Food Test

Food Test

Alerji, vücuda giren aslında zararsız olan bir madde veya besine karşı histamin salınımı ile vücudun başlattığı atopik reaksiyonları temsil eder. Tipik alerji olarak bilinen durum, IgE antikorlarına bağlıdır. İntolerans ise gecikmeli reaksiyon gösteren IgG antikorlarına bağlı uzun dönemde (besin alındıktan saatler, günler hatta haftalar sonra) immün sistemin aktivasyonu sonucu ortaya çıkan reaksiyonlardır.

Fark etmeden yararlı olduğunu düşündüğünüz aslında size yarardan çok savunma sisteminizi sürekli aktif halde tutarak yani vücudun sürekli savaş halinde olmasını tetikleyerek zarar veren besinler, kişide bilinçli olarak diyet ve fiziksel aktivite yapılmasına rağmen kilo verememe, migren ve baş ağrıları, akne, nörodermatit, kronik ezama gibi cilt problemleri, nedeni bilinmeyen ödem, gaz, şişkinlik, kabızlık gibi GİS rahatsızlıkları, kronik yorgunluk ve uyku bozuklukları, romatizmal hastalıklar ve solunum yolları hastalıkları gibi şikayetleri tetiklemektedir.

Eğer kişinin gıdalara karşı bir hassasiyeti varsa, kişi enzimsel problemlere bağlı sindirim yaşıyorsa veya bağırsak florası ile ilgili kandidiyaz, parazitler veya bağırsak enfeksiyonları şikayetlerinden yakınıyorsa antikor dediğimiz G globulinleri oluşmaya başlar ve tek tip beslenme alışkanlıkları ile bu durum tetiklenmiş olur. Kişilerin vücudunun tepki verdiği besinleri tek başlarına teşhis etmeleri zordur çünkü semptomlar gıdalar tüketildikten bir süre sonra ortaya çıkmaktadır. Foodtest ile kişinin tepki verdiği gıdalar güvenli ve hızlı şekilde ortaya çıkarılabilmektedir.

İngiltere patentli ülkemizde uygulanan FOODTEST ile 200+ gıdaya karşı savunma sisteminizin harekete geçip geçmediğini 3 gün gibi kısa sürede güvenilir şekilde tespit edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Prof. Dr. Uğur Şahin normale dönüş için tarih verdi: Mayıs-Haziran dönemi

Test sonuçlarınıza göre önce eliminasyon, belirtilen süre dolduktan sonra ise rotasyon diyeti uygulayarak fark etmeden besin çeşitliliği yaratabilirsiniz.
BESİN DUYARLILIĞI

Besinlerin neden olduğu düşünülen her türlü olumsuz etkiyi besin alerjisi olarak tanımlamak, toplumda oldukça yaygın ama her zaman doğru olmayan bir eğilimdir.

Besin Reaksiyonlarını iki gruba ayırabilir:

*Besin alerjileri

*Besin intoleransı (duyarlılığı)

Birinci grup, savunma sistemi aracılığıyla besinlere gösterilen aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır. Bu aşırı duyarlılık reaksiyonarı, savunma sisteminin önemli bir parçası olan İmmünoglobulin (IgE) moleküllerinin başrolünü oynadığı reaksiyonlar sonucunda ortaya çıkar ve besin alerjileri olarak sınıflandırılır.

Besin intoleransında ise, sayısındaki artışın gözlendiği antikorlar, İmmunoglobulin G (IgG) lerdir. Sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bazı gıdaların kişisel olarak yarattığı zararlı etkiler ve bu besinlerle vücudumuzun ne kadar sık temas ettiğinin göstergesi olarak IgG intikorlarının miktarını belirleyebiliriz.

Vücudumuzun intolerans gösterdiği besin maddesi bağışıklık sistemimiz üzerinde sürekli etki yaratır, önce güçsüzlük olarak tanımlayabileceğimiz rahatsızlıklar sonrasında kronik hastaların ortaya çıkmasına neden olur.

  • Şişmanlık, düzgün diyet yapılmasına rağmen kilo verememe,
  • Migren, baş ağrısı
  • Akne, cilt problemleri örn: sivilceler, kaşıntı, nörodermatit, kronik egzema, sedef hastalığı
  • Nedeni bilinmeyen ödem, gaz, şişkinlik, kabızlık, ishal, mide krampları, epigrastik ağrılar, irritable bağırsak sendromu
  • Kronik yorgunluk, uyku buzuklukları, depresyon
  • Romatizmal hastalıklar
  • Astım, solunum yolu hastalıkarı, kronik farenjit, sürekli nezle ve sık grip olma gibi rahatsızlıkları yaşayan kişilerin besin intolerans testi yaptırması artık her hekim ve diyetisyen tarafından önerilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Prof. Dr. Uğur Şahin normale dönüş için tarih verdi: Mayıs-Haziran dönemi
Obezite problemi olan çocuklarda, gıda antijenlerine karşı üretilen IgG antikoru düzeyleri, normal kilolu çocuklara oranla önemli ölçüde yükselmiştir.

Migrenli hasta grubunda, diyet uygulandığında hiçbir ilaç gereksinimi olmadan migren ağrıları kontrol altına alınabiliyor.

Otistik çocuklarda, bağırsak problemlerinin önüne geçilmesi için, besin intolerans testi yapılması önerilmektedir. Biliyoruz ki, test sonuçlarına göre belirlenen diyet modifikasyonları tedavide son derece etkili. Düşük derecede ancak sistemik olarak gelişen inflamasyonun (iltihap) , tip2 diyabet ve ateroskleroz gibi hastalıklarda bu hastalıkların sonucu olarak ortaya çıktığı düşünülüyordu. Şimdi ise bu hastalıkların temel nedenlerinden biri olarak besin intoleransı sonrasında gelişen inflamasyon teşhis edilmeye çalışılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın