Kozan'ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlu olsun!

Folik Asit Faydaları

Folik Asit Faydaları

Folik Asit Faydaları

Folik asit faydaları, B grubu vitaminlerinden olan folik asit, yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Bu vitaminin ilk defa bulunması ıspanak sayesinde olmuştur. Yiyeceklerin içinde mercimek, balık, karpuz, sakatat, brokoli, fasulye, narenciye ürünleri ve marulda yeterince folik asit bulunur. Bu vitamin hücre gelişiminde önemli bir yeri olan DNA yapımında gereklidir. Beslenme düzeninde vitaminin olduğu besinleri yeterince alan kişiler, folik asit ihtiyacını karşılar. Ancak çocukluk döneminde ve hamilelerde folik asit ihtiyacı arttığından, dışarıdan hap şeklinde alınması gündeme gelebilir. Sara hastalarında, alkol bağımlılarında, bazı ilaçları kullananlar, antibiyotik tedavisi görenlerde de, folik asit eksikliği meydana gelebilir. Bu vitaminin eksikliğinde, megaloblastik kansızlık oluşabilir. Hamilelik döneminde bebeğin gelişimi açısından, anne adayı normal ihtiyacının dışında folik asit desteği almalıdır. Hamile kadınlarda normal insanlara göre, % 50 oranında daha çok folik asit ihtiyacı olur.

Folik asit eksikliği olan kişilerde olabilecek sorunlar

 • Megaloblastik kansızlık
 • Halsiz ve bitkin hissetme
 • Gelişme geriliği
 • Gebelikte ve doğumda stresli olma
 • Adet dönemi sıkıntılarını yaşama
 • Boy uzamasının yavaşlaması
 • Ciltte bozukluklar
 • Saçların ağarması ve dökülmesi
 • Glossit adı verilen dilin kızarması ve yanmasıyla karakterize olan dil iltihaplanması

Folik asit vücuda fazla oranda alındığında, B12 vitaminini etkisizleştirebileceğinden, ihtiyaç kadar alınmalıdır. Çocuklar, depresyonda olanlar, hamile kadınlar folik asidi takviye olarak almalıdır. Gebe kadınlar hamilelikten 3 ay önceden başlayarak, gebeliğin ilk 3 ayında bebeklerinin gelişimi için folik asit desteği almaya önem vermelidir.

Folik Asit Faydaları

Bağışıklık sistemi için folik asidin ihtiyaç kadar alınması gerekir. Folik asit suda eriyen ve ışıktan etkilenen bir vitamindir. Bu yüzden besinlerin hazırlanması sırasında ve saklanmasında dikkatli olunmalıdır. Pişme süresi uzatılan besinlerde % 6-9 oranında vitamin kaybı meydana gelir. Suda eridiğinden, vücuda alınan fazla folik asit depolamaz. Bu nedenle düzenli olarak alınmasına dikkat edilmelidir. Folik asit fazla alındığında, idrarla birlikte dışarı atılır. Eksik alındığında hücre yenilenmesi yavaşlar ve saçların beyazlamasına kadar vücutta çok fazla sorunlar meydana gelir. Bu sorunlar folik asit alımı düzene sokulsa da, tekrar eski haline dönmez. Özellikle kansızlık sorunu olanlar, folik asit eksikliği açısından değerlendirilmelidir.Folik asidin hamilelik dönemindeki faydaları nelerdir?

 • Megaloblastik kansızlığın önlenmesinde ve düşük riskinin ortadan kaldırılmasında faydalı olur.
 • Bebeğin beyin gelişiminde faydalı olur
 • Bebekte beyin ve zarının dışa fırlamamasını sağlayacak, kafatası kemiklerinin meydana gelmesini sağlar
 • Bebeğin sağlıklı doğmasını ve düşüğün engellenmesini sağlar

Folik asit faydaları nelerdir?

Folik asit besinlerin enerjiye dönüşmesini sağlar ve vücudun sağlıklı olması için enerji ihtiyacını karşılar. Cilt, gözler, karaciğer ve diğer doku ve organlarda sağlığın korunmasını sağlar. Beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Saçlardaki foliküllerin hücrelerini geliştirerek, saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Hücre yenilenmesinde etkili olduğundan, çocukların gelişiminde önemli bir rol oynar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN