DOLAR 16,7042 0.33%
EURO 17,5067 0.6%
ALTIN 973,510,07
BITCOIN 318944-4,49%
Adana
31°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Fotoğrafcılık
274 okunma

Fotoğrafcılık

ABONE OL
24 Ocak 2022 18:45
Fotoğrafcılık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meslek Tanıtımı: Fotoğrafcılık

İcat edildiği ilk zamanlar karmaşık ve şaşırtıcı olan fotoğraf makineleri zamanla bir insanın tanık olduğu ya da yakaladığı görüntüyü başkalarıyla paylaşmasının en etkili yolu hâline gelmiştir. Çok karmaşık bir makine olmadığı sürece bir fotoğraf makinesini eline alan herkes çekim yapabilir. Ancak fotoğraf çekme eylemi okuma-yazmaya benzer.

Nasıl okuma-yazma bilen herkes yazar değilse fotoğraf çekebilen kişiler de fotoğrafçı değildir. Fotoğrafçılık eğitim, çaba ve estetik bakış açısı gerektiren bir alandır. Her şeyden önce profesyonel olarak bu işi yapacak kişilerin teknik açıdan yeterli olması önemlidir. Ayrıca; bir fotoğrafçı görev yaptığı alan ile ilgili bilgi birikimine de sahip olmalıdır.

Örneğin, reklamcılık konusunuda bilgi sahibi olamayan birinin reklam fotoğrafçılığı yapması mümkün değildir. Bu noktada meslekî eğitimin önemiyle karşı karşıya kalırız. Fotoğrafçılık alanındaki meslekler anlamayı, yargı oluşturmayı, bir yandan da ayrıntıları görmeyi ve gözlem yapmayı gerektirir. Makinenin vizörüne gözünü yerleştiren kişi, bir çerçeve içine yerleştireceği görüntüyle bir şey anlatmaya başlamış ya da çerçeve yardımıyla yeni bir bakış açısı geliştirmiş olur.

Fotoğrafçılığın temel unsurlarından biri ışıktır. Bir ressam için boya neyse fotoğrafçı için de ışık aynı şeyi ifade eder. Çekim yapılan ortamdaki ışık ve bu ışığın nesneye yansıması fotoğrafın kalitesini, tarzını doğrudan etkiler. Bu nedenle fotoğrafçılıkta ışık ve renk bilgisi çok önemlidir. Ayrıca, zaman boyutu da fotoğraf için ayrı bir anlam ifade eder. Fotoğrafta saniyelerin de ötesinde an’lar önemlidir. Bu nedenle kimileri fotoğrafçılığı an’ı yakalama sanatı olarak nitelendirir. Aynı zamanda bir sanat dalı olan fotoğrafçılık, birçok iş alanına da hizmet eder. Bilimsel ve belgesel fotoğrafçılık, tanıtım fotoğrafçılığı, basın fotoğrafçılığı, özel gün fotoğrafçılığı bunlar arasında sayılabilir.

Dolayısıyla bu alan reklamcılık, medya sektörü, organizasyon alanı, sinema, resim gibi birçok alanla yakından ilişkilidir. Dünyanın her yerinde, fotoğraf çekme konusundaki teknikler ve stiller bellidir. Ancak, bir tanıtım fotoğrafçısıyla özel gün fotoğrafçısının bakış açısı aynı değildir. Aynı şekilde, fotoğrafçılık alanında kullanılan makineler ve diğer ekipman da çeşitlilik gösterir. Örneğin basın fotoğrafçısının kullandığı makinelerle, tanıtım fotoğrafçılarının kullandığı makineler birbirinden farklı olabilir. Tanıtım fotoğrafçısı çoğu zaman stüdyo ortamında çekim yaptığı için makinenin yanı sıra profesyonel ışıklara ve ışıkölçer cihazlara gereksinim duyar.

Gelişen teknolojiyle birlikte çok çeşitli fotoğraf makineleri üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde profesyonel kullanım için üretilen makinelerin yanı sıra amatör kullanıcılar için basit makineler de bulunmaktadır. Ayrıca, bilgisayar teknolojileri de alana önemli katkılarda bulunmuştur. Dijital fotoğraf makineleri, amatör kullanıcılar kadar profesyonel fotoğrafçıların da tercih etmeye başladığı aygıtlar haline gelmiştir. Bu gelişmelerden dolayı fotoğraf teknolojisi de sürekli ilerleme göstermektedir. Bu alanda, her gün yeni ürünler ve malzemeler üretilerek piyasaya sunulmaktadır. Makinelerin yanı sıra fotoğraf baskı tekniklerinde de önemli gelişmeler yaşanmıştır.

Günümüzde seri olarak kullanılması gereken fotoğraflar için otomatik baskı makineleri kullanılmaktadır. Sanatsal çalışmalar ve tanıtım fotoğrafçılığı ürünlerinin baskısı ise fotoğraf laboratuvarlarında yapılmaktadır. Diğer yandan dijital fotoğraf teknolojisinde film ve film banyosu süreci ortadan kalkmıştır. Çekilen fotoğraflar makine içindeki hafıza kartına kaydedilerek bilgisayar ortamına aktarılmakta ve yazıcılar sayesinde istenilen kağıda basılabilmektedir. Bilgisayar teknolojisindeki, elektronik alanındaki ve reklam-tanıtım sektöründeki gelişmeler fotoğrafçılık alanını doğrudan etkilemiştir.

Fotoğrafın kullanım alanlarının yaygınlaşması ve amatörlerin giderek çoğalmasından dolayı fotoğrafçılık sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin sayısı artmıştır. Fotoğrafçılık hobi olmanın ötesinde profesyonel bir iş alanıdır ve geniş istihdam olanakları bulunan bir sektördür. Bu alanda istihdam edilen iş gücü meslekî eğitim almış nitelikli kişiler arasından seçilmektedir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.