangını söndürmek için komşu çiftliklerden yardım gelir. Micheal’de en önde görev alır. Hatta Dirk’i ölümden kurtarmak için kendini tehlikeye atar. Bu olaydan sonra Micheal ile Sean birlikte çalışmaya başlarlar. Sean kendi oğluna güvendiği için bütün işleri ona bırakır. Micheal’de hatasız çalışmakta hatta yeni binalar ve makinelerle karı arttırmaktadır.

Garry bir kez daha kaybetmiştir. Anna her fırsatta onu aşağılamaya devam eder. Yerel seçimlerde adaylığını koyan Garry karşı adayın Sean olduğunu duyunca onu öldürmeye karar verir. Hep Garry yüzünden kaybetmiştir ve bir daha olmasına izin vermeyecektir. Fakat bunu yapamaz.

Seçimlerde Sean galip çıkar. Garry seçimlere yaptığı yatırımlarda çiftliğini ipotek ettirmiştir. Her şeyini kaybetmiştir artık. Garry ile tefeci bir anlaşma yaparlar. Dirkin at sürüşünü gören tefeci bir yarış düzenlemeyi ister. Micheal ile Dirkin yarışmasını ister. Eğer Dirk kazanırsa çiftliği hemen alacağını Micheal kazanırsa zaman vereceğini söyler. Ve bu anlaşmanın aralarında kalmasını ister.

Sean bu anlaşmadan habersiz yarışı düzenlemeye ve buna bir şölen havası vermeye karar verir. Ne de olsa kendi çocukları yarışacaktır ve o durumdan memnundur. Süt anneleri Ada yarış esnasında durumu öğrenir ve Sean’ı suçlar. Sean hiçbir şeyden habersiz durumu anlamaya çalışır. Anladığı anda sahaya atlar ve önden gelen Dirk in atını durdurmak için önüne geçer. At Sean’ın üstünden atlayamaz ve Sean’a çarpar. Sean ağır yaralanmıştır.

Bu olay üzerine Dirk Lion Kop’u terk eder. Babasının onun yarışı kazanmasını bile istemediğini düşünür. Micheal ve Ruth Seanın yanından bir an bile ayrılmazlar.

Evine dönen Garry karısının hakaretlerini dinlemeye başlar. Alkolün de etkisiyle kadın kendini kaybetmiştir. Sean’ın öldüğünü düşünmektedir ve ona attığı iftirayı gururla anlatır. Seneler önce kendine neden tecavüz süsü verdiğini bunu nasıl yaptığını bütün ayrıntılarıyla anlatır. Garry bir an beklemeden evi terk eder. Lion kopa seanı ölmeden önce bir defa daha görmek için koşar. Lion Kopa vardığında Sean’ın yaşadığını ve iyileşeceğini öğrenir.

Kısa süre sonrada kendine gelen Sean’la konuşur. O Sean’ı, Sean da onu affeder ve Micheal, Ruth ve Storm’la büyük bir aile olmaya karar verirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın